Bar, nocne życie, smaczne jedzenie, a w tle niezwykła konstrukcja i zielony ekosystem autorstwa Kacpra Gronkiewicza i Borysa Lewandowskiego
Foton to nowy, warszawski bar zatopiony w zwisającej z sufitu tropikalnej dżungli. Powstał z myślą o spragnionych i wygłodniałych imprezowiczach. Na pewno znajdą tutaj coś dla siebie prawie o każdej porze. W tygodniu kuchnia będzie otwarta aż do pierwszej w nocy, a w weekendy nawet do trzeciej. A jest z czego wybierać! Bar serwuje pyszne marguepany, taco, pico de gallo, frytki z ziemniaków lub batatów – do tego bogata karta wypełniona kolorowymi koktajlami oraz klasycznymi alkoholami.
Lokal mieści się w kamienicy Bispingów przy ulicy Wilczej – wysokie, blisko pięciometrowe witryny z oryginalną, powojenną ślusarką to dopiero początek ciekawego projektu. Wchodząc do środka, odkrywamy całkiem nowy świat – odważne połączenie bujnej roślinności z nowoczesnymi motywami graficznymi.
Wnętrze powstało w warszawskiej pracowni Kacpra Gronkiewicza we współpracy z Borysem Lewandowskim. Architekci zaproponowali stworzenie baru z konstrukcją wypełnioną roślinnością, która powoli dominuje wnętrze. Autorzy przekonali inwestora, by zabytkowe wnętrze pozostawić bez zmian. Lokal, częściowo pozbawiony tynków i pierwotnego wyposażenia, pomalowany jedynie czarną farbą, miał stać się minimalistyczną scenografią.
W Fotonie stworzono sprawnie działający ekosystem – odpowiednio dobrano gatunki roślin oraz prawidłowo je usytuowano. Powstało tło dla gry rozgrywającej się w jednorodnej i pustej przestrzeni. Zasadą konstruującą wnętrze jest ruch tytułowego Fotonu, stalowego sześcianu.
– Powstałą w ten sposób stalową konstrukcję, zawieszoną w przestrzeni lokalu, porasta bujna roślinność i wypełniają przewody wentylacyjne, elektryczne i kanalizacyjne. Zasadniczym źródłem światła, które ma za zadanie odżywianie roślin, jest podążająca w ślad za sześciennym „fotonem” ledowa wstęga. Ponieważ barwa światła potrzebnego do fotosyntezy zbliżona jest do fioletu, w cienkim profilu umieszczonym w stalowej kratownicy fotonu-tetrisa zatopione zostało również źródło światła białego o wysokiej temperaturze barwowej. Dzięki temu połączeniu odbieramy ich mieszankę jako światło białe i ono nadaje wnętrzu ciepłą, przyjazną, ludzką atmosferę – tłumaczy Kacper Gronkiewicz.
***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki! Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!