Precyzja, która zmienia się w poezję kompozycji. Każda decyzja podjęta przez IFA Group podczas projektowania tego domu rodzinnego, ma swoje uzasadnienie. Proporcje bryły zostały czerpnięte z otoczenia – nieco chaotycznej rzeczywistości gdańskiego osiedla. Kolor elewacji jest z kolei inspirowany odcieniem ziemi, na której stoi budynek.
Dom znajduje się w centralnej części działki, tuż za drzewami owocowymi, tak aby wykorzystać jej południową część do codziennego użytku. Każdy dizajnerski ruch IFA Group był konsultowany z bardzo wymagającą, ale jednocześnie otwartą na sugestie właścicielką.
– To wzajemny sukces, satysfakcja dla obu stron. Inspirowanie się pomysłami, ale też wspieranie w tworzeniu logiki i szukaniu argumentów do podjęcia najlepszych decyzji było przyjemnością – wspomina architekt Kamil Domachowski.
Czy to dlatego projekt zyskał pieszczotliwe imię Domu Zosi? Architekci IFA Group nie zdradzają źródeł tej nazwy, a my możemy się ich jedynie domyślać.
Pokój kawowy, jako zawsze uporządkowane, czyste wnętrze do przyjmowania gości, posiada siedzisko z przedłużenia schodów prowadzących na piętro. Nawiązują one do wspomnień właścicielki, która w dzieciństwie często bawiła się na schodach i zapamiętała to jako miłe doświadczenie.
Dom ma dwa tarasy – zachodni skierowany na ogród, wschodni przeznaczony do spędzania czasu przy porannej kawie. Ta część domu jest przedłużeniem ogrodu. Dwie ściany pomalowano na błękitny kolor, który nawiązuje do nieba widocznego z okna nad samym sufitem.
W kuchni z prostą zabudową, jasne drewno połączono z surowym, chłodnym wykończeniem. Z okien roztacza się widok na kojącą zieleń.
Ściany spiżarni na parterze oraz ściany w holu na piętrze wykonane zostały częściowo z akustycznych płyt perforowanych, by wytłumić surowość pomieszczeń. Na piętrze, od południowej strony bryły, celowo zlokalizowane są łazienki oraz pralnia, tak aby nie przegrzewać wnętrza pokoi.
Nadciąg na piętrze stał się wykończeniem i pomysłem na sypialnię właścicieli, stanowiąc linię bezgłowia łóżka. W tej części dla rodziców znajdują się też garderoba oraz wewnętrzny pokoik kąpielowy.
IFA, czyli Innowacyjna Firma Architektoniczna została założona w 2014 przez architekta Kamila Domachowskiego, jednak korzenie grupy sięgają 2007 roku. Obecnie zespół stanowi 10 osób. IFA kreuje formy poprzez syntezę, okrajanie z nadmiaru niepotrzebnych wartości oraz poszukiwania istoty rzeczy bez zbędnych dodatków.