– Gdybym miał wybierać drogę raz jeszcze, to nie zostałbym projektantem – powiedział Dieter Rams, dla wielu niekwestionowany guru projektowania i najbardziej wpływowy dizajner XX wieku. Niemiec skrytykował również to, jak design jest dzisiaj rozumiany i postrzegany: – Mamy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Rzeczy mogą i powinny trwać dłużej.
Dieter Rams, urodzony w 1932 roku w Wiesbaden mistrz funkcjonalizmu, to jeden z najważniejszych projektantów XX wieku. W latach 1955-1995 odpowiadał za design w firmie Braun. Wiele produktów, które wyszły spod jego ręki uważanych jest za ikony – uważa się również że stanowiły inspirację dla wielu produktów marki Apple. Rams ułożył dziesięć zasad, którymi do dziś kieruje się większość świadomych projektantów.
Rams krytykuje
– Design, szczególnie w mediach, jest dzisiaj rozumiany jako „cenny nabytek stylu życia”. Przeszkadza mi arbitralność i bezmyślność, z jaką wiele rzeczy jest produkowanych i wprowadzanych na rynek – przekonuje słynny projektant.
– I to nie tylko w sektorze dóbr konsumenckich, ale także w architekturze czy reklamie. Wszędzie mamy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Poszedłbym w ocenie nawet dalej, opisując to jako nieludzkie.
Rams poucza
To jest przyszłość designu, by bardziej dbać o te podstawowe elementy. W przeciwnym razie nie jestem pewien, co będzie z przyszłością naszej planety. Dlatego projektanci muszą wziąć na siebie odpowiedzialność – mówi Niemiec. I kontynuuje:
– Potrzebujemy wsparcia politycznego, aby rozwiązać problemy związane z naszym środowiskiem i jak powinniśmy kształtować nasze miasta. Jako projektanci nie powinniśmy tego robić dla siebie, ale dla naszej społeczności. A społeczność potrzebuje wsparcia, nie tylko do współdziałania ze sobą w sposób demokratyczny, ale też potrzebuje wsparcia jak demokratycznie żyć.
Rams się cieszy
– Jak wyglądałby dziś komputer mojego projektu? Jak jeden z produktów firmy Apple. W wielu czasopismach lub w Internecie, ludzie porównują produkty Apple do rzeczy, które zaprojektowałem w czasach pracy dla Brauna. A ja myślę, że ich projekty są genialne. Nie uważam, że jest to imitacja. Biorę to za komplement.
Rams przestrzega
– Gdybym miał wybierać drogę raz jeszcze, to nie zostałbym projektantem. Wierzę, że w przyszłości będzie mniej ważne, aby mieć wiele rzeczy, a raczej aby sprawować opiekę nad tym, gdzie i jak żyjemy.
„Rams” – film o najbardziej wpływowym projektancie na świecie
Diter Rams i jego 10 zasad dobrego designu
2. Dobry design sprawia, że produkt jest użyteczny
3. Dobry design jest estetyczny
4. Dobry design sprawia, że produkt jest zrozumiały
5. Dobry design jest dyskretny
6. Dobry design jest uczciwy
7. Dobry design jest długotrwały
8. Dobry design jest dopracowany do ostatniego szczegółu
9. Dobry design jest przyjazny dla środowiska
10. Dobry design – im mniej tym lepiej