Eliminacja marnotrawstwa oznacza, że wszystko musi być częścią obiegu. Tak właśnie działa Green Solution House, hotel i centrum konferencyjne położone na wyspie Bornholm w Danii.
Budynek został zaprojektowany przez dział badań i innowacji kopenhaskiej pracowni architektonicznej 3XN, jako wzorcowy przykład koncepcji „circular sustainability”, gdzie goście mogą się przekonać jak wygląda życie w świecie bez odpadów. Jednocześnie Green Solution House zapewnia zdrowe środowisko wewnętrzne, co oznacza, doskonałe doświetlenie światłem dziennego, komfort termiczny i wysoki poziom świeżego powietrza.
Obiekt powstał zgodnie z zasadami „Cradle to Cradle”. Oznacza to, że wszystkie materiały użyte w budynku można w pełni poddać recyklingowi lub biodegradacji. Stąd w projekcie budynku ambicja wyeliminowania marnotrawstwa, a także maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Równie istotna w przygotowaniu koncepcji była dbałość o jakość klimatu wewnętrznego i komfort użytkowników.
Eliminacja marnotrawstwa oznacza, że wszystko musi być częścią obiegu. Energia słoneczna wytwarza energię zużywaną w budynku, światło naturalne buduje zdrowy klimat wnętrza i ogranicza oświetlenie elektryczne, zbierana jest woda deszczowa, a zużyta woda jest biologicznie oczyszczana i ponownie wykorzystywana. Zintegrowane szklarnie produkują ekologiczne owoce i warzywa dla hotelowej restauracji.
Jednym z najważniejszych czynników środowiska wewnętrznego w Green Solution House, który bezpośrednio wpływa na odczucia użytkowników, jest światło dzienne. Cykl naturalnego światła i ciemności ma fundamentalne znaczenie dla pobudzenia zegara biologicznego i rytmów okołodobowych, które wpływają na zdrowie i samopoczucie. Ponadto światło dzienne i bezpośrednie promienie słoneczne stanowią również źródło energii odnawialnej. Każda przestrzeń wewnętrzna w budynku ma indywidualnie przygotowany projekt oświetlenia dziennego dostosowany do jego funkcji.
Poziom doświetlenia światłem dziennym w Green Solution House był analizowany metodą współczynnika światła dziennego już na etapie projektu. Analiza doświetlenia została wykonana za pomocą programu VELUX Daylight Visualizer. Jest to bezpłatne profesjonalne narzędzie do symulacji światła dziennego. Współczynnik światła dziennego (DF) to wskaźnik wydajności oświetlenia używany do oceny ilości światła dziennego w pomieszczeniu. Wyraża procent światła dziennego na powierzchniach roboczych wewnątrz budynku w porównaniu z ilością światła dziennego na zewnątrz, przy zachmurzonym niebie. Współczynnik światła dziennego to jeden z głównych parametrów stosowanych do oceny warunków światła dziennego w specyfikacji Active House.
Celem projektu oświetlenia dziennego było zwiększenie przenikania światła dziennego do pomieszczeń i poprawa jego dystrybucji.
Światło dzienne w przestrzeniach wspólnych
Przestrzenie wspólne w Green Solution House są przestronne, efektowne wizualnie i łączą różne funkcje budynku z otoczeniem. Duża liczba świetlików i okien dachowych zapewniają wysoki poziom światła dziennego ze średnimi powyżej 10% DF, a także bliski kontakt z niebem. Światło dzienne w przestrzeniach wspólnych pomaga również w uzyskaniu dodatniego bilansu energetycznego w budynku poprzez maksymalizację uzysku ciepła ze słońca i zatrzymywanie nagromadzonego ciepła wewnątrz budynku podczas sezonu grzewczego. Świetliki są wyposażone w innowacyjny system automatycznego sterowania oknami w celu wentylacji oraz przesłonami okiennymi w celu zapewnienia komfortu cieplnego i korzystnego bilansu energetycznego.
Światło dzienne w sali konferencyjnej
Sala konferencyjna w Green Solution House jest oświetlana głównie przez duże przeszklenia w elewacji. Skierowane są one na północ, co zapewnia optymalną ilość rozproszonego światła dziennego, które doskonale sprawdza się podczas konferencji i prezentacji wizualnych. Szereg okien dachowych pomaga uzyskać lepsze rozprowadzenie światła dziennego w głębszych obszarach pomieszczeń. Średni współczynnik DF w sali konferencyjnej wynosi 6,6%, co jest bardzo dużą ilością światła dziennego jak na salę konferencyjną. Aby przy tak dobrym doświetleniu zapewnić wysoki komfort odbioru prezentacji zostały zastosowane specjalne ekrany LED.
Światło dzienne w części hotelowej
W pokojach hotelowych zastosowano zarówno okna fasadowe jak i dachowe, tak by uzyskać średni DF na poziomie 3,0%. Podczas modernizacji budynku na wszystkich balkonach betonowe balustrady zostały wymienione na szklane, a te na elewacji południowej zostały również wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne do produkcji energii. Ponadto w łazienkach użyto świetlików tunelowych do wprowadzenia tam światła dziennego, co ograniczyło użycie elektrycznego oświetlenia.
Okna dachowe zostały również zamontowane w korytarzu na pierwszym piętrze, aby zapewnić optymalne doświetlenie i ograniczyć użycie światła elektrycznego w ciągu dnia. Średni poziom DF w korytarzu wynosi 1,9%.
Green Solution House to również rodzaj innowacyjnego laboratorium integrującego najnowszą wiedzę w zakresie zielonych technologii i materiałów, dlatego budynek jest w ciągłym procesie rozwoju i udoskonalania, tak by zademonstrować najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrównoważonego budownictwa, a gościom zapewnić inspirujące i niezwykłe doznania.
Wyspa Bornholm ma wizję stania się jedną z najbardziej ambitnych społeczności europejskich w zakresie zrównoważonego życia, a Green Solution House jest jej kluczowym elementem.
Więcej na: www.velux.pl