Do pracowni Bajersokół zgłosił się klient, który miał bardzo konkretną wizję tego, jak jego apartament ma wyglądać i jakie ma spełniać funkcje. Prace nad projektem w prestiżowej dzielnicy Krakowa trwały blisko 3 lata. – Oczekiwania klienta były proste, choć niełatwe w realizacji – wspomina architekt Paweł Sokół. – Miało być nowocześnie, ale ciepło, minimalistycznie, lecz z wielką dbałością o detale. Nie było tu miejsca na przypadkowość – dodaje. Powstałe w wyniku tej współpracy wnętrze zostało właśnie nagrodzone prestiżową nagrodą European Property Awards.
Otwarte, jasne przestrzenie ze zmyślnie wbudowanymi elementami ukrywającymi instalacje i sprzęty elektroniczne; ciepły i nowoczesny styl niemający nic wspólnego z przepychem i najwyższa jakość użytych materiałów – to cechy szczególne tego krakowskiego apartamentu. Są to też znaki rozpoznawcze team’u Bajersokół tworzonego przez duet Hanka Bajer/Paweł Sokół.
Indywidualne podejście projektowe objęło już etap planowania przestrzennego. Mieszkanie podzielono tak, aby górna część spełniała funkcję dzienną, a dolna – prywatną, nocną. Aby wygodnie zaaranżować wnętrza dla 3-osobowej rodziny, od sąsiada odkupiono dodatkowo 25 m kw. Posłużyły one do urządzenia komfortowego pokoju z łazienką dla syna inwestora, nastolatka.
Do apartamentu prowadzą dwa wejścia. Dolnym, na poziomie części nocnej, można się dostać do strefy rodziców i pokoju syna. Architekci zadbali o to, aby goście odwiedzający mieszkanie mogli wejść od razu do części dziennej, bez przechodzenia przez prywatne pokoje gospodarzy. Dlatego na górny, główny poziom apartamentu – z salonem, kuchnią i jadalnią – można się dostać też drugim wejściem, prosto z zewnętrznej klatki schodowej.
Gospodarze poruszają się między dwoma poziomami wewnętrzną klatką schodową. Wykonano ją z czarnych płyt Lapitec połączonych pod kątem 45 stopni tak, aby dawały wrażenie wiszących bloków kamienia.
W części dziennej uwagę przykuwa okazały, ponad metrowej szerokości kominek z przeszkleniami z trzech stron. Jego obudowę wykonano z satynowego marmuru, podkreślonego oświetleniem profilowym Delta Light.
Wnętrze apartamentu jest nie tylko eleganckie i nowoczesne, ale też bardzo konsekwentne. Architekci postawili na powtarzalność materiałów – te same drewniane lamele zastosowali w salonie, sypialni, łazience i w wewnętrznej klatce schodowej. Efekt spójności osiągnięto też dzięki wyborowi ograniczonej, stonowanej gamy kolorystycznej. Dominuje ona nie tylko we wnętrzach, ale też na okalającym górną kondygnację tarasie, stylistycznie będącym przedłużeniem części mieszkalnej. Obszerny, komfortowy, wyposażony w wygodne meble ogrodowe marki B&B Italia i wyłożony deskami w eleganckim odcieniu szarości – sprzyja wypoczynkowi i kontemplacji otaczającej zieleni.