Design Alive Awards 2015


Nagrody za
kreatywne
myślenie



Laureaci

STRATEG 2015

Kokczyńska, Kuna, Majewski, Molenda, Piasecki
Kokczyńska, Kuna, Majewski, Molenda, Piasecki

TWÓRCY MARKI TYLKO

Tytuł przyznany za umiejętne wyłuskanie z trendów zmian społecznych potrzeby personalizacji nabywanych dóbr i oparcie strategi na dobrym wzornictwie oraz wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości w procesie finalnego projektowania produktu przez klienta.

KREATOR 2015

Gosia i Tomek Rygalik
Gosia i Tomek Rygalik

Studio Rygalik

Tytuł przyznany za nieoceniony udział w zmianie oblicza polskiego meblarstwa oraz umiejętne podsumowanie swojej dotychczasowej pracy wystawą „Rygalik. Istota Rzeczy”. Tytuł jest uznaniem nie tylko za pracę projektową, ale również za tak dziś rzadką i pożądaną umiejętność bycia mentorem dla uczniów, pracowników i admiratorów.

Animator 2015

Edyta Ołdak
Edyta Ołdak

prezeska "Stowarzyszenia z Siedzibą w Warszawie"

Tytuł przyznany za celne diagnozowanie problemów społecznych i podejmowanie starań, by je skutecznie rozwiązać poprzez takie działania jak seminaria oraz projekt skierowany do dzieci niepełnosprawnych „Pudło w grochy albo gąbka na biegunach”. Za umiejętność zapalania do współpracy osób twórczych i wrażliwych.


Nominacje Strateg

H. Kokczyńska, M. Piasecki, M. Molenda, B. Kuna i J. Majewski
H. Kokczyńska, M. Piasecki, M. Molenda, B. Kuna i J. Majewski

twórcy marki Tylko

Za odważne stworzenie globalnej marki wyposażenia wnętrz opartej na dobrym wzornictwie i wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości w personalizacji produktu.

Manuela Waliczek–Rączka, Szymon Rączka
Manuela Waliczek–Rączka, Szymon Rączka

twórcy Handimiania.com

Za odpowiedz na narastającą potrzebę niezależności od „konsumpcyjnej machiny”. Za promocję zaradności i stworzenie współczesnego globalnego poradnika – sposobu na nowy biznes.

Michał Śliwiński
Michał Śliwiński

twórca Nozbe

Za konsekwentne rozwijanie aplikacji do zarządzania czasem, zadaniami i własną produktywnością. Za narzędzie, którego używają kreatywni twórcy z całego świata pracując w grupach i samodzielnie.

Ewa Stiasny, Joanna Rzyska
Ewa Stiasny, Joanna Rzyska

twórczynie Wydawnictwa Dwie Siostry

Za traktowanie dzieci poważnie, a dorosłych z przymrużeniem oka. Za niezwykłe wyczucie w tegorocznym rozbudowaniu autorskiej oferty książek, z których chłonie się treść wyrażoną i słowem, i ilustracją.

Maciek Lebiedowicz i Justyna Burzyńska
Maciek Lebiedowicz i Justyna Burzyńska

twórcy Pan Tu Nie Stał

Za oparcie biznesu o współczesną potrzebę zdystansowania się klienta od rzeczywistości, przeszłości i samego siebie. Za nową kolekcję ubrań „Na szlaku” oraz otwarcie sklepu Bardzo Rozsądnie z dobrym wzornictwem za przystępną cenę.

Michał Wojas, Maciej Dubiel, Marcin Marchewka
Michał Wojas, Maciej Dubiel, Marcin Marchewka

założyciele FlyTech Solutions

Za śmiałe zagospodarowanie nowej dziedziny awioniki: lotów bezzałogowych. W szczególności za opracowanie i wdrożenie w Polskiej Dolinie Lotniczej bezzałogowego systemu obserwacyjnego Fenix o wszechstronnym zastosowaniu w różnorodnych dziedzinach działalności człowieka. Za podejmowanie dyskusji i działań na rzecz odpowiedzialnego rozwoju rynku tzw. dronów.

Jakub Sobiepanek i Michał Woch
Jakub Sobiepanek i Michał Woch

współtwórcy Vzór

Za wprowadzenie projektów foteli Czesława Knothe do świadomości masowej jako polskiej ikony wyposażenia wnętrz.

Piotr Wilam, Marek Kapturkiewicz, Ela Madej, Marcin Szeląg,
Piotr Wilam, Marek Kapturkiewicz, Ela Madej, Marcin Szeląg,

partnerzy Innovation Nest

Za wiedzę, wizję i konsekwencję w inwestowaniu. Za budowanie krakowskiej społeczności technologicznych start-up’ów, klastra, który jest gotów wzrastać w strumieniu megatrendu przyrostu danych internetowych (Internet of Things).

Jolanta Pasynkiewicz
Jolanta Pasynkiewicz

dyrektor kreatywna Comforty

Za konsekwentne tworzenie marki, która w tym roku została oceniona jako „reprezentacja polskiej branży meblowej” na Salone Internazionale del Mobile pokazując na międzynarodowej arenie tę gałąź przemysłu jako kreatywnego, wartościowego partnera.


Nominacje Kreator

Maciej Siuda
Maciej Siuda

architekt

Za społeczną wrażliwość i nowatorskie rozwiązania wdrożone w projekcie szkoły na Haiti, uwzględniające nowe spojrzenie na edukację.

Gosia i Tomek Rygalik
Gosia i Tomek Rygalik

projektanci Studio Rygalik

Za umiejętne podsumowanie swojej dotychczasowej pracy wystawą „Rygalik. Istota Rzeczy”.

Agata Bieleń
Agata Bieleń

projektantka biżuterii

Za zaproponowanie alternatywy dla biżuterii jako zdobienia. Za odnalezienie piękna i szlachetności w prostocie.

Piotr Musiałowski
Piotr Musiałowski

architekt

Za trafne ujęcie i przestawienie potencjału Polski poprzez architekturę pawilonu na mediolańskie wystawie Expo 2015.

Jerzy Woźniak, Paweł Garus
Jerzy Woźniak, Paweł Garus

twórcy studia mode:lina

Za lekkość i dystans przy projektowaniu wnętrz przestrzeni publicznych m.in.: sklepu Apple Jabłko Adama oraz wystawy dla grupy Human Touch.

Marta Niemywska–Grynasz, Dawid Grynasz
Marta Niemywska–Grynasz, Dawid Grynasz

projektanci Grynasz Studio

W szczególności za projekt „Stół Polski”, który zaprezentował podczas mediolańskiego Expo 2015 piękno polskiej kultury zgromadzonej na i wokół stołu.

Jola Starzak, Dawid Strębicki
Jola Starzak, Dawid Strębicki

architekci Atelier Starzak Strębicki

Za niestandardowe myślenie w projektowaniu, za wnikliwe myślenie i ciekawość, a w szczególności za wystawę „dom osiedle mieszkanie”.

Krystian Kowalski
Krystian Kowalski

projektant

Za eksplozję dobrych projektów wdrażanych przez polskich producentów. Za wyrafinowane i nieoczywiste, a jednocześnie bardzo dobrze zaprojektowane produkty codziennego użytku

Alicja Patanowska
Alicja Patanowska

projektantka

Za promocję polskiej ceramiki na arenie międzynarodowej oraz projekt Plantacja, który zdobył już wszystkie międzynarodowe nagrody.

Paweł Jasiewicz
Paweł Jasiewicz

projektant

Zwyczajnie za piękno rzeczy – projekty kapeluszy przy udziale zakładów Polkap, oraz za dziecięce meble i zabawki zamówione przez Kancelarię Prezydencką, za projekty opracowywane w Japonii.


Nominacje Animator

Anna Pięta, Magda Korcz
Anna Pięta, Magda Korcz

organizatorki HUSH Warsaw

Za organizację cyklicznego wydarzenia gromadzącego tysiące wielbicieli rodzimej i autorskiej mody, które na modę pozwala spojrzeć inaczej, bardziej odpowiedzialnie, lokalnie i indywidualnie.

Edyta Ołdak
Edyta Ołdak

prezeska Stowarzyszenia z Siedzibą w Warszawie

W szczególności za seminaria „Poprzez kulturę dla zmiany społecznej”, oraz wrażliwość na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami wyrażoną poprzez projekt „Pudło w grochy albo gąbka na biegunach”.

Anna Kopaniarz, Adam Godziek, Adam Pomian, Daniel Wahl
Anna Kopaniarz, Adam Godziek, Adam Pomian, Daniel Wahl

organizatorzy Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Za ujęcie w całość katowickiej Strefy Kultury (Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie, NOSPR) i pokazanie jej architektonicznego potencjału w praktyce.

Katarzyna Świętek
Katarzyna Świętek

niezależna kuratorka

Za projekt „Polski Stół”, który zaangażował trzech polskich wytwórców do stworzenia wspólnego produktu wyrażającego dobre współczesne wzornictwo i wieloletnie doświadczenie w technologiach produkcji.

Agata Wilam
Agata Wilam

prezes Uniwersytetu Dzieci

Za dzielenie się pasją i wiedzą z tymi, którzy chcą uczyć inaczej i widzą w tym potężny potencjał rozwoju społeczeństwa. Za ideę scenariuszy lekcji, udostępnionych w sieci za darmo, opracowanych z pasjonatami i fachowcami różnych dziedzin.

Aleksander Krajewski
Aleksander Krajewski

współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto

Za uświadamianie i motywowanie lokalnych społeczności do współodpowiedzialności za przestrzeń, w której żyją.

Paweł Janowski, Zofia Machowiak, Agata Pakieła, Żaneta Przepiera
Paweł Janowski, Zofia Machowiak, Agata Pakieła, Żaneta Przepiera

pomysłodawcy poznańskiego Zakładu Makerspace

Za stworzenie miejsca, które zaktywizowało znaczną grupę pasjonatów majsterkowiczów. Za integrację społeczności lokalnej i wpływ na rozwój całej dzielnicy. Za otwartą formułę działania.

Ewa Solarz
Ewa Solarz

niezależna kuratorka

Za współtworzenie wystawy „Do it your way”, która pokazała polską młodą kreatywność inaczej oraz za wystawę edukacyjną dla najmłodszych „Co to jest design? Krzesło”.

Barbara Krzeska
Barbara Krzeska

managerka Instytutu Adama Mickiewicza

Za szeroką działalność związaną z przełamywaniem stereotypów i promocją polskiego projektowania za granicą.


Kapituła

Magdalena Węglewska
Magdalena Węglewska

dyrektor PR Mazda Polska

Od 6 lat prowadzi konkurs Mazda Design, który wyłania talenty i ciekawe pomysły – w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, projektowania graficznego, ubioru czy architektury.

Małgorzata Żmijska
Małgorzata Żmijska

Kurator, praktyk pracy projektowej

Od 2005 r. aktywnie działająca w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych zlokalizowanych na pograniczu sztuki i biznesu. Od początku istnienia Łódź Design Festival związana z nim wykonawczo i merytorycznie a od 2010 r. jego Dyrektor Programowa. Od 2015 r. realizuje autorskie projekty na rynku, m.in.: nieMapa Łódź, Akademia Pana Technika. Współpracowała z najlepszymi polskimi kuratorami i badaczami m.in. z: Oskar Zięta, Tomek Rygalik, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Zuzanna Skalska, Agnieszka Szóstek, Sven Ehmann, honey & bunny, BCXSY, Nacho Carbonell czy Daniel Charny. Zdobytą społeczną optykę wykorzystuje dziś w swojej pracy z metodologią projektową.

Oskar Zięta
Oskar Zięta

projektant i naukowiec

Badacz, wykładowca, projektant, wynalazca i pedagog. Opracował uznaną w świecie, innowacyjną technologię stabilizacji blachy (FiDU) stosowaną w ultralekkich konstrukcjach inżynieryjnych. Laureat światowych nagród i wyróżnień, w tym nagrody Red Dot 2008.

Iwona Gach
Iwona Gach

dyrektor marketingu i reklamy "Design Alive"

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku zarządzanie i marketing. Od 1998 roku związana z branżą wydawniczą i nowymi mediami. W spółkach Grupy ITI brała udział  m.in. w powstawaniu portalu Onet.pl, a następnie pracowała na stanowisku dyrektora marketingu i sprzedaży korporacyjnej Wydawnictwa Pascal. Obecnie członek zarządu wydawcy Design Alive.

Ewa Voelkel-Krokowicz
Ewa Voelkel-Krokowicz

prezes zarządu Concordia Design

Absolwentka socjologii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Związana z Grupą Kapitałową VOX. Od 2008 roku nadzorowała proces rewitalizacji Starej Drukarni w Poznaniu, a aktualnie zarządza powstałym tam Concordia Design –  innowacyjnym centrum kreatywności, designu i biznesu, które w Polsce nie ma do tej pory swojego odpowiednika.

Przemo Łukasik
Przemo Łukasik

architekt Medusa Group

Studiował architekturę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Od 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą prowadzi Medusa Group, pracownię rozpoznawaną dzięki swojemu bezpretensjonalnemu podejściu do architektury. Twórca ikonicznego Bolko Loftu – pierwszego loftu w Polsce.

Ewa Trzcionka
Ewa Trzcionka

redaktor naczelna Design Alive

Współtwórczyni koncepcji magazynu „Design Alive” oraz prezes zarządu spółki Presso, wydawcy magazynu oraz portalu www.designalive.pl. Autorka audycji o designie w radiu RMF Classic. Twórczyni idei żywych galerii designu ”Design Alive”, za którą otrzymała nagrodę „Polska Pięknieje” Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


Dziękujemy sponsorom i partnerom za wsparcie i zaangażowanie w realizację Design Alive Awards 2015.
Mecenas: Mazda
Sponsorzy: Barlinek, Marbet, Schattdecor
Partnerzy: Concordia Design, Domaine de Boisbuchet, Zieta, Ultrabrand
Współpraca redakcyjna: RMF Classic