Ten dom gra w zielone

Dom znajduje się w malowniczym Konstancinie-Jeziornie. To urokliwe uzdrowisko słynie z pięknych, zielonych terenów otoczonych lasami. Główną koncepcją przy tworzeniu tego domu było wykorzystanie naturalnych atutów działki oraz harmonii z otaczającą przyrodą. To właśnie kontakt z naturą miał być największą siłą tego realizowanego przez BDR Architekci projektu. Poznajcie dom w Konstancinie.

Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj. To ci dwaj architekci i jedna architektka podjęli się zaprojektowania domu niezwykłego.

Takiego, który będzie pięknym akcentem w tym urokliwym miejscu, ale jednocześnie mnóstwo tego piękna wykorzysta, by dać mieszkańcom dużo przyjemności i radości z życia w tym miejscu.

Jak więc wygląda dom w Konstancinie? Na parterze zlokalizowano strefę dzienną, której przestrzeń jest maksymalnie otwarta na zewnętrzne otoczenie. Dzięki przeszklonym ścianom i przesuwnym oknom salon łączy się z naturą, tworząc mocny alians wnętrza z otoczeniem. Przytulny zadaszony taras stanowi ochronę przed słońcem i rozszerza przestrzeń użytkową. W ciepłe dni jest przedłużeniem wewnętrznej przestrzeni domu.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Na piętrze znajdują się sypialnia, pokój dla dziecka, gabinet oraz łazienki. Wszystkie te pomieszczenia, włącznie z łazienkami, mają dostęp do tarasów i oferują widoki na otaczającą przyrodę. To absolutnie genialne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się otaczającą naturą bez względu na to, w której części domu się znajdujemy.

Budynek, dzięki swojej kompaktowej formie, efektywnie wykorzystuje dostępną powierzchnię niezbyt dużej działki. Ma ona jedynie 600 m kw. Jednocześnie respektuje ograniczenia przestrzeni wynikające z lokalnych przepisów. Tak udało się zaprojektować dom w Konstancinie o powierzchni 240 m kw.

Konstrukcja budynku jest hybrydowa, z główną strukturą stalową uzupełnioną drewnianymi elementami. Podziemie i klatka schodowa zostały wykonane w technologii żelbetowej, a elewacje z frezowanych płyt cementowo-włóknowych.

– Wnętrza budynku operują stonowaną kolorystyką i prostymi formami, kierując uwagę na przyrodę za oknami. Otwarty salon z kuchnią zaprojektowano w neutralnej tonacji z wykorzystaniem bieli oraz naturalnych materiałów: drewna i kwarcytu – informują projektanci. To sprawia, że widok za oknem staje się głównym elementem wnętrza.

Łazienki i przedpokój ozdobiono jednolitymi, pastelowymi okładzinami meblowymi oraz wielkoformatowymi płytami ceramicznymi. W wielu miejscach architekci wyeksponowali elementy konstrukcyjne, takie jak dwuteowe słupy stalowe w salonie, drewniana konstrukcja dachu na piętrze czy też żelbetowy trzon w klatce schodowej.

Dom w Konstancinie jest także ekologiczny. Okapy i podcienia chronią wnętrza przed przegrzewaniem w okresie letnim, a panele fotowoltaiczne na południowym dachu dostarczają energię, w tym do ładowania pojazdu elektrycznego. Cała infrastruktura budynku jest zintegrowana poprzez inteligentny system domowy. Dodatkowo budynek jest wyposażony w pompę ciepła oraz zbiornik na deszczówkę.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska