Te domki letniskowe musisz zobaczyć! Oto nasz autorski przegląd najciekawszych domków letniskowych w Polsce! W lesie, nad jeziorem albo na ROD’os!
W ciepłe miesiące wzmaga się nasza potrzeba odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku, blisko natury, w otoczeniu spokoju i zieleni. Domki letniskowe stają się wtedy idealnym rozwiązaniem, oferując przytulne i komfortowe schronienie przed codziennym stresem.
Rozproszone wśród lasów, nad jeziorami czy w górach – a niektóre, wbrew pozorom – ukryte w zielonych zakamarkach wielkich metropolii, są doskonałym miejscem do relaksu i regeneracji, pozwalając nam cieszyć się latem w pełni.
Domki letniskowe 2.0 – tak się dzisiaj odpoczywa!
Śródmiejska ostoja
To miejsce jest pełne barw tak, jak jego gospodarze: piosenkarka Magda Grabowska-Wacławek „Bovska” oraz twórca animacji Grzegorz Wacławek. Na terenie ogrodów działkowych, w odległości zaledwie kilku stacji metra od centrum Warszawy, powstał Dom Koloru, wypełniony zielenią w akompaniamencie świeżych, soczystych barw. Feeryczny dom na działce zaprojektowali Karol Pasternak, Piotr Maciaszek i Mateusz Jaworski z pracowni Noke Architects.
Niech świat się kręci… wokół ciebie!
Prosta forma, zaledwie 23 metry kwadratowe. Patrząc z daleka, można by sądzić, że to zwykły domek letniskowy, jednak to tylko pozory. Ściany skrywają zaawansowany, unikatowy system, który sprawia, że nie ruszając się z fotela, możemy rozejrzeć się – dosłownie – dookoła. Poznajcie Dom Obrotowy w malowniczej otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego!
Ucieczka od zgiełku
– Szukaliśmy bardzo długo czegoś starego, do remontu, w otoczeniu natury z pięknym widokiem blisko jeziora i lasu – wspomina architektka Agata Melerska. Poniemiecki, murowany dom z dużą oborą zbudowaną z kamienia polnego i gliny, znaleziony na mazurskiej wsi stał się spełnieniem marzeń jej rodziny o własnym miejscu, idealnym do wypoczynku od warszawskiego zgiełku.
Współczesny szałas
Skąpana w leśnej zieleni chata to idealne miejsce do odpoczynku, zatrzymania się i kontemplacji widoków za oknem. Właściciele – grupa przyjaciół, mieszkają we Wrocławiu i przyjeżdżają tu w lecie i chętnie urządzają spotkania towarzyskie. To dlatego w domku jest kilka wygodnych sypialni i przestronny salon, w którym zmieści się kilkanaście osób. Za przytulny, kameralny projekt wnętrza odpowiada architekt Jan Sekuła, prowadzący pracownię Zarysy.
Zielona Oaza w centrum stolicy
35-mjetrowy domek letniskowy w pobliżu Pól Mokotowskich jest zarazem spełnieniem dziecięcych marzeń o własnej, leśnej chatce i wspaniałym miejscem, by odetchnąć. Znajduje się na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Rakowiec w Warszawie, a architekci z pracowni architektonicznej Desea stworzyli go dla samych siebie!
Biblioteka leśnych wrażeń
Oaza spokoju i regeneracji wśród natury – Boroteka znajduje się niedaleko wsi Jamborek (dokładnie Kolonia Karczmy), na skraju Parku Krajobrazowego Doliny Grabii. Inwestorzy pragnęli przede wszystkim integracji z naturą, postawili więc na drewno dające poczucie wytchnienia i odpoczynku.
Powraca Brda w nowym wydaniu
Kto nie marzył o tym, by spędzić urlop nad polskim morzem w domku typu Brda? Teraz starsi i młodsi będą mieć szansę wypocząć we współczesnej wersji wakacyjnego hitu – domu Wolin. – Jego drewniana konstrukcja w kształcie litery A przypomina tzw. domy Brda, prefabrykowane domy drewniane, które w czasach komunizmu w Polsce stały się powszechną typologią sponsorowanych przez państwo terenów rekreacyjnych i oferowały opłacalne rozwiązanie dla obiektów wakacyjnych – wyjaśniają Kasia Pankowska i Rosmus Rohrhofer z pracowni Pankowska & Rohrhofer.
Prototypowy projekt domku wypoczynkowego
Piękny krajobraz i minimalistyczna architektura. Hyttee to prototypowy projekt domku wypoczynkowego, który został wybudowany w niewielkiej wiosce Janowiec w Górach Bardzkich – wciąż nieodkrytym paśmie Sudetów Środkowych. Prosta bryła o wysokości pięciu metrów z dwuspadowym, symetrycznym dachem zaprojektowana na planie kwadratu nawiązuje do tradycyjnej zabudowy sudeckiej.
Z widokiem na Tatry
Skromne drewniane chałupy na pierwszy rzut oka przypominają typowe domki letniskowe, trójkątną formą nawiązując do kultowych budynków typu Brda. Od północy nie odznaczają się na tle górskiego pejzażu, od południa zaś otwierają wnętrza na panoramę Tatr. To Łódeczki zaprojektowane przez Karpiel Steindel Architekci.
Dom w Gniazdowie
Zaczęło się od zapomnianej działki nad malowniczym Liwicem. W domu z lat 60., opuszczonym od ponad dekady, było coś wyjątkowego i nieoczywistego. Miał być tylko dla nich, młodego małżeństwa z dwójką dzieci, ale z czasem przybrał zupełnie nową formę, wypełniając się gośćmi. Poznajcie dom w Gniazdowie.
Domek letniskowy dla działkowca nowych czasów
Ten domek letniskowy nie ma okien, tylko cztery pary wielkich drzwi. W środku jest kuchenka (w tym zlew, lodówka, podgrzewacz do wody), cztery duże wbudowane szafy i siedziska – wszystko, co potrzebne, aby na co dzień cieszyć się działką. Wrzosy to jeden z pierwszych projektów polsko-angielskiej pracowni architektonicznej Studio Otamto zrealizowany w Polsce. Domek letniskowy zlokalizowany na Żoliborzu o wielkości około 10 m kw. został wykonany przez mistrza stolarstwa z okolic Brodnicy.