Terapeuta podświadomości

Mieszkający w Szanghaju artysta Duyi Han tworzy doświadczenia estetyczne, które są jak terapia. Zamiast pigułek przepisuje widzom określone treści wizualne. Projektuje przedmioty i przestrzenie, które nazywa „receptami neuroestetycznymi”. Bierze pod lupę współczesne problemy psychiczne i praktyki farmaceutyczne i pyta, w co współcześnie chcemy wierzyć.

Projekt „Rozporządzenie o leczeniu podświadomości” Duyi Hana to nie tylko kolekcja dziwacznych, miękkich mebli, ale także przesłanie dotyczące zdrowia psychicznego.

Pomyślany jako fizyczne odwzorowanie przestrzeni mentalnej, przywołuje atmosferę zarówno środowiska szpitalnego, jak i antycznych chińskich wnętrz mieszkalnych.

Lodowato niebieskie jedwabie z haftowanymi na czerwono cząsteczkami molekularnymi tworzą otoczenie, w którym rozpoznajemy kulturowe odniesienia. Haftowane wzory przypominają klasyczne taoistyczne symbole i talizmany, przedstawiają jednak stylizowane struktury molekularne substancji chemicznych związanych ze zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem.

Wśród wzorów cząsteczek jest więc: dopamina, serotonina, oksytocyna, beta-endorfina, omega-3, witaminy D i B12 czy melatonina. Dekoracje uzupełniają haftowane porady psychoterapeuty oraz monologi osoby, która doświadczyła traumy.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Pluszowe formy powstały w wyniku eksploracji głębokiego poczucia niepokoju i psychicznego dyskomfortu, ostatecznie jednak wydają się kojące, są wygodne i podnoszą nastrój. Na przykład „szafka z oksytocyną”, nazwana tak na cześć hormonu zwanego narkotykiem miłości, pełni funkcję talizmanu szczęścia i zdrowia, a jej jedwabne szuflady zaprojektowano jako idealne miejsce do przechowywania codziennych suplementów i listów miłosnych.

Projekt „Rozporządzenie o leczeniu podświadomości” powstał we współpracy z nowojorską galerią Salon 94 Design na targi FOG 2024 w San Francisco.

Duyi Han 韩笃一

Urodził się w 1994 roku. Jest artystą i projektantem specjalizującym się w rzeźbie, meblarstwie, scenografii i sztuce cyfrowej. Ukończył architekturę na Cornell University w Nowym Jorku i pracował w biurze architektonicznym Herzog & de Meuron w Bazylei w Szwajcarii. Jego prace, prezentowane m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco (SFMOMA), zdobyły uznanie i liczne nagrody na całym świecie. Brał udział w międzynarodowych wystawach, był sędzią konkursów projektowych oraz doradcą w wiodących szkołach artystycznych. Współpracował m.in. z marką Dior.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Design radyklany

Design radyklany

Nowy Jork | 16 grudnia 2021

Nowojorska galeria na nowo zinterpretowała 30 ikonicznych dzieł z lat 60. i 70.