Dom w zgodzie z filozofią wabi sabi

W tym domu dominują poszanowanie dla historii i tradycji, wpływy modernizmu japońskiego i brazylijskiego oraz filozofia wabi sabi. Poznajcie nowy projekt studia Loft Kolasiński w Szczecinie.

Projekt obejmował renowację i przebudowę wnętrza domu z 1923 roku. Jego głównym założeniem była zmiana klasycznego układu domu z podziałem na wiele pomieszczeń. Parter, dzięki likwidacji większości ścian działowych, stał się otwartą przestrzenią. Następnie wydzielono kuchnię, małą jadalnię w zabudowanej werandzie, salon, jadalnię i gabinet. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki.

W duchu wabi-sabi

Ważnym założeniem projektu było, w zgodzie z filozofią wabi-sabi, wykorzystanie możliwie jak największej ilości materiałów naturalnych. Ściany w całym domu i belki stropowe na piętrze pokryto glinianym tynkiem, belki stropowe na parterze po oczyszczeniu pozostawiono bez zabezpieczenia, deski podłogowe po renowacji pokryto olejem, piec na parterze wykonano z ręcznie produkowanych kafli, natomiast kafle podłogowe w kuchni pochodzą z 1923 roku. W oszklonej werandzie posadzono ponad 200-letnie drzewo oliwne. Jest to specjalny gatunek przeznaczony do wnętrz, którego wykorzystanie zainspirowane było pasją inwestora.

W projekcie dominują wpływy modernizmu japońskiego i brazylijskiego, a wśród wykorzystanych mebli możemy znaleźć projekty Isamu Noguchi, Jader Almeida i unikatowe krzesła Junzo Sakakura. Wyjątkowym obiektem pozyskanym do projektu jest wełniany dywan z 1969 roku, wyprodukowany w Kowarach. Ponadto, w projekcie wykorzystano klastyczne meble, lampy i akcesoria pochodzące z Danii, Czech, Polski, Meksyku, Włoch i Niemiec. Wszystkie poddano specjalistycznej renowacji. W gabinecie znajdują się zdjęcia Erwina Olafa.

Meble i akcesoria takie jak stoły, stoliki kawowe, sofa, komoda, biblioteka, lustra, ażurowe ekrany, łóżka, szezlong, kabiny prysznicowe, karnisze, garderoby, meble łazienkowe i kuchenne zaprojektowało bezpośrednio samo studio Loft Kolasiński. – Możliwość wykonania takiego projektu zawdzięczamy w dużej mierze klientom, których entuzjazm, kreatywność i pełne zaufanie do projektantów pomogły uczynić to miejsce wyjątkowym – przekonują projektanci.

Więcej na: www.loft-kolasinski.com

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Projekt spod strzechy

Projekt spod strzechy

Szczecin | 24 sierpnia 2023

Apartamenty w gospodarstwie agroturystycznym od studia Loft Kolasiński

Sake w tokijskiej mgle

Sake w tokijskiej mgle

Warszawa | 16 września 2022

Sakebar by Nobu ma szansę stać się najmodniejszym miejscem na mapie stolicy