Design unikalny, bo „NASZ”

Znane, ale pieczołowicie zmodyfikowane lub zaprojektowane specjalnie na tę okazję. Takie są produkty, które Polska pokaże w Nowym Jorku podczas wystawy „NASZ” w ramach wydarzenia WantedDesign (16-19 maja). Będzie to pierwsza, tak obszerna, wystawa polskiego wzornictwa w Stanach Zjednoczonych organizowana przez Culture.pl.

Nowojorska publiczność będzie miała okazję obejrzeć efekty przeprowadzonego przez kuratorów, czyli Gosię i Tomka Rygalik (Studio Rygalik) eksperymentu. „NASZ” to kameralna, przekrojowa kolekcja współczesnego wzornictwa, na którą składają się przedmioty zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce. Stanowi efekt projektu badawczo-rozwojowego zainicjowanego przez kuratorów, którzy w centrum swoich zainteresowań stawiają analizę kultury materialnej przez pryzmat nabytej w czasach niedostatku zaradności. Do współpracy zaprosili uznanych projektantów produktu, grafiki użytkowej, ilustracji, typografii oraz multimediów, studentów wzornictwa, a także producentów i rzemieślników.  Poprzez eksperymentowanie z procesami przemysłowymi, kwestionowanie materialnych właściwości i struktury obiektów, stworzyli projekty unikalne, dedykowane kolekcji. Jedne z nich stanowią modyfikację istniejących na rynku produktów, inne powstały specjalnie na tę okazję.

Kolekcja „NASZ” obejmuje krzesła i fotele, stoły, obiekty na stół, a także zabawki oraz tkaniny, w tym rozpoznawalne na świecie klasyki wzornictwa. – Lubimy, gdy przedmioty codziennego użytku są cichymi bohaterami drugiego planu. Stąd dobór naturalnych materiałów i wykończeń oraz stonowana, neutralna kolorystyka. Kolekcja jest spójna wizualnie oraz ideowo – „NASZ” design jest szczery, zaradny i ponadczasowy – przekonują kuratorzy.

Wystawa „NASZ” jest częścią programu promocji polskiego designu organizowanego przez Culture.pl. W projekcie biorą udział: Wojciech Bajor, Antoni Bielawski, Stefan Bieńkowski, Marek Cecuła, Fontarte, Agata Hoffa, Paweł Jasiewicz, Jakub Jezierski, Piotr Kuchciński, Agata Nowicka, Małgorzata Pepłowska, Gosia Rygalik, Tomek Rygalik, Jakub Sobiepanek, Wojtek Tomaszewski,  Julia Wilman, Monika Zawadzki; oraz producenci: Bajo, Balma, Ćmielów, Noti, Paged, PROFim, Vini Design, Vzór.

W nowojorskiej wystawie weźmie także udział Circus Digitalis, wydawca cyfrowy specjalizujący się w interaktywnych, trójwymiarowych publikacjach z obszaru designu i sztuk wizualnych. Nakładem tego studia ukazała się aplikacja „NASZ” której bazą jest autorskie rozwiązanie Circus Digitalis – cyfrowy katalog CUST.  Podobnie jak inne aplikacje tworzone przez Circus Digitalis, „NASZ” przenosi szczegółowo obiekty prezentowane na wystawie w rzeczywistość wirtualną – oddaje w pełni ich materiał, funkcjonalność, a także opowiada o procesie projektowym i przybliża historię ich powstawania.

WantedDesign odbywa się od 2011 roku w tym samym czasie co International Contemporary Furniture Fair (ICFF) – największe targi meblarskie na Wschodnim Wybrzeżu i wpisuje się w kalendarz nowojorskiego Tygodnia Designu NYCxDESIGN.

Więcej: www.culture.pl, www.iam.pl, www.studiorygalik.com, www.wanteddesignnyc.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Holis w Sobolach

Holis w Sobolach

Sobole | 14 listopada 2018

Podczas Holis powstały projekty innowacji społecznych, by łączyć ludzi.

Gotowanie jest jak medytacja

Jedzenie integruje

Warszawa | 23 listopada 2015

O życiu w mieście, gotowaniu i projektowaniu rozmawiamy z Gosią Rygalik.

Studio Rygalik dla Vitry [zdjęcia]

Vitra dot Festival

WARSZAWA | 14 września 2015

Instalacja architektoniczna Studia Rygalik dla marki Vitra.