– Przetrwa tylko to co jest przyjazne środowisku – powtarza Daria Burlińska, połowa duetu projektowego DBWT z Poznania, który tworzy z Wojtkiem Traczykiem. W swoich projektach wykorzystują materiały z odzysku albo stosują rozwiązania popierające zasadę zrównoważonego rozwoju.
– Przetrwa tylko to co jest przyjazne środowisku – powtarza Daria Burlińska, połowa duetu projektowego DBWT z Poznania, który tworzy z Wojtkiem Traczykiem. W swoich projektach wykorzystują materiały z odzysku albo stosują rozwiązania popierające zasadę zrównoważonego rozwoju.
Ucieleśnieniem tej reguły jest już ich pierwszy, znaczący projekt dekoracji świetlnej o nazwie Cebula. Zebrał on wiele nagród, (był m.in. finalistką konkursu Dobry Wzór 2009 organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego), był prezentowany na wszystkich najważniejszych imprezach związanych z designem i stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Cebula jest zrobiona z pianki polietylenowej z małą domieszką tworzywa akrylowego. Materiały te wymuszają na użytkowniku stosowanie świetlówek energooszczędnych, inaczej nasza dekoracja może się odkształcić. Ich projekt Guma balonowa powstał z pianki, będącej odpadem produkcyjnym, podobnie jak i Remont, z kolei Produkt Mleczny jest zrobiony ze zużytych butelek po jogurtach.
Troska o środowisko przyświeca nie tylko projektom 3D (wzornictwo przemysłowe, meble, elementy dekoracyjne), za które w głównej mierze odpowiada Daria Burlińska. Dotyczy to również działań typu: projektowanie stron internetowych, czy grafiki reklamowej i wydawniczej, co jest domeną Wojtka Traczyka. – Można wybrać taką formę projektu, aby maksymalnie wykorzystać format papieru. A przede wszystkim można nakłaniać klienta, aby wykorzystywać zamiast papieru nowe media, np. internet czy filmy wideo – wyjaśnia projektant. Zdradza zarazem kolejne pola zainteresowań studia DBWT, które oprócz wideo projektuje także ilustracje, filmy animowane, VJ (wizualizacje), jak i motion design. Ta wszechstronność bez wątpienia jest ich siłą – świetnie się uzupełniają.
– Najpierw znaliśmy się prywatnie, zaprzyjaźniliśmy się, a decyzja o współpracy zapadła zupełnie naturalnie. Stwierdziliśmy, że razem możemy więcej, że łącząc siły mamy więcej do zaoferowania – podkreśla Daria Burlińska. – Podobnie dzieje się na przykład wśród lekarzy czy prawników albo w środowisku aktorów – zauważa Wojtek Traczyk. Jak oboje podkreślają, łatwiej wspólnie rozwiązywać problemy i mierzyć się z wyzwaniami.
Jednym z takich wyzwań jest dotarcie do odbiorców z informacjami o swoich projektach, jak i przyświecającej ich pracy filozofii. W 2009 roku na mediolańskim iSaloni studio DBWT opowiedziało o swoich produktach w formie komiksu. – Dla nas była to naturalna konsekwencja obranej drogi. Tego rodzaju akcje pozwalają nam wyjaśniać w jaki sposób obchodzić się z naszymi produktami, ale i opowiadać o naszej pracy. Potrzebujemy przecież kontaktu z innymi ludźmi, a w taki sposób się z nimi komunikujemy – wyjaśnia Wojtek Traczyk.
Inną formą „pokazania się” są filmiki instruktażowe pod hasłem Zadanie domowe, które prezentują jak własnoręcznie stworzyć dekoracje świetlne i inne obiekty. – Dzielimy się dostępnymi dla każdego odbiorcy projektami przedmiotów, pokazując w tych filmach jak w prosty sposób stworzyć intrygujące obiekty – tłumaczy studio DBWT. Kto woli oryginalne projekty, może zajrzeć na stronę studia, gdzie funkcjonuje także „internetowy supersam z obiektami zaprojektowanymi przez Darię Burlińską i Wojtka Traczyka”.
Więcej: www.dbwt.pl