W najbliższy weekend warto obejrzeć ceramikę niderlandzką z XVII i XVIII wieku prezentowaną w ramach wystawy „Majolika niderlandzka i fajans z Delft. Kolekcja profesora Wojciecha Kowalskiego”. Warszawska Zachęta zaprasza na pokaz obrazów autorstwa Agaty Borowej zatytułowaną „Czy to jest namalowane?”. Warta uwagi jest również ekspozycja „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918–2018” zorganizowana przez Królikarnię w Warszawie. Także w weekend w Muzeum Toruńskiego Piernika rozpoczyna się cykl warsztatów „Boże Narodzenie piernikiem pachnące”, na rynku w Kielcach rusza „Pogotowie prezentowe”, a w Czytelni Instytutu Dizaju w Kielcach odbędzie się „Spotkanie przy Działaniu” połączone z warsztatami introligatorskimi i degustacją dań z Kurdystanu i Czeczenii. W Poznaniu, w związku z Międzynarodowym Dniem Herbaty, który przypada 15 grudnia, zorganizowany zostanie festiwal CZARKA. W Lublinie natomiast rozpoczynają się targi rzeczy wyjątkowych – Sprawunki. Zapraszamy!
Co: Wystawa „Majolika niderlandzka i fajans z Delft”
Gdzie: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu
Kiedy: 15.12.2018–8.03.2019
W Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Toruniu 14 grudnia odbędzie się wernisaż wystawy „Majolika niderlandzka i fajans z Delft. Kolekcja profesora Wojciecha Kowalskiego”. Kuratorem ekspozycji jest wybitny kolekcjoner i znawca ceramiki europejskiej prof. Wojciech Wiktor Kowalski.
Na wystawie można obejrzeć ceramikę niderlandzką z XVII i XVIII wieku, która stanowi część kolekcji prywatnej zebranej w ciągu ostatnich kilku lat. Zbiór uzupełnia zespół ponad dwudziestu wczesnych flizów, wyprodukowanych w różnych ośrodkach ceramicznych.
Więcej na: www.muzeum.torun.pl
Co: Wystawa „Czy to jest namalowane?”
Gdzie: Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa
Kiedy: 15.12.2018–10.02.2019
Już w weekend warto odwiedzić Miejsce Projektów Zachęty, gdzie zostaną pokazane obrazy oraz działania naścienne otwierające nowy etap w twórczości artystki Agaty Borowej. Jej prace przyjmą formę iluzjonistycznych zagnieceń, załamań faktur, które optycznie zaburzają przestrzeń galerii.
„Lubię ten moment, kiedy oglądający podchodzi do mojego obrazu i dotyka powierzchni płótna, chcąc sprawdzić, czy to na pewno nie jest wydruk albo rzeźba. Zależy mi na tym wrażeniu iluzji — malarstwie, którego odbiór wiąże się z niepewnością, które stawia pytania i nie daje jednoznacznej odpowiedzi” – mówi artystka. Wystawę będzie można oglądać do 6 stycznia.
Więcej na: www.zacheta.art.pl
Co: Wystawa „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918–2018”
Kiedy: 16.12.2018–10.04.2019
Gdzie: Królikarnia w Warszawie
W 100-lecie odzyskania niepodległości warszawska Królikarnia rozpoczyna międzynarodowy projekt badawczy poświęcony rzeźbie monumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Centralnym punktem projektu jest wystawa „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018”.
Na projekt składają się dodatkowe dwie ekspozycje: „Ivan Meštrović / Józef Piłsudski” w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury, poświęcona przedwojennemu projektowi pomnika Marszałka w Warszawie oraz planowana na 2019 r. wystawa w galerii Biuro Wystaw, a także strona internetowa, konferencja naukowa, cykl spacerów oraz publikacja książkowa. Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowym Centrum Kultury, Narodowym Archiwum Cyfrowym, TVP Kultura oraz Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej.
Więcej na: www.krolikarnia.mnw.art.pl
Co: Boże Narodzenie piernikiem pachnące
Gdzie: Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu
Kiedy: 18.12.2018–30.12.2018
Muzeum w Toruniu przygotowało cykl warsztatów i spotkań świątecznych, których motywem przewodnim są toruńskie pierniki. Wydarzenie jest dedykowane dzieciom i dorosłym. W programie, m.in. układanie puzzli, projekcje, konkursy, degustacje piernikowych specjałów, warsztaty pieczenia pierników i tradycyjnych ozdób choinkowych oraz malowania i złocenia piernikowych ciastek. Uczestnicy poznają również najważniejsze przyprawy wchodzące w skład ciasta piernikowego, ich właściwości, historię oraz inne niż kulinarne zastosowania.
Więcej na: www.muzeum.torun.pl
Co: Warsztaty pt. „Pogotowie prezentowe”
Gdzie: Rynek w Kielcach
Kiedy: 16.12.2018
W niedzielę Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na warsztaty w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego. Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać prezenty – uszyć szmacianego misia, udekorować kubek, zrobić na niego filcową nakładkę i świąteczną przypinkę.
Oprócz tego do wykonania będą ozdoby gwiazdkowe, papierowe bombki, bileciki do upominków oraz własny papier do pakowania prezentów.
Współorganizatorem jest Miasto Kielce.
Więcej na: www.idkielce.pl
Co: Warsztaty „Spotkanie przy Działaniu”
Gdzie: Czytelnia Instytutu Dizaju w Kielcach
Kiedy: 14.12.208–15.12.2018
Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na dwudniowe warsztaty organizowane wspólnie z Regionalnym Centrum Wolontariatu, podczas którego będzie można poznać uchodźczynie z Kurdystanu i Czeczenii. To również świetna okazja, aby wziąć udział w warsztatach introligatorskich oraz degustacji lokalnych dań z tych mało znanych krajów.
Więcej na: www.idkielce.pl
Co: CZARKA, czyli dni ceramiki i herbaty
Gdzie: Galeria Miejska Arsenał oraz Palmiarnia Poznańska w Poznaniu
Kiedy: 15.12.2018–16.12.2018
15 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Herbaty, w związku z czym tego dnia w Galerii Miejskiej Arsenał oraz 16 grudnia w Palmiarni Poznańskiej będzie można wziąć udział w prelekcjach, warsztatach, spotkaniach, degustacjach i wystawach, których przewodnim tematem będzie herbata.
To okazja, by ulepić własnoręcznie z gliny kubki i filiżanki, dowiedzieć się czegoś więcej o naczyniach służących do picia tego naparu oraz wziąć udział w warsztatach zdobienia ceramicznych kubków i lepienia czarek inspirowanych estetyką japońską.
W programie są również ciekawe prelekcje: „Woda matką herbaty”, „Między życiem a śmiercią – herbaciana sansara pod Himalajami w Nepalu”, „Japońskie plantacje szczęśliwej herbaty”, „Chawan – magiczna czarka na japońskiej drodze herbaty” oraz „Droga herbaty”.
Więcej na: www.arsenal.art.pl
Co: Sprawunki – targi rzeczy wyjątkowych
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie
Kiedy: 15.12.2018–16.12.2018
W weekend odbędzie się pilotażowa edycja targów dedykowanych twórczości lubelskich projektantów – „Sprawunki – targi rzeczy wyjątkowych”. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni lubelscy twórcy, projektanci, rzemieślnicy, artyści i przedsiębiorcy. To świetna okazja do zrobienia świątecznych zakupów i znalezienia niepowtarzalnych prezentów.
Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Więcej na: www.warsztatykultury.pl