Dom, który balansuje na krawędzi zbocza

Balancing Barn – dom w hrabstwie Suffolk zaprojektowany przez studio MVRDV z Rotterdamu, jest jest dosyć nietypowy, bowiem balansuje na krawędzi zbocza… Możesz go sam doświadczyć!

Lewitujący dom to jedna z propozycji brytyjskiej koncepcji Living Architecture Alaina de Bottona. Jej autor w eseju „Architecture of Happiness” analizował ludzkie potrzeby odzwierciedlane w architekturze. Jako główna wysnuła się refleksja, iż człowiek po prostu obawia się współczesnych projektów, ponieważ ich nie rozumie. Stworzono więc Living Architecture – inicjatywę zachęcającą do chłonięcia wiedzy prosto ze źródła, oswajania aktualnych i przyszłych idei projektowych oraz zwiększania uznania dla tej dziedziny. Na główny projekt twórca wyznacza „Holidays in Modern Architecture”. To możliwość całorocznego wynajmu jednego z ośmiu budynków zaprojektowanych przez najbardziej utalentowanych światowych projektantów z odmiennych pokoleń. Domy znajdują się w różnych regionach Wielkiej Brytanii, co pozwala na grę z przyzwyczajeniami użytkowników – otrzymujemy przekrój transformacji brytyjskiej wsi – od sztucznego luksusu do estetycznej użytkowości.

Nam najbardziej do gustu przypadł Balancing Barn – dom w hrabstwie Suffolk zaprojektowany przez studio MVRDV z Rotterdamu. Dom jest dosyć nietypowy, bowiem balansuje na krawędzi zbocza. Ta, przytwierdzona do wzgórza, połowa została zbudowana z cięższych materiałów niż ta lewitująca nad ziemią. Dzięki temu przestrzeń pod nią wykorzystano jako plac zabaw, umieszczając tam huśtawkę dla dzieci. Drewniane wnętrza zdobią dosadne barwy ułożone w geometryczne wzory. Pokoje mogące pomieścić osiem osób zakryte są przez rosnące nieopodal drzewa. Natomiast mieniąca się srebrzysta elewacja odbija otoczenie, co sprawia, że wtapia się w otoczenie jak kameleon.

Więcej na: www.living-architecture.co.uk

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Słodowa. Gastronomiczna twarz Concordii Design

Słodowa

Wrocław | 21 września 2020

Gastronomiczna twarz Concordii Design