– Sztuka nie powinna być zamknięta w muzeach – powinna być częścią naszej codzienności – mówi dr Joanna Kiliszek, specjalistka w dziedzinie ochrony i konserwacji sztuki nowoczesnej i współczesnej, a zarazem kuratorka najnowszej wystawy w Archicom Collection Gallery.
W galerii przy ul. Grzybowskiej 58 można zobaczyć jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Andy’ego Warhola – The Alphabet Soup.
W przyszłości praca ta stanie się częścią stałej ekspozycji w luksusowych Apartamentach Gutenberga, powstających na warszawskiej Woli.
Włączanie sztuki do przestrzeni mieszkalnych nie jest zjawiskiem nowym – podobne działania pojawiały się już wcześniej, choć często miały charakter czysto dekoracyjny. Archicom Collection idzie krok dalej: zamiast jedynie inspirować się sztuką, udostępnia oryginalne dzieła, czyniąc je integralną częścią codziennego otoczenia.
To gest, który prowokuje pytania: czym naprawdę jest „dostępność” sztuki? I jak zmienia się jej odbiór, gdy przebywamy z nią na co dzień – nie w galerii, lecz w przestrzeni wspólnej, sąsiedzkiej?

Puszka zupy w roli głównej
Apartamenty Gutenberga powstają w ramach projektu Towarowa 22 – na terenie dawnego Domu Słowa Polskiego. Przez dekady było to miejsce kluczowe dla warszawskiego środowiska wydawniczego. Dziś, w nowej roli, inwestycja nawiązuje do typograficznego dziedzictwa zarówno nazwą, jak i architekturą oraz obecnością dzieł sztuki.
– Sitodruk idealnie wpisuje się w koncepcję inwestycji, która każdym detalem nawiązuje do drukarskiego dziedzictwa. Apartamenty Gutenberga to kontynuacja tej idei – podkreśla Dawid Wrona, COO Archicom.
W częściach wspólnych budynku znajdą się również prace współczesnych polskich artystów: Tymka Borowskiego, Magdy Komar, Pawła Kowalewskiego i Mirosława Maszlanko.
Na samej wystawie w galerii prezentowane są także mniej znane elementy dorobku Warhola: zaprojektowane przez niego okładki płyt winylowych, fotografie oraz materiały wideo – w tym nagranie przedstawiające proces malowania kultowego BMW farbą w sprayu.
Nowe życie dawnego słowa
Odniesienia do historii druku widoczne są nie tylko w warstwie symbolicznej, lecz również formalnej. Apartamenty Gutenberga sąsiadują z nowoczesnym centrum biznesowym wokół Ronda Daszyńskiego oraz z Muzeum Woli, które pielęgnuje pamięć o historii dzielnicy.
– Słowo i obraz są intelektualnymi fundamentami całego założenia – mówi Maciej Rydz, architekt z JEMS Architekci.
Sztuka do zobaczenia
Archicom Collection Gallery, innowacyjny showroom poświęcony sztuce, mieści się w zabytkowej Willi Fabrykanta. Jego misją jest przybliżanie twórczości najwybitniejszych artystów, czyniąc ją dostępną dla szerokiego grona odbiorców. Taka też jest idea Archicom Collection, marki stworzonej przez Archicom – sztuka z najwyższej półki jako część codziennego doświadczenia.
The Alphabet Soup Andy’ego Warhola można oglądać w galerii przynajmniej do maja. Galeria czynna jest w godzinach pracy biura sprzedaży Archicom Collection – od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–18:00 oraz w soboty w godz. 10:00–14:00.