Duńsko i minimalistycznie na Starej Ochocie

70-metrowe mieszkanie mieszczące się w modernistycznej kamienicy z 1925 roku na Starej Ochocie, przy ulicy Filtrowej 68, to efekt wielomiesięcznych poszukiwań klienta pracowni Hasik Design. To właśnie tu udało mu się odnaleźć spokój.

– Już po pierwszej rozmowie odnośnie oczekiwań klienta wobec klimatu mieszkania wiedziałem, że będzie to projekt, który w pełni będzie wyrażał mój styl – naturalne materiały, ponadczasowość rozwiązań i dużo roślin – mówi Grzegorz Hasik, młody architekt wnętrz oraz projektant mebli, oświetlenia i akcesoriów. – Ma być duńsko i minimalistycznie – to pierwsze słowa, które usłyszałem.

W nowej aranżacji zachowano pierwotny układ funkcjonalny, choć granice pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami zostały częściowo zatarte.

Grzegorz Hasik

Wąski, ciemny korytarz w strefie wejściowej połączono z kuchnią oraz salonem, dzięki czemu całe wnętrze nabrało światła. Wejście do sypialni wymieniono na przeszklone dwuskrzydłowe drzwi, charakterystyczne dla kamienic tego okresu na Ochocie; a w sypialni, za przesuwnymi drzwiami, wydzielono garderobę z szafami pod sam sufit.

– Projektując wnętrza i produkty, staram się stosować dobre jakościowo materiały, które wraz z upływem czasu będą się przyjemnie starzeć i służyć latami. Kształty i formy oraz łączenia są proste i ponadczasowe.

W jasnych barwach

Mieszkanie utrzymane jest w spokojnej mleczno-oliwkowej kolorystyce, która tworzy idealne tło dla mebli, obrazów, oświetlenia oraz roślin. Podłogi pokrywa klasyczna dębowa jodełka zainspirowana oryginalnym stanem mieszkania. Łazienkę wykończono naturalnym marmurem.

– Wiele mebli, dodatków i roślin udało nam się zdobyć z drugiej, czy nawet trzeciej ręki – zauważa architekt. Udało się również przywrócić blask części mebli, które zastaliśmy w zakupionym mieszkaniu; dla przykładu biblioteczka z salonu zyskała nowy look dzięki dolnemu stelażowi.

Nie zabrakło również autorskich projektów Grzegorza. – Prototypowanie daje dużo satysfakcji. Dębowy kinkiet Dromos, który lada moment będzie jednym z produktów w moim sklepie, wieszany był metodą prób i błędów. Do końca nie wiedziałem, czy światło wydobywające się z jego wnętrza stworzy odpowiedni nastrój. Wszystkie meble w sypialni, łącznie z łóżkiem, wykonali zaprzyjaźnieni rzemieślnicy według mojego projektu.

Grzegorz Hasik

Rocznik 1992, absolwent kierunku Projektowanie Mebla na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (w 2018 roku), wcześniej Architektury Wnętrz na Akademii Sztuki. Swoje projekty prezentował m.in. na wystawach w Łodzi, Poznaniu czy Mediolanie. W 2021 roku otworzył w Warszawie własną pracownię Hasik Design specjalizującą się w projektowaniu wnętrz oraz wytwarzaniu autorskich mebli, oświetlenia oraz obiektów. Jak sam podkreśla, w projektach stawia na ponadczasową formę, naturalne materiały oraz trwałość.



Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak w kalejdoskopie

Jak w kalejdoskopie

Warszawa | 29 listopada 2024

Kolorowy zawrót głowy przy ul. Koszykowej w wykonaniu studia Mutuo

Designerski fine dining

Designerski fine dining

Warszawa | 28 listopada 2024

Finałowa edycja tegorocznych Targów Rzeczy Ładnych zapowiada się rekordowo

W rytmie miasta

W rytmie miasta

Warszawa | 31 października 2024

Odwiedzamy 104-metrowy apartament na Saskiej Kępie projektu Framuga Studio