Ściany mogą wiele powiedzieć

Podczas gdy większość architektów buduje lub burzy, Elvira Solana przekształca istniejące wnętrza za pomocą pędzla, malując na ścianach wielkoformatowe murale.

Taras z widokiem na morze, dodatkowy pokój, rozwiewane wiatrem kotary czy masywne kolumny – wszystko to można pomieścić na ścianach nawet niewielkiego pokoju. – Czasami nie trzeba tam wchodzić, wystarczy wiedzieć, że to miejsce istnieje. Można po prostu usiąść i spojrzeć na nowy horyzont – mówi Elvira Solana.

Murale są dla niej nie tylko sposobem artystycznej ekspresji, ale przede wszystkim narzędziem architektonicznej transformacji. Traktuje je jak techniczne elementy konstrukcyjne: ściany, dach czy filary. Nadaje tym samym muralom rangę elementu architektonicznego, który sprawia, że przestrzeń staje się trójwymiarowa.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

A jest tak nie bez przyczyny, Elvira Solana pracowała bowiem jako architektka aż do kryzysu z 2008 roku, który zmusił ją do poszukiwania nowej ścieżki zawodowej. Zastanawiała się, jak można przekształcić przestrzeń za pomocą samej farby, i tak zaczęła malować freski oraz poznawać historię tej formy sztuki. Starała się malować w takiej skali, w jakiej pracowała jako architektka, za punkt odniesienia biorąc gabaryty człowieka. Pociągało ją to, że dwuwymiarowe obrazy mogą tak diametralnie zmieniać rozumienie i odczuwanie trójwymiarowych wnętrz. Odkryła, jak łatwo da się konstruować przestrzeń, obejmując interwencją jedynie jej powierzchnię.

Dzięki temu możesz zmienić postrzeganie swojego domu w mgnieniu oka. W świecie pełnym problemów musimy pomyśleć o sposobach przekształcenia architektury bez burzenia murów. To właśnie chcę robić: tworzyć coś nowego, nie tworząc niczego nowego. Malowanie architektury to także sposób jej tworzenia bez konieczności budowania czegokolwiek – wyjaśnia artystka.
 

Elvira Solana

Nie trzeba budować, wystarczy namalować

Stopniowo zaczęły spływać do niej zamówienia. Namalowała pasterski krajobraz dla francuskiego wiejskiego domu, tropikalny widok w willi w Punta Cana czy sufity inspirowane opowieściami dla dzieci w mieszkaniu w Lizbonie. We własnym domu w Santoña w Kantabrii zainstalowała iluzjonistyczne półki w stylu trompe l’oeil, na których stoją wyimaginowane przedmioty, a kolumnada obok jadalni i piramida za salonem tworzą kolorową, wirtualną głębię.

Dla Elviry Solany zamiana narzędzi architektki na artystyczną paletę jest także świadomą reakcją na negatywne skutki budownictwa. – Świat, w którym żyjemy, jest fizyczny i skończony. Nawet nasze działania cyfrowe mają materialne konsekwencje dla planety. Dlatego musimy pomyśleć o sposobach życia i przekształcania architektury bez tworzenia kolejnych odpadów. Chociaż żadne z naszych działań nie jest całkowicie pozbawione wpływu, murale mogą przekształcać architekturę przy minimalnym marnotrawstwie materiałów i zasobów – podkreśla Solana.

Malarstwo iluzjonistyczne wywołujące złudzenie, że ukazany na dwuwymiarowej powierzchni obraz jest trójwymiarowy. Zwykle przedstawia fragmenty architektury, często w połączeniu z pejzażem i martwą naturą.

Proces tworzenia murali zajmuje jej od dwóch tygodni do półtora miesiąca. W przeciwieństwie do malarstwa na płótnie jej prace zawsze powstają wobec określonego kontekstu miejsca i muszą reagować na otoczenie. Harmonijnie wpisują się w otoczenie, uzupełniają i przekształcają przestrzeń. Rewolucja Elviry odbywa się w aksamitny sposób. – Atmosferę pomieszczenia tworzą fizyczne elementy konstrukcyjne, ale także sensoryczne doznania światła, koloru i proporcji. Architektury nie trzeba budować, można ją malować – zapewnia twórczyni.

Elvira Solana

Elvira Solana 

Architektka malująca murale. Studiowała w Madrycie, Barcelonie, Ahmadabadzie, Stambule, Paryżu i Florencji. Traktuje wielkoformatowe malowidła ścienne jako elementy architektoniczne, za pomocą których można przekształcać przestrzeń.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Świąteczne aranżacje


Annie Sloan

| 22 grudnia 2019

Świąteczne aranżacje projektantki w wielu odsłonach