Dom Wielkiego Brata w ruinie

Dom z Uniesionym Narożnikiem, znany bardziej jako Dom Wielkiego Brata, za którego projekt odpowiadał architekt Paweł Naduk, jeszcze nie tak dawno był miejscem, w którym realizowano znane w całym kraju produkcje telewizyjne, takie jak „Top Model”, seriale „1983” i „Pułapka”, a także kultowy reality show „Big Brother”. Ich dawni uczestnicy postanowili ostatnio odwiedzić posiadłość. I osłupieli!

Na miejscu nie zastali ekskluzywnej posiadłości, którą zapamiętali z pobytu w programie, lecz odstraszający pustostan. To, co zobaczyli, opublikowali na swoich profilach w mediach społecznościowych. 

O podjęcie działań zmierzających do uratowania popadającego w ruinę domu Wielkiego Brata zaapelował autor projektu – architekt Paweł Naduk z warszawskiej pracowni 77 Studio.

Budynek o powierzchni użytkowej blisko 1 000 metrów kwadratowych położony jest w Gołkowie pod Warszawą. To spokojna, wiejska okolica. Dom znajduje się nad stawem, w otoczeniu wysokich traw i starodrzewu.

– To miejsce od razu nas urzekło – wspomina pierwszą wizytę na działce. – Dlatego wyjątkowy krajobraz ma swoją kontynuację również w architekturze rezydencji, m.in. elewacji pokrytej sosnowym drewnem i zewnętrznych basenach, których tafla wody zespala się wizualnie ze stawem – opowiada architekt.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Projekt powstał na zamówienie prywatnego inwestora w 2013 roku. Był jednym z kilku znaczących realizacji warszawskiej pracowni. W czasach, w których powstawał, był na tyle nowatorski, że stanowił wyzwanie dla krajowych wykonawców. To była ogromna rezydencja z mnóstwem rozwiązań technologicznych, przeszkleń i basenów.

Początkowo użytkowany przez właściciela, z czasem zaczął być wynajmowany na potrzeby realizacji programów telewizyjnych.

Warto dodać, że budynek był pierwszym na świecie prawdziwym domem, a nie scenografią filmową, w którym kręcono program „Big Brother”.
 
– Już od pewnego czasu dochodziły do nas informacje, że budynek jest opuszczony, a jego stan techniczny się pogarsza. Nie spodziewałem się jednak, że pozostanie bez jakiegokolwiek nadzoru – mówi Paweł Naduk. – W tej sytuacji dobrze się stało, że sprawą zainteresowały się media. Traktuję to jako szansę na uratowanie tego obiektu.

Dom Wielkiego Brata w ruinie

Architekt ma nadzieję, że dzięki nagłośnieniu całej historii znajdzie się inwestor, który przejmie nieruchomość w posiadanie i przywróci jej stan do czasów świetności.  – Nie jest jeszcze za późno i obiekt można uratować – przekonuje Paweł Naduk.

I dodaje: – Jego architektura to przede wszystkim forma skomponowana z krajobrazem i przestrzeń przenikających się wnętrz. Zachowane są podstawowe elementy budynku takie jak przeszklenia, posadzki, betonowe ściany i sufity, a zniszczenia dotyczą wyposażenia i wykończeń, które stosunkowo najłatwiej odtworzyć. Ale żeby nie stracić go zupełnie, trzeba się spieszyć i w pierwszej kolejności zabezpieczyć przed dalszą degradacją.

77  Studio architektury zostało założone w 1999 roku i tworzy go sześciu architektów: Paweł Naduk (na zdjęciu), Agnieszka Osiejewska, Paulina Kapiszka, Anna Nawrocka, Agnieszka Sionek oraz Daniel Naduk. W swojej działalności kieruje się kilkoma prostymi zasadami, które wyznaczają kierunki projektów, a jednymi z najważniejszych są bezwzględny szacunek dla lokalnej tożsamości oraz świadomość tego, że architektura wpływa na człowieka. Studio specjalizuje się m.in. w projektach wnętrz i mebli, koncepcyjnych i studyjnych, kontroli kosztów realizacji inwestycji czy nadzorach autorskich.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: