Minimalistyczny miks tradycji

Dzen House, zaprojektowany przez Shovk Studio, oferuje swoim mieszkańcom azyl od otaczającego świata. Znajdujący się w Kijowie 117-metrowy dom to fascynująca mieszanka tradycyjnych elementów ukraińskich i japońskich, zaadaptowanych do współczesnego stylu życia.

Parter domu zdobi surowy tynk „mazanka”, nawiązujący do estetyki tradycyjnych ukraińskich domów wiejskich. Na piętrze natomiast króluje strefa tatami – pokój wyłożony matami, które służą do pokrywania podłogi w tradycyjnych japońskich domach. Dach budynku pokryto drewnem wykończonym techniką yakisugi, polegającą na zwęgleniu powierzchni w celu jej konserwacji.

Parter to starannie zaprojektowana przestrzeń łącząca kuchnię i salon, okalająca funkcjonalny rdzeń. Zabudowany moduł skrywa klatkę schodową, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze.

Sercem strefy dziennej jest kominek, strategicznie usytuowany blisko centrum salonu, tuż przy panoramicznym oknie. Sięgające od podłogi do sufitu przeszklenia otwierają widok na malowniczy ogród iglasty, zacierając granice między wnętrzem a naturą. Mieszkańcy mogą nacieszyć się ciepłem ognia, jednocześnie podziwiając zieleń ogrodu, szczególnie w chłodne dni. Kominek, oprócz walorów estetycznych, pełni również funkcję praktyczną, ogrzewając oba piętra domu.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Niskie poddasze wykończono brzozową sklejką. Znajduje się tu strefa nocna z dwiema sypialniami, gabinet, a także strefa relaksu i medytacji z okrągłym oknem i tatami. Na tym poziomie mieści się również łazienka i pomieszczenie gospodarcze.

Główna sypialnia, choć niewielka, przeznacza ponad połowę swojej powierzchni na platformę z łóżkiem usytuowaną na poziomie podłogi tuż pod dużym bezramowym oknem.

Shovk Studio

Po drugiej stronie rdzenia domu znajduje się strefa tatami. To idealne miejsce do ceremonii herbacianych, medytacji i kontemplacji. Okrągłe okno wpuszcza do wnętrza naturalne światło, a widok kropli deszczu spływających z okapu rozłożystego dachu sprzyja wyciszeniu i odprężeniu.

Projektanci Shovk Studio zadbali również o przemyślany mikroklimat, z myślą o komforcie mieszkańców.

Betonowa posadzka na parterze pełni funkcję akumulatora ciepła, kumulując je z systemu ogrzewania podłogowego i delikatnie rozprowadzając je po pomieszczeniu. Dzięki temu wnętrze jest równomiernie ogrzane, bez nieprzyjemnych wahań temperatury i nadmiernego przegrzewania powietrza.

System wentylacyjny zapewnia natomiast stały dopływ świeżego powietrza o optymalnej temperaturze. Filtruje on zanieczyszczenia i reguluje wilgotność, tworząc idealne warunki do swobodnego oddychania i zdrowego snu.

Pracownię Shovk Studio w 2015 roku założyli Rusłan Łytwynienko, Andrii Leso i Anton Verhun. Portfolio pracowni obejmuje ponad 100 projektów zrealizowanych na całym świecie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kolor i forma!

Kolor i forma!

Kijów | 30 stycznia 2024

Pracownia Onemoreburo stworzyła wszechstronny i intrygujący projekt mieszkania

Z podłogą ze spichlerza

Z podłogą ze spichlerza

Kijów | 27 października 2023

Mieszkanie w Kijowie projektu Riny Lovko i Daryny Shpuryk jest wręcz ascetyczne

Paryski Kijów

Paryski Kijów

Kijów | 28 maja 2023

Rina Lovko Design Studio zaprojektowała mieszkanie z paryskim szykiem