Festiwal Komunikacji Ilustrowanej Ilustrator, czyli pierwsza w Polsce konferencja dla twórców ilustracji i jej miłośników wystartuje już 14 października. Wydarzenie jest częścią 17. edycji Bałtyckiego Spotkania Ilustratorów i odbędzie się Centrum św. Jana w Gdańsku
Ich twórczość jest najczęściej naszym pierwszym kontaktem ze sztuką już od najmłodszych lat i towarzyszy nam przez całe życie. Bez względu jednak na to, czy chodzi o ilustrację książkową, komiks, projektowanie 3D, reklamę, czy projekty artystyczne, wszyscy twórcy mierzą się z podobnymi problemami i wyzwaniami.
Wśród prelegentów zaproszonych do udziału w konferencji są m.in. pochodzący z Polski: Sainer, Gosia Herba i Mikołaj Pasiński, Aleksandra Morawiak, Kasia Antuszewicz-Telepska i Agnieszka Pagińska, ale także reprezentanci ukraińskiego stowarzyszenia Pictoric – Olena Staranchuk, Anna Sarvira i Oleg Gryshchenko; pochodząca z Wielkiej Brytanii ilustratorka i artystka tekstylna Cait McEniff oraz szwedzki artysta Magoz. Wychodząc naprzeciw potrzebom jak najszerszego grona odbiorców wszystkie prelekcje tłumaczone będą na język migowy.
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli m.in. skorzystać ze strefy technologicznej Wacoma, księgarni, porysować w strefie Edukreski, czy uczestniczyć w przeglądzie portfolio i porozmawiać w 1:1 z profesjonalistami w branży. Konferencji będzie także towarzyszyć wystawa prac Sainera pt. „Sketchbook”.
14 października 2022 r., godz. 9:00–18:00
Wstęp na konferencję jest płatny. Ceny biletów: 259-299 zł.
Bałtycki Festiwal Ilustracji
Artyści z Polski i zagranicy spotkają się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku już po raz siedemnasty, tym razem pod hasłem „Spotkanie”. Warsztaty, spotkania oraz wystawy, w których będzie można uczestniczyć od 14.10.2022 r. do 06.01.2023 r. to jednak nie tylko okazja do poznania procesu tworzenia i poszukiwania inspiracji.
– W tym roku nasze wydarzenie będzie miało szczególny wydźwięk. Wystawa w Ratuszu Staromiejskim będzie „spotkaniem” wybitnych ukraińskich i polskich ilustratorów. 30 twórców z tych dwóch krajów nawiąże dialog, który mamy nadzieję, będzie się toczył między nimi przez następne lata – zapewnia Patryk Hardziej. – Mimo że wybór prac jest w pełni dowolny, mamy świadomość, że tragedia, która dotknęła Ukrainę, odcisnęła także piętno na ilustracji, która stała się jednym z oręży w walce z agresorem, a głos ilustratorów bardzo często stawał się głosem całego narodu – dodaje.