Brytyjski architekt David Chipperfield zdobywa Nagrodę Pritzkera 2023 za „niedoceniony, ale transformujący” dorobek obejmujący cztery dekady. Chipperfield jest 52. laureatem prestiżowej Pritzker Architecture Prize, która jest uważana za najważniejsze wyróżnienie w międzynarodowej architekturze.
Jury pochwaliło go za „omijanie trendów” i doceniło jego „zaangażowanie w architekturę subtelnej, ale transformującej obecności obywatelskiej”.
Urodzony w Londynie w 1953 roku, Chipperfield rozpoczął karierę po ukończeniu Kingston School of Art w 1976 roku, a następnie Architectural Association w 1977 roku.
Pracował dla innych laureatów Nagrody Pritzkera, Normana Fostera i Richarda Rogersa, zanim w 1985 roku założył w Londynie swoją pracownię David Chipperfield Architects, która dziś ma biura w Londynie, Berlinie, Mediolanie, Szanghaju i Santiago de Compostela.
W 2022 roku pracownia Chipperfielda była jedną z nielicznych, które w zdecydowany sposób potępiły wojnę na Ukrainie i zrezygnowały z realizacji rosyjskich projektów, np. renowacji budynku Centralnego Telegrafu – moskiewskiego zabytku architektury z 1927 roku.
Skromny i szczery
W wywiadzie, który w 2020 roku David Chipperfield udzielił portalowi Dezeen, architekt wyjaśnia, że jego determinacja zrekompensowała brak naturalnego talentu i że czasami czuje się „trochę fałszywy”.
Chipperfield wyjaśnił, że pomimo ukończenia wielu nagradzanych budynków na całym świecie, nadal cierpi na syndrom oszusta, gdyż w porównaniu z niektórymi rówieśnikami czuje się „pozorantem”.
– Nie jestem tak utalentowaną postacią jak Renzo (Piano to włoski architekt nagrodzony Pritzkerem w 1998 r. – przyp. red.). Jestem dobrym katalizatorem, myślę, że jestem dobrym prowokatorem i dobrym strategiem – mam poczucie celu, ale nie mam wrodzonych talentów twórczych na poziomie kogoś takiego jak Renzo, czy Frank Gehry albo Álvaro Siza – kontynuował. – Więc w tym sensie czuję się trochę fałszywy.
Sir David Chipperfield
Brytyjski architekt znany z projektowania i renowacji muzeów, w tym River and Rowing Museum w Henley-on-Thames i Figge Art Museum w Davenport czy Neue Nationalgalerie w Berlinie. Był jedynym Brytyjczykiem, który został wybrany do przebudowy muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern w 1994.
Jest honorowym członkiem zarówno Amerykańskiego Instytutu Architektów, jak i związku zawodowego architektów Bund Deutscher Architekten (BDA). W 2010 roku otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla architektury w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Następnie w 2011 roku nagrodzono go królewskim złotym medalem Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA). Założone w 1984 roku studio David Chipperfield Architects posiada cztery biura w Londynie, Berlinie, Mediolanie, Szanghaju i Santiago de Compostela.