Od retro do futuro

Co łączy „Diunę”, „Midsommar” i „West Side Story”? Oprócz całej kolekcji zasłużonych statuetek, na ich kadrach podziwiać możemy niezwykłe wnętrza, przenoszące nas klimatem do odległych miejsc, czasów a czasem nawet światów. Jakie filmy dla miłośników wnętrz polecamy?

Specjalnie dla Was zebraliśmy naszych dziesięciu faworytów z ostatnich lat. Sprawdźcie sami!

Filmy dla miłośników wnętrz

Poniżej subiektywna lista dziesięciu najbardziej niezwykłych filmowych wnętrz.

American Hustle

Oscarowy faworyt opowiadający szokującą historię skandalu z udziałem błyskotliwego oszusta Irvinga Rosenfelda pozwala widzom podejrzeć, jak wyglądały amerykańskie realia lat 70. XX wieku. Odpowiedzialna za scenografię Judy Becker oraz dekorator wnętrz Heather Loeffler stworzyli tu prawdziwą machinę czasu – począwszy od charakterystycznych wnętrz pralni czy restauracji, po ociekające luksusem domy bogaczy. Jest na co popatrzeć!

Jackie

Choć Biały Dom pojawiał się już na ekranach nieskończoną ilość razy, za każdym razem wzbudza ciekawość, jak mieszkają głowy państwa. „Jackie” pod tym względem nie zawodzi zapraszając nas na stylowy powrót do lat 60. XX wieku. Stylowa jest nie tylko główna bohaterka – mająca status ikony mody, owdowiała żona prezydenta, ale również eleganckie, a zarazem komfortowe wnętrza. Nie bez znaczenia jest, że to właśnie Jackie Kennedy postanowiła odrestaurować i wyeksponować, w większości zapomniane, zabytkowe meble, a dzięki jej inicjatywie Biały Dom uznano za obiekt muzealny.

Genialny klan

Historia trojga wybitnie uzdolnionego rodzeństwa, podobnie jak pozostałe dzieła w dorobku Wesa Andersona, jest prawdziwą wnętrzarską perełką. W tym wypadku przenosimy się do eleganckiej nowojorskiej kamienicy, gdzie na czterech piętrach śledzimy losy rodziny Tanenbaum. Obsesyjne podejście do detalu reżysera jest tu widoczne niemal w każdym kadrze, utrzymanym w retro stylistyce lat 60. i 70. XX wieku. Precyzja, symetria i niezwykłe wyczucie koloru – tę pozycję po prostu trzeba znać!

Nie martw się, kochanie

Ta produkcja wzbudzała wiele emocji już od pierwszego zwiastuna, nie tylko za sprawą ikony mody, Harrego Stylesa, ale również scenografii. Przenosimy się do idyllicznego domu młodego małżeństwa z lat 50. XX wieku, znajdującego się na pustynnym osiedlu. Imponujące są kostiumy, ale naszą uwagę zwróciły przede wszystkim wnętrza i architektura – perfekcyjnie dopracowane, tak by idealnie pasowały do wzorowych pań domu rodem z ówczesnych reklam.

Midsommar

Oto prawdziwy festiwal folku! Niezwykle wyrazista produkcja przenosi nas do chat w Hårdze, czerpiących ze szwedzkich i duńskich tradycji ludowych. Wieś zupełnie pozbawiono , tak często spotykanych, hippisowskich tendencji, na rzecz surowej, mrocznej w swym wyrazie (mimo skąpania w ostrym świetle) estetyki. Dla osób poszukujących prawdziwej esencji folku i boho ten film to pozycja obowiązkowa!

Wielkie kłamstewka

Serial z udziałem Nicole Kidman, Reese Witherspoon i Shailene Woodley pozwala nam podejrzeć wnętrza domów majętnych mieszkanek kalifornijskiego miasta Monterey. Każdy utrzymany jest w innym stylu, będąc przy tym ucieleśnieniem współczesnego luksusu. Co ciekawe, filmowe rezydencje, choć w serialu ulokowane są w swoim sąsiedztwie, w rzeczywistości znajdują się zupełnie różnych miejscach. Mamy tu m.in. wycenianą na 12,4 milionów dolarów nieruchomość w Malibu, warty 6 milionów dolarów dom na półwyspie Monterey, czy szacowaną na 520 tysięcy dolarów posiadłość w Pasadenie. Sama możliwość zajrzenia do ich wnętrz wydaje się bezcenna!

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Obsesja Eve

Grającą główną rolę Sandrę Oh, gwiazdę serialu „Chirurdzy”, gdzie wcielała się w kultową już postać Cristiny Yang, w tej produkcji widzimy w zupełnie odmienionym, niezwykle stylowym wydaniu. O strojach, które prezentuje nam scenarzystka i reżyserka Phoebe Waller-Bridge rozpisują się największe magazyny mody, warto jednak zwrócić uwagę również na wnętrza. Sporo tu kontrastów – widzimy m.in. ciemne, zagracone mieszkanie w New Malden w Londynie, ale również katalońską willę Villanelle, którą po sukcesie serialu aktualnie można wynająć na Airbnb. Każda z prezentowanych przestrzeni dopracowana jest tu w najdrobniejszym detalu. My mamy na ich punkcie prawdziwą obsesję!

Diuna

Produkcja nakręcona na podstawie słynnej powieści Franka Herberta skrywa w sobie mnóstwo wnętrzarskich i architektonicznych ciekawostek, znacznie wykraczających poza science fiction. Odpowiedzialni za scenografię Patrice Vermette i Zsuzsanna Sipos nie ukrywają, że chociaż to, co widzimy na kadrach jest w dużej mierze zasługą efektów komputerowych, inspirację czerpali zarówno z czasów pierwotnych, jak i estetyki starożytnych kultur. To właśnie oni odpowiadali również za powstanie ogromnych, rzeczywistych scenografii, które zobaczymy w niektórych momentach filmu, a do których realizacji zatrudniono najlepszych rzemieślników z Danii. 

West Side Story

Kultowy musical w reprodukcji Stevena Spielberga przenosi nas do lat 50. XX wieku i burzliwej atmosfery Nowego Jorku. Reżyser pragnął oddać jak najwięcej realizmu tamtych czasów, jego dzieło stało się więc nieskończonym źródłem inspiracji ówczesną estetyką. Nie tylko architekturze i wnętrzom, ale również strojom warto przyjrzeć się bliżej – powstawanie filmu nadzorował zdobywca Oscara, scenograf Adam Stockhausen, prawdziwy mistrz w swojej dziedzinie.

Zaułek koszmarów

Czego tu nie ma! Jedna z najświeższych produkcji Guillermo de Toro opowiada o skorumpowanym świecie show-biznesu w latach 30. XX wieku. Scenografka Tamara Deverell połączyła wnętrza i scenerie w stylu vintage z mrocznym akcentem inspirowanym malarstwem Edwarda Hoppera ale też estetykę lunaparków z lat 20. XX wieku, czy lśniących, korporacyjnych biur, które w latach 30. były wizytówką Nowego Jorku. Szczególnie warto zwrócić uwagę na złote biuro Kate Blanchett – robi ogromne wrażenie!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Betonowe marzenia

Betonowe marzenia

Wenecja | 26 października 2024

Adrien Brody, jako wybitny architekt, na festiwalach filmowych w „The Brutalist”

Luksusowe Domy z Omeną

Luksusowe Domy z Omeną

Warszawa | 12 maja 2024

Filmowa w podróż po wyjątkowych rezydencjach ukrytych w różnych zakątkach Polski