Zrównoważone podejście do wykorzystywania energii, a przy tym dostosowanie do mieszkańców domu. Spectral Light w wykonaniu Phillippe’a Rahma i marki Artemide.
Szwajcarski projektant działa na co dzień w swoim studiu ulokowanym w Paryżu. Tymczasem, jego najnowsza praca została zrealizowana dla włoskiej marki Artemide.
Philippe’a Rahma uznaje się za czołowego architekta fizjologicznego. W swoich pracach pokazuje multidyscyplinarność, łącząc sztukę i naukę właśnie z architekturą. Interesują go również aspekty meteorologiczne czy psychologiczne. Założona w 1960 roku Artemide od ponad pół wieku wdraża kolejne innowacyjne rozwiązania w branży oświetleniowej. Oczywistym wyborem w tworzeniu Spectral Light więc była kooperacja z Rahmem.
Przyczyny zwrócenia uwagi na widmo magnetyczne i emitowane fale były różne: zdrowie, biologia, energia do walki z globalnym ociepleniem czy rozwój technologiczny sztucznego światła. Projektant, badając cząstki elektromagnetyczne i chemiczne oraz relacje światła z odbiorcami, zauważył, że każdy mieszkaniec domu reaguje na nie inaczej.
W szklaną kulę wkomponował 36 otworów, które wypełniane są pałeczkami o różnych barwach. Delikatne światło dają to o kolorze niebieskim, z kolei czerwone jarzą się najmocniej. W dolnej części, gdzie wszystkie zostają zgrupowane, uzyskujemy światło białe, podobne do słonecznego.
Kompozycja elektromagnetyczna adaptowana jest dla poszczególnych członków rodziny. Rahm zadbał o każdego uczestnika życie domowego. Idealne proporcje rozkładają się następująco: 11 wetkniętych pałeczek to wersja dla roślin, 9 – dla ludzi, 8 – ptaków, 5- psów, a 3 dla chomików.
Więcej na: www.artemide.it, www.philipperahm.com