Uczta dla oczu

Persona to nowa restauracja w Sztokholmie, której wnętrza stworzył projektant samouk Erik Bratsberg. Szyte na miarę wnętrze emanuje ciepłem i bardziej przypomina dom niż miejsce publiczne.

Prowadzona przez francuskiego szefa kuchni Louisa Cespedesa i sommeliera Jonathana Nyströma, restauracja Persona zlokalizowana jest w samym sercu ekskluzywnej sztokholmskiej dzielnicy Östermalm.

Wcześniej był tu sklep ze sprzętem do szycia z przełomu XIX i XX wieku, wnętrze wymagało więc całkowitej przebudowy. Fakt, że Erik Bratsberg specjalizuje się we wnętrzach mieszkalnych i jest to jego pierwszy projekt gastronomiczny, wykorzystał na swoją korzyść. Postanowił za wszelką cenę uniknąć typowych pomysłów na projektowanie restauracji. Przestrzeń nabrała dzięki temu domowego i intymnego charakteru.

Przekształcenie starego sklepu w restaurację było dla architekta poważnym wyzwaniem – przestrzeń jest niewielka, liczy zaledwie 120 w kw., a wymagała dopasowania nowoczesnej, gastronomicznej infrastruktury.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Ambicją projektanta było sprawienie, aby  wysoki poziom kulinarnych doznań harmonizował z równie luksusowym i eleganckim wnętrzem, które będzie jednocześnie osobiste, przyjazne i nieformalne.

Ciepłe odcienie drewna, meble o zaokrąglonych i organicznych kształtach miękkie faliste zasłony i tkaniny dają komfort i poczucie spokoju. Dębowe regały w kolorze miodu wypełnione są naczyniami i dziełami sztuki.

Restauracja przypomina przytulny apartament, wypełniony miękkimi materiałami i rzeźbionymi formami mebli. W całym wnętrzu dominują odcienie zieleni.

– Zieleń to mój ulubiony kolor, gdy chcę wzbudzić poczucie spokoju i komfortu. Ten kolor kieruje myśli ku do naturze, myślę, że moja miłość do zieleni wiąże się z radością, jaką daje widok liści na drzewach po długiej szwedzkiej zimie – wyjaśnia projektant Erik Bratsberg.

Z zielenią komponuje się tynk w kolorze złamanej bieli o cętkowanej powierzchni, zaprojektowanym tak, aby kontrastował z jedwabistym dębem w kolorze miodu zastosowanym na półkach ściennych i stołach. Przezroczyste zasłony, patynowana skóra i teksturowane tkaniny dopełniają całości.

Erik Bratsberg

Wnętrzarski język ekspresji

We wnętrzu zastosowano wiele naturalnych materiałów, takich jak kamień i drewno, komponując je jednocześnie z lastrykiem i mosiądzem, co daje wrażenie różnorodności form i faktur i poczucie swobodnej elegancji. Projektując podłogę, projektant bawił się możliwościami lastryko, używając odcieni zieleni oraz ciepłych szarości i bieli, tworząc asymetryczny wzór.

Niestandardowe nogi stolików w sali jadalni, wykonano z surowych przemysłowych rur stalowych i patynowanego mosiądzu. Do mosiądzu pasują zaś włoskie żyrandole z połowy stulecia oraz pięciometrowy front baru, teksturowany i patynowany przez lokalnych rzemieślników.

Erik Bratsberg zaprojektował także niestandardowe rzeźby do przestrzeni, ręcznie pomalował front baru oraz wykonał gipsowe reliefy do dekoracji jego blatu. Abstrakcyjne obrazy to również jego dzieło – powstały na podstawie wykonanych przez projektanta akwareli, które następnie wydrukowano metodą sitodruku na panelach akustycznych.

– W mojej multidyscyplinarnej praktyce staram się łączyć sztukę, projektowanie i wnętrzarstwo – dlaczego nie przekształcić lampy w rzeźbę, frontu baru w obraz, a zwykłej ściany w relief? – pyta Erik Bratsberg.

Cała restauracja zdefiniowana jest przez różnorodność kształtów – kanciaste formy kontrastują z okrągłymi lampami i organicznymi kształtami stołów z drewna czeczotowego i kamienia. Nawet w łazience faliste lustra i umywalka zestawione są z geometrią kwadratowych wnękami ściennymi oraz skośnymi dekoracjami ściennymi.

– Idealnie proste linie i symetria zapewniają porządek i spokój dla oka, ale kwadraty i linie nigdy mnie szczególnie nie intrygowały. Wnętrze pozbawione rzeźbiarskich form i asymetrii jest dla mnie jak język bez wykrzykników, gestów i ekspresji emocjonalnej – tłumaczy projektant.

Erik Bratsberg

Erik Bratsberg

Twórczy samouk, od 2019 roku, swobodnie eksploruje media, materiały, formy i przestrzenie, stosując holistyczne i multidyscyplinarne podejście do estetyki. Prowadzi studio w Sztokholmie, jego praktyka obejmuje m.in. sztuki wizualne: malarstwo i rzeźbę, projekty mebli i oświetlenia, a także projekty wnętrz. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: