Charlottenburg, nobliwa, berlińska dzielnica, która kojarzy się ze stabilizacją i dostatkiem niemieckiego mieszczaństwa, przed upadkiem muru pełniła rolę najbardziej reprezentacyjnej dzielnicy miasta. Dziś powoli zmienia swoje oblicze: od dwóch dekad systematycznie przybywa tu monumentalnych wieżowców, które do tej pory nie kojarzyły się z Berlinem. Jedno się jednak nie zmienia: jeśli marzymy o mieszkaniu w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, to najpiękniejsze przykłady tzw. Altbau znajdziemy właśnie tu. Tutaj też swój najnowszy projekt zrealizowała Agnieszka Kuczyńska.
Klienci architektki wnętrz prowadzącej TAKK Studio zawsze marzyli, aby mieszkać w tego typu budynku. Mimo że oboje pochodzą z Korei Południowej, zakochali się w berlińskich kamienicach, zaś miasto pokochali ze względu na bogatą scenę artystyczno-muzyczną.
Inwestorka jest malarką, ale też kolekcjonerką sztuki współczesnej. Jej mąż, producent muzyczny, kolekcjonuje z kolei gitary elektryczne oraz winyle. Obie, dość pokaźne kolekcje wymagały odpowiedniej przestrzeni. Okazja, by spełnić to pragnienie. nadarzyła się w zeszłym roku, kiedy udało im się odkupić jedno z mieszkań w remontowanej kamienicy z 1893 roku.
Wyboista droga do sukcesu
Zaprojektowanie 280-metrowego wnętrza wymagało podjęcia niełatwych decyzji. Poprzedni właściciel, deweloper, dokonał kilku zmian, które należało cofnąć, aby przywrócić dawny charakter wnętrza. Dodatkowym wyzwaniem był kształt mieszkania w formie litery L oraz cztery pokoje w amfiladzie.
Żywe kolory prac mistrza pop-artu kontrastują z minimalistycznym wnętrzem, w którym dominuje sofa Camaleonda B&B Italia projektu Mario Belliniego oraz stoliki kawowe ClassiCon Bell.
Eklektycznego charakteru wnętrzu dodaje z kolei biały żyrandol vintage ze szkła Murano, dopasowany do artystycznej duszy właścicielki. W przejściu do kuchni stanęła natomiast zaprojektowana przez Agnieszkę Kuczyńską i wykonana na zamówienie przez polską markę VIP biblioteka, która pomieściła ulubione albumy ze sztuką współczesną oraz kolekcję filmów.
Dopełnieniem salonu jest osobna przestrzeń do słuchania muzyki. Dyskretne szafy wykonane na zamówienie kryją kilka tysięcy winylowych płyt a zabudowa pod oknem wysokiej jakości głośniki dla wytrawnych audiofilów. Wszystko w tym wnętrzu sprzyja kontemplacji: wygodne krzesła Cassina projektu Pierra Jeannereta z kolekcji Capitol Complex oraz ażurowy żyrandol francuskiej marki Screen XXL, a także dzieła sztuki z kolekcji właścicielki.
Z salonu przechodzimy do kuchni, również utrzymanej w minimalistycznej stylistyce – choć tym razem urządzonej w całości na zamówienie przez niemieckiego producenta Sie Matic.
Na wysoki połysk
Królestwem właścicielki jest osobna garderoba, która stanowiła również projektowe wyzwanie – została zaprojektowana pod dokładną liczbę sukni, butów oraz torebek malarki, którą fascynuje także współczesna moda. Podświetlone i wyeksponowane ubrania i dodatki wyglądają zupełnie jak część kolekcji rodem z V&A muzeum w Londynie. Nad całością góruje efektowny żyrandol vintage Poliedri mistrza włoskiego designu, legendarnego Carlo Scarpy.
Bezpośrednio z garderoby przechodzimy do prywatnej łazienki stanowiącej przestronny i słoneczny pokój kąpielowy z dyskretnymi meblami na zamówienie, w kolorze gorącej czekolady.
Kontrastem do łazienki prywatnej jest łazienka dla gości: tu Agnieszka Kuczyńska skoncentrowała się na aranżacji wnętrza w oparciu o przeprowadzony przez dewelopera remont. Ożywiła łazienkę żółtą umywalką i toaletą Cielo oraz zaprojektowaną na indywidualne zamówienie lampą z tapety Gucci.
Mimo że właścicielka jest malarką, jej własną pracę można zobaczyć jedynie w sypialni, w której dominuje rozłożyste łóżko Tuffy Time B&B Italia w towarzystwie szafy wykonanej na zamówienie i autorskich stolików z trawertynu.
Dwa kolejne pokoje – wciąż znajdują się w fazie projektowania.
Agnieszka Kuczyńska
Projektantka wnętrz i biżuterii stojąca za marką TAKK Studio. Ukończyła studia na wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki w Mediolanie. Pracowała również jako asystentka na wydziale Architektury w katedrze projektowania Politechniki w Mediolanie. Po studiach mieszkała przez wiele lat i pracowała jako architektka w Mediolanie, Sztokholmie oraz Warszawie. Wraz z Kasią Orłowską tworzyły markę biżuterii TAKK. Obecnie, od pięciu lat mieszka i ma swoją pracownię w berlińskiej Mitte.