Design Alive Awards 2020
Nagrody za
kreatywne
myślenie
Aktualności
- Wiktoria Lenart i jej maraton nieobecności
- Jan Bajtlik: – Za granicą łatwiej mi znaleźć wolność myślenia
- Rad Duet: – Oburza nas fakt, że moda jest traktowana jako coś błahego
- Twórczynie Balagan w rozmowie z „DA”: – Warto słuchać swojej intuicji
- Pani Jurek: – Ukrywam w przedmiotach znaczenia
- Ewa Voelkel-Krokowicz: – Nie muszę walczyć
- Ogłaszamy zwycięzców Design Alive Awards 2020
- Oni już wygrali! Poznajcie nominacje Design Alive Awards 2020 i głosujcie
- Rusza Design Alive Awards 2020! Poznajcie jurorów
- Nikodem Szpunar: – Żyję z kreatywności
Laureaci
ANIMATOR 2020
Mateusz Machalski i Michał Jarociński
Twórcy Typoteki
Twórcy Typoteki, pierwszego serwisu będącego bogatym kompendium historii pisma, liternictwa, projektowania krojów pism i typografii polskiej. Platforma, która już na starcie zgromadziła masę informacji zaprezentowanych w funkcjonalny sposób, jest również w języku angielskim. Wspaniała baza promująca bogactwo polskiej typografii.
STRATEG 2020
HANNA FERENC-HILSDEN I AGATA MATLAK-LUTYK
Założycielki marki Balagan
KREATOR 2020 wyróżnienie
MAGDA JUREK
Projektantka, twórczyni marki Pani Jurek
Twórczyni marki Pani Jurek. Projektuje lampy, produkty do wnętrz, książki i zabawki dla dzieci. Konceptualne podejście do przedmiotu i niechęć do dopowiedzenia jego funkcji, ale również upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich projektantki na warszawskiej ASP. Nominowana za piękną celebrację rzemiosła w niepowtarzalnej kolekcji TRN stolików, lamp i luster.
KREATOR 2020
JULIUSZ RUSIN I MACIEJ JÓŹWICKI
Twórcy Rad Duet
Twórcy Rad Duet. Absolwenci poznańskich uczelni artystycznych. Nominacja za bezkompromisowe kolekcje „Wiesia” i „Dom Kujawski” sięgające głęboko do polskiej tradycji ludowej. Za pomysłowość, wyrazistość, odwagę w starannie stworzonych kreacjach nawiązujących do włocławskiego fajansu. Za umiejętną grę z polskimi tradycjami i nadanie im uniwersalnego wymiaru.
Nominacje Strateg
HANNA FERENC-HILSDEN I AGATA MATLAK-LUTYK
Założycielki marki Balagan
RAFAŁ BRZOSKA
Prezes InPost
Prezes InPost zdecydowanie wyprzedza konkurencję w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych, a każdy kolejny kryzys wykorzystuje do rozwoju marki. Gdy w 2006 r. listy o masie niższej niż 50 g dostarczać mogła tylko Poczta Polska Brzoska wpadł na pomysł, żeby dociążać je blaszką, co pozwoliło ominąć monopol państwa.
JAKUB SZKARADEK
Twórca marki Lexavala
Właściciel i współtwórca (wraz z Pawłem Zajiczkiem) młodej marki projektującej oświetlenie Lexavala. Firma udowadnia, że proste może być wyrafinowane. Wizytówką marki są kolekcje lamp lekkich w formie, wykonanych ze szlachetnych materiałów i z dbałością o każdy szczegół, które szybko zyskały uznanie w środowisku architektów i klientów indywidualnych.
PRZEMO ŁUKASIK I ŁUKASZ ZAGAŁA
Twórcy i właściciele Medusa Group
Twórcy i właściciele Medusa Group, jednej z największych polskich pracowni architektonicznych. Od lat udowadniają, że tworzyć duże i śmiałe projekty można też z dala od stolicy. Medusa założona została w 1997 r. w Bytomiu, gdzie do dziś ma swoją główną siedzibę. Jej właściciele mają nie tylko znakomity zmysł architektoniczny, ale również biznesowy.
ANIA ROSINKE I MACIEJ CHMARA
Twórcy i projektanci studio chmara.rosinke
Duet projektantów specjalizujący się w tworzeniu wnętrz, przedmiotów, a także konstrukcji redefiniujących ludzkie interakcje w przestrzeni publicznej. Uwrażliwieni na kwestie społeczne tworzą projekty zaangażowane. Ich specjalnością są tymczasowe struktury, a w szczególności mobilne kuchnie. Prowadzą studio chmara.rosinke we Wiedniu i Berlinie.
BASIA KULIGOWSKA I PRZEMYSŁAW NIECIECKI
Twórcy Pion Studio
Znani jako Pion Studio. Miłośnicy dobrego smaku i specjaliści od pięknych wnętrz. Fotografują modne hotele, butiki i mieszkania, i to nie tylko w Polsce. Cenieni szczególnie za oko do szczegółów i plastyczne podejście do kompozycji. Absolwenci wydziału fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy ze sztuki uczynili sposób na życie.
KATARZYNA BORKOWSKA I TOMASZ PYDO
Właściciele Kabo & Pydo
Projektanci i właściciele pracowni wzorniczo-strategicznej Kabo & Pydo. Projektują kompleksowo i kreatywnie, w oparciu o własne badania, aktualne trendy i design thinking. W każdym procesie projektowym poszukują innowacyjnych rozwiązań. Ważne są dla nich estetyka, ergonomia, relacje z ludźmi i społeczne aspekty produktów. Kierują się szacunkiem i harmonią jako projektanci i jako ludzie.
MONIKA SZYMAŃSKA I ULA SKŁODOWSKA
Założycielki marki Atomy
Twórczynie marki specjalizującej się w szyciu skórzanych, geometrycznych toreb z nowoczesnym twistem. Fanki minimalizmu, który nie jest dla nich tylko estetyką, a sposobem myślenia. Kolekcje marki są manifestem wolnej, świadomej i niesezonowej mody. Opracowują klasyczne formy niewrażliwe na sezony w modzie i szyją je na zamówienie w rodzinnym warsztacie.
SZYMON GIRTLER
Założyciel Monck Custom
Pomysłodawca i założyciel Monck Custom, a także główny konstruktor i projektant pierwszej i jak dotąd jedynej w Polsce manufaktury tworzącej narty na indywidualne zamówienie. Stworzył nie tylko firmę, produkt i technologię (włącznie z maszynami do wytwarzania nart), ale przede wszystkim udowadnia, że idąc własną drogą, można od podstaw zbudować coś wyjątkowego.
MONIKA STRUSKA I TOMASZ MATEJCZYK
Twórcy marki Nobonobo
Twórcy i właściciele marki Nobonobo, która z rozmachem weszła na polski rynek. Dzięki współpracy ze Studio Rygalik stworzyli nowy brand, który stawia na świeży, dobry i oryginalny design tworzony przez polskich projektantów. Nominowani do nagrody za umiejętne angażowanie designu w rozwój biznesu meblowego.
Nominacje Kreator
MAGDA JUREK
Projektantka, twórczyni marki Pani Jurek
Twórczyni marki Pani Jurek. Projektuje lampy, produkty do wnętrz, książki i zabawki dla dzieci. Konceptualne podejście do przedmiotu i niechęć do dopowiedzenia jego funkcji, ale również upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich projektantki na warszawskiej ASP. Nominowana za piękną celebrację rzemiosła w niepowtarzalnej kolekcji TRN stolików, lamp i luster.
JULIUSZ RUSIN I MACIEJ JÓŹWICKI
Twórcy Rad Duet
Twórcy Rad Duet. Absolwenci poznańskich uczelni artystycznych. Nominacja za bezkompromisowe kolekcje „Wiesia” i „Dom Kujawski” sięgające głęboko do polskiej tradycji ludowej. Za pomysłowość, wyrazistość, odwagę w starannie stworzonych kreacjach nawiązujących do włocławskiego fajansu. Za umiejętną grę z polskimi tradycjami i nadanie im uniwersalnego wymiaru.
JAN GARNCAREK
Projektant
Mosiądz, marmur i szkło – szlachetne materiały i rzemieślnicze wykonanie – to istota jego projektów. Przedmioty, które wytwarza wyróżnia artyzm – balansują między rzeźbą a produktem, wykonywane są ręcznie i w małych seriach. Jest absolwentem ASP, kształcił się również na Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywał pracując dla Towarzystwa Projektowego.
BARTŁOMIEJ PAWLAK I ŁUKASZ STAWARSKI
Projektanci, Studio Pawlak & Stawarski
Utytułowany duet projektantów działający jako Studio Pawlak & Stawarski. W pracy cenią oryginalność stosowanych rozwiązań, skupiają się na dopracowaniu funkcji i detalu, tak aby każdy zaprojektowany przez nich produkt miał niepowtarzalny charakter. Pracują dla Noti, Famegu, Marmite, ostatnio zachwycili modułowym systemem Grop dla Loft Decora.
MARIA MURAWSKY
Architektka
Architektka, dla której precyzja to mantra. Wierzy w projekt, który jest dobrze zorganizowany, praktyczny, ale też modny. Widać to we wszystkich miejscach, które tworzy. Na przestrzeni kilku miesięcy zaprojektowała dwa niesamowite wnętrza, warszawską redakcję „Vogue’a” oraz Office E w Berlinie. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej.
NIKODEM SZPUNAR
Projektant
Projektant młodego pokolenia, który coraz śmielej rozpycha się na polskim rynku meblowym tworząc kolekcje dla Pagedu, Noti, Loft Decora, Acustio i innych marek. Absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Doświadczenie zdobywał pracując nie tylko z markami ale również z agencjami kreatywnymi oraz instytucjami kultury.
MAGDALENA ŁAPIŃSKA-ROZENBAUM
Projektantka
Pracuje w wielu technikach, maluje, tworzy plakaty, porcelanę, rzeźby, projekty niestandardowe, które łączą różne media. Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP, twórczyni gigantycznej mozaiki w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak. Ostatnio autorka scenografii do przedstawienia „Monstera” w Teatrze Studio im. S. I. Witkiewicza.
MALWINA KONOPACKA
Projektantka
Ilustratorka, graficzka, projektantka z sukcesem balansująca na styku sztuki i designu. Na rzeczywistość patrzy przez pryzmat ilustracji, ale nie zatrzymuje się na dwóch wymiarach – wkracza z rysunkiem w trójwymiarowy świat przedmiotów codziennego użytku i obiektów dekoracyjnych. Jej prace łączy wyrazista i rozpoznawalna kreska.
KATARZYNA JASYK
Projektantka
Niezwykle kreatywna projektantka z 12-letnim doświadczeniem, na co dzień związana z trzema polskimi markami: Happy Barok, Happy Sleep oraz Monkey Machine, dla których projektuje meble i akcesoria, ostatnio lampy. Jej projekty często nawiązują do stylu Bauhaus i estetyki Grupy Memphis. W projektowaniu odważna i bezkompromisowa. Lubi kolor i geometrię.
WIKTORIA LENART
Założycielka Studio Lenart
Projektuje dla przemysłu ciężkiego i produktowego. Działa jako naukowiec i nauczyciel akademicki ucząc odpowiedzialnego designu. Jej głównym obszarem zainteresowań są ergonomia i przestrzeń pracy człowieka, narzędzia oraz projektowanie mebli. Projektantka wszechstronna. Ostatnio autorka mobilnej stacji diagnostycznej Flu SensDX.
Nominacje Animator
Mateusz Machalski i Michał Jarociński
Twórcy Typoteki
Twórcy Typoteki, pierwszego serwisu będącego bogatym kompendium historii pisma, liternictwa, projektowania krojów pism i typografii polskiej. Platforma, która już na starcie zgromadziła masę informacji zaprezentowanych w funkcjonalny sposób, jest również w języku angielskim. Wspaniała baza promująca bogactwo polskiej typografii.
Szymon Wojciechowski
Prezes zarządu pracowni APA Wojciechowski
Jego firma stworzyła i po 12 latach doprowadziła do szczęśliwego finału projekt rewitalizacji warszawskiej Elektrowni Powiśle. Nominacja za konsekwentne dążenie do powstania przestrzeni przyjaznej dla ludzi w zespole budynków o niepowtarzalnym charakterze i klimacie, z poszanowaniem zabytkowych budynków oraz pierwotnych założeń urbanistycznych.
Aleksandra i Marcin Szałkowie
Twórcy platformy Slowhop.com
Prywatnie są małżeństwem, a „w godzinach pracy” zarządzają platformą do wynajmu klimatycznych noclegów Slowhop.com, czyli platformy internetowej, na której można odkrywać i rezerwować klimatyczne i stylowe miejsca w Polsce idealne na wypoczynek w duchu slow. Nominowani za animowanie wolnego czasu tysiącom Polaków nie tylko w czasach pandemii.
Paweł Sokół
Prezes Stowarzyszenia Architektów Wnętrz
SAW zrzesza aktywnie działających architektów wnętrz z wieloletnim doświadczeniem. Głównym celem SAW jest budowanie nowego sposobu myślenia o profesji architekta wnętrz i promowanie tego zawodu. Nominacja dla SAW za zorganizowanie pierwszej edycji konkursu „Wnętrze roku SAW” oraz promowanie dobrych wzorców na rynku projektowania wnętrz.
Agata Nowak i Michał Bachowski
Projektanci
Prywatnie małżeństwo, zawodowo twórczy team kuratorsko-projektowy. Produkują udane i dające do myślenia wystawy na Gdynia Design Days, krążące wokół tematyki socjologiczno-antropologicznej („Empatia, teraz!”, „Ciało na rozdrożu”, „Mamy problem z wodą”). Na co dzień Michał pracuje w Noizz.pl, a Agata jest niezależną projektantką.
Katarzyna Krakowiak
Projektantka
Nazywana kolekcjonerką dźwięków. Tworzy rzeźby, performance, obiekty, kompozycje i instalacje dźwiękowe, w których bada języki opisu architektury. Jej celem jest kreowanie środowisk akustycznych pozwalających widzom stawać się częścią dzieła i dotknąć architektury na poziomie dźwięku. Pierwsza polska artystka, której praca została zaprezentowana w pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.
Maria Jeglińska-Adamczewska
Projektantka Office for Design & Research
Utalentowana projektantka, która znakomicie odnajduje się również jako animatorka. Będąc dyrektor kreatywną Arena Design w Poznaniu, tworzy ciekawe i spójne wydarzenie pełne kuratorskich wystaw i paneli dyskusyjnych. W br. projektantka współtworzyła też międzynarodową wystawę „Connected” w Muzeum Designu w Londynie.
Ewa Bochen i Maciej Jelski
Twórcy i projektanci Kosmos Project
Twórcy i projektanci Kosmos Project. Nominowani za piękne scenografie wystaw 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz „Eureka, czyli odkrywam!” (o filozofii i sztuce dla dzieci w wieku od 4 do 104 lat) w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Studiowali na warszawskiej ASP i Politecnico di Milano.
T. Kosiński, T. Pasiek, T. Żmigrodzki
Właściciele Clay Warsaw
Właściciele unikatowej przestrzeni w przedwojennym budynku na warszawskiej Pradze, którą na nowe potrzeby przeprojektował Mateusz Baumiller. Powstało oryginalne miejsce, tętniące szczerością twórców, w którym energia kreacji, sztuka, architektura i wzornictwo wzajemnie przenikają się tworząc niezwykłą scenografię dla nieszablonowych wydarzeń artystycznych i branżowych.
AGATA NOWOTNY
Socjolożka
Socjolożka zajmująca się antropologią designu, projektantka usług, kuratorka, badaczka kultury materialnej, wizualnej oraz nowych mediów. Nominowana za promowanie wzornictwa i pokazywanie nam genezy produktów, których używamy na co dzień w serii wystaw „Zasoby” na Arenie Design i Łódź Design Festivalu.
Kapituła
Ewa Voelkel-Krokowicz
prezes Concordia Design
CEO spółki Pro Design i właścicielka Concordii Design z siedzibami w Poznaniu i Wrocławiu – pierwszego w Polsce prywatnego centrum designu, które inicjuje szereg działań dla biznesu, dorosłych i dla dzieci. Działa w kilku stowarzyszeniach i organizacjach. Zwyciężczyni Design Alive Award 2019 w kategorii Animator. Mama trzech synów: Jędrzeja, Aleksego i Piotra.
Justyna Kosmala
Restauratorka. Sieć Charlotte
Współwłaścicielka sieci kawiarnio-piekarni „Charlotte. Chleb i wino”, kultowych lokali w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu oraz stołecznego baru „Wozownia”. Miłośniczka dobrego smaku. Kreatorka i realizatorka dawnego baru oraz bazaru w starej Hali Koszyki. Skończyła nauki polityczne, pracowała kilka lat w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Mama trójki dzieci.
Marta Niemywska-Grynasz
projektantka, założycielka Grynasz Studio
Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Ma na swoim koncie prace z dziedziny projektowania produktu, wnętrz, wystaw. Grynasz Studio założone przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza, jest multidyscyplinarnym zespołem, który zajmuje się projektowaniem produktu, wystawiennictwem i grafiką użytkową.
Jan Bajtlik
Artysta multidyscyplinarny
Zajmuje się grafiką, ilustracją, malarstwem i rysunkiem. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki ASP w Warszawie. Od 2016 r. pracuje nad projektami dla Hermès Paris w zakresie projektowania chust, akcesoriów modowych, form wzornictwa przemysłowego: ceramiki, biżuterii, tkanin, tapet ściennych, koców, kolekcji plażowych a także tworząc projekty graficzne i reklamy.
Wojciech Trzcionka
p.o. redaktora naczelnego „Design Alive”
Wydawca magazynu „Design Alive”. Współtwórca idei Design Alive Award – konkursu, w którym od 2012 roku nagradzane są wybitne osobistości za kreatywność i kulturotwórcze oddziaływanie. Laureat nagrody „Ostre Pióro” nadawanej przez Business Centre Club za wkład w rozwój przedsiębiorczości. Ukończył Uniwersytet Warszawski.
Dawid Grynasz
projektant, założyciel Grynasz Studio
Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Białostockiej. Laureat wielu nagród. W swoich projektach z powodzeniem łączy skalę architektoniczną, z detalem wzorniczym. Grynasz Studio założone przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida, jest multidyscyplinarnym zespołem, który zajmuje się projektowaniem produktu, wystawiennictwem i grafiką użytkową.
Piotr Kalinowski
architekt wnętrz, założyciel pracowni MIXD
Nagradzany architekt wnętrz, znany z projektowania hoteli oraz przestrzeni pracy. Od wielu lat projektuje dla takich marek jak Novotel, Mercure, Hilton, Hyatt, HP, T-Mobile, ale także dla butikowych hoteli i restauracji czy biur dynamicznych startupów z branży technologicznej. Pracował m.in. z inwestorami z Polski, Wielkiej Brytanii, Kataru i Bałkanów.
Oskar Zięta
projektant, naukowiec, założyciel marki Zieta
Architekt i projektant procesów. Absolwent Swiss Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. Opracował unikatową technologię FiDU (formowanie ciśnieniem wewnętrznym), którą stosuje w obiektach użytkowych, rzeźbach i konstrukcjach technologicznych. Nagrodzony m.in. Red Dot Design Award. Autor statuetki Design Alive Awards.
Dziękujemy partnerom, firmom Schattdecor i Zieta oraz Concordia Design za wsparcie i zaangażowanie w realizację Design Alive Awards 2020.