– Krzesła są ważnymi zabytkami. Mogą reprezentować modę i etos danego momentu w czasie lub reprezentować epokowy pomysł. Są to portrety ich użytkowników. Na ich podstawie możesz rozpoznać i zrozumieć epokę. Żaden inny przedmiot codziennego użytku nie jest tak różnorodny – mówi Rolf Fehlbaum, współzałożyciel i emerytowany prezes Vitry, który w filmie „Chair Times. Historia siedzenia – od 1800 do dziś” wciela się w rolę przewodnika po historii krzeseł. Film można obejrzeć tutaj.
Kolekcja Vitra Design Museum należy do największych i najważniejszych zbiorów mebli na całym świecie. W niemieckim Weil am Rhein zgromadzono od lat 50. XX wieku łącznie 7 tys. ikon meblarstwa, ponad tysiąc obiektów oświetleniowych i liczne archiwa.
Teraz powstał o nich niezwykły film pokazujący z jednej strony bogactwo kolekcji, a z drugiej różnorodność form i rozwój przemysłu meblarskiego od 1807 roku po dzisiejsze czasy, gdy krzesła tworzone są w technice druku 3D.
W filmie występuje wielu ekspertów, m.in. projektanci Hella Jongerius, Antonio Citterio i Ronan Bouroullec, architekci i kolekcjonerzy Arthur Rüegg i Ruggero Tropeano, architekt David Chipperfield, emerytowany dyrektor MAK Vienna Peter Noever, Mateo Kries, dyrektor Vitra Design Museum, jego kuratorzy Amelie Klein i Jochen Eisenbrand oraz kurator kolekcji Serge Mauduit.
„Chair Times. Historia siedzenia – od 1800 do dziś” trwa 90 minut, jest w języku niemieckim z angielskimi napisami. Reżyseria: Heinz Bütler. Produkcja: HOOK Film & Kultur Produktion GmbH we współpracy z Vitra Design Museum, 2018.
Warto też wejść na stronę Vitra Design Museum i przyjrzeć się całej kolekcji i poszczególnym modelom krzeseł.