Rozstrzygnięto konkurs „Pamiętać o dziełach utraconych”. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach, a zwycięskie prace zainspirowane dziełami sztuki będą towarzyszyć aktywnościom przypominającym o zaginionych pracach.
Konkurs przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Instytutem Adama Mickiewicza. W sumie przystąpiły do niego 43 projekty w dwóch kategoriach: linia ekskluzywna i linia uniwersalna. Konkursowa komisja, której pracom przewodniczył Paweł Potoroczyn zdecydowała o przyznaniu dwóch nagród głównych.
I tak najlepszym opracowaniem linii ekskluzywnej (VIP) koncepcji gadżetów okazał się projekt przygotowany przez Agatę Matlak – Lutyk i Jana Lutyka. Ich projekt nazywa się Evanui i jest serią ekskluzywnych spinek-zakładek do papieru i dokumentów. Spinka odwołuje się do zaginionych obrazów – uproszczony graficznie wzór przeniesiony z jednego z dzieł znika w momencie użycia przedmiotu jako zakładki lub spięcia nim papierów, pozostawiając widoczną jedynie pustą ramę z podpisem. W opinii komisji przedstawiona linia w najlepszy sposób oddaje ekskluzywny charakter przedstawionej koncepcji merytorycznej. Projektanci w nagrodę otrzymali 25 tys. zł.
Z kolei zwycięską propozycję linii uniwersalnej przygotowali wspólnie studio Zupagrafika (Dawid Navarro i Martyna Sobecka) oraz Maciej Frąckowiak. Ich praca wyróżnia się oryginalnością, innowacyjnością i kompleksowym opracowaniem tematu. Na szczególną rekomendację w ramach nagrodzonej linii zasługuje zdaniem komisji projekt Pozytyw. To 6 obrazów do wywołania – zestaw miniatur do samodzielnego odkrycia „wywołania” poprzez usunięcie zakrywającej obraz folii, listy tytułów i autorów obrazów. Pozytyw to zresztą jedna z pięciu części serii, którą ponadto tworzą: Ukryty Katalog, Postkartki, Skarby z Polski oraz Torba. W nagrodę twórcy otrzymali 20 tys. zł.
Konkurs „Pamiętać o dziełach utraconych” to kolejny element stymulujący walkę nie tylko o odzyskanie dzieł ale wielokrotnie także ich lokalizację. – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w granicach po 1945 roku oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie. Prowadzony przez ministerstwo jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury obejmuje dwadzieścia trzy działy, w tym: malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, tkaniny, porcelanę, szkło, złotnictwo, militaria, zbiory numizmatyczne i archeologiczne. Do chwili obecnej wpisano już blisko 3 tys. pozycji – przypomina Dorota Janiszewska-Jakubiak z MKiDN.
Do dziś dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dokumentacji zgromadzonej w ministerstwie do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych obiektów, w tym m.in.: głośny powrót ostatnich lat, obraz Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”, który odzyskano z Niemiec w 2011 roku, obrazy Juliana Fałata „Przed Polowaniem w Rytwianach” i „Naganka na polowaniu w Nieświeżu” ze Stanów Zjednoczonych w 2011 roku oraz obraz odzyskany w tym roku z Niemiec – „Schody pałacowe” Francesco Guardiego. Odzyskane prace obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Więcej: www.dzielautracone.gov.pl, www.culture.pl