Nowe oblicze durnostojki

Słynący z awangardowego podejścia do projektowania Bartosz Mucha ze studia Poorex zaprezentował swój najnowszy projekt – serię masek Durnostojki.

Czym właściwie jest durnostojka? Jak wskazuje słownik, to niewielki przedmiot, bez praktycznego zastosowania – najczęściej stanowiący ozdobę. W wykonaniu projektanta durnostojka nabiera jednak zupełnie nowego znaczenia.

Maski Bartosza Muchy to spotkanie inspiracji afrykańskimi maskami ze współczesną kulturą piktogramu i emotikonu, znanych z interfejsów urządzeń elektronicznych i portali społecznościowych. W zestawie dziesięciu obiektów znajdziemy rattanowe maski, twarzopodobne obiekty kinetyczne z obracanymi elementami mimiki oraz współczesne totemy.

Wszystkie obiekty to niezwykle solidna stolarska robota zrealizowana w drewnie czereśniowym i bukowym. Funkcją powstałych rzeźb jest intrygujące uzupełnienie wnętrz apartamentów i przestrzeni publicznych. W tej roli miały już zresztą okazję się wykazać – podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival zostały premierowo zaprezentowane we wnętrzach łódzkiego hotelu Puro.

Bartosz Mucha

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz ESAG w Paryżu. Był również wokalistą i autorem tekstów zespołu math rockowego Maria Celeste, twórcą instalacji i krótkich form wideo. W ostatnich latach zajął się produkcją i dystrybucją swoich projektów pod nazwą Poorex.

Bartosz Mucha i jego odjechane projekty

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Praskie dzieciństwo

Designblok

praga | 2 października 2014

Rozpoczyna się największy festiwal w Czechach.

Latające drewno

Latające drewno

berlin | 4 czerwca 2014

Polskie studia Poorex i Latala wspólnie pojawiły się na festiwalu DMY.