Filmy z projektantami wnętrz pozwalają nam zajrzeć za kulisy ich pracy. Dzięki nim poznajemy tajniki powstawania aranżacji, które każdego dnia prezentujemy na łamach naszego portalu oraz magazynu. Codziennie czerpiemy też z ich wiedzy i doświadczenia, nie tylko projektowego, ale także tego szczególnie cennego – życiowego.
Niełatwo jest ich złapać, kiedy na co dzień krążą pomiędzy licznymi placami budowy, od remontu do remontu, zupełnie niedostępni w ferworze prowadzonych prac. Na szczęście wielu z nich znajduje chwilę, by przed kamerą odpowiedzieć na nurtujące nas pytania.
Dziś dzielimy się z Wami pięcioma cyklami rozmów, do których zaproszono polskie projektantki i projektantów wnętrz. Każdy z nich zapewnia solidną dawkę designerskich inspiracji na długie godziny.
Dobrego oglądania!
Filmy z projektantami wnętrz. Projekt Wywiad
„Projekt Wywiad” to autorski cykl rozmów Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, do którego zaproszono m.in. Magdalenę Smolankę, Annę Olgę Chmielewską i Jolę Skórę z agencji projektowej Jam Kolektyw, Jacka Tryca oraz Rolanda Stańczyka. Cykl naświetla nie tylko główne zadania, czy podstawy warsztatu, ale również rolę projektantów w kształtowaniu obrazu świata.
– Widzowie poznają cele, jakie stawia sobie wykształcony architekt wnętrz oraz trudną drogę, którą należy przejść, aby świadomie i odpowiedzialnie móc kreować przestrzeń dla drugiego człowieka. Dzięki temu będą mogli jeszcze wyraźniej widzieć wartość pracy z profesjonalistami – podkreśla Jacek Tryc, członek zarządu Stowarzyszenie Architektów Wnętrz.
Open the door for Tubądzin
Każda możliwość podpatrzenia, jak na co dzień mieszkają projektanci oraz osoby związane z branżą kreatywną jest dla nas niezwykle ekscytująca. Grupa Tubądzin postanowiła nam to umożliwić odwiedzając osoby, z którymi współpracowała podczas tworzenia aranżacji m.in. założycielkę studia projektowego Kate&Co Katarzynę Szostakowską, stylistkę wnętrz Ulę Michalak, dziennikarkę Katarzynę Bosacką czy influencerkę Adriannę Miaskowską.
– Mile wspominam jedną z wizyt w fabryce Tubądzin, gdzie miałam okazję zobaczyć prototypy płytek Macieja Zienia. Nie wiedziałam, kiedy będą dostępne, ale widziałam, że muszą się znaleźć w moich łazienkach – wspomina Katarzyna Szostakowska. – Ostatecznie propozycje od Tubądzin pojawiają się w każdym pomieszczeniu jej domu, świadcząc o tym, jak wielki kryje się w nich potencjał.
Program (od) zawsze
Duravit to kolejna marka, która zaprasiła współpracujących z nią projektantów wnętrz oraz artystów, aby podzielili się swoim doświadczeniem. – Niemal wszystkie projekty w ofercie Duraviut zaprojektowane są przez wybitnych projektantów – mówi prowadząca serię Ela Pękala. – Tworzymy nowy program pod nazwą (od) zawsze. O wnętrzach, ale przede wszystkim – o ich twórcach, ludziach wyjątkowych, z pasją, którzy inspirują i mają wiele talentów.
W serii wystąpili już architekci Anna i Krzysztof Paszkowscy-Thurow, architektka wnętrz – Ula Brzozowska-Majdecka oraz architektka-malarka Małgosia Jodłowska.
Twórcy czasu i przestrzeni
Cykl kilkuminutowych filmów powstał w ramach kampanii z okazji ćwierćwiecza istnienia marki Invest Komfort. W ośmiu odcinkach projektanci wnętrz, a także rzemieślnicy, artyści, architekci krajobrazu czy pracownicy budowy, opowiadają o wyzwaniach, z jakimi się zmagają i o tym, czym jest dla nich praca nad przestrzenią.
Występują w nich między innymi projektantka wnętrz Katarzyna Rodziewicz związana z pracownią Pote Architekci, Anna Wojczyńska z pracowni Vis a Vis oraz Hanna Bialic z PB/STUDIO.
Rzeczpospolita modernistyczna
Polecamy także cykl filmów o dawnych polskich twórcach wnętrz i architektury, zainicjowany przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Półgodzinne historie zostały przedstawione, na przykład w postaci spaceru po prywatnych domach znanych polskich architektów. Przewodniczką po domu jednego z nich – Bohdana Lacherta, jest Beata Chomątowska, autorka biografii wybitnego architekta. W filmach wypowiadają się znawcy architektonicznej tematyki, poruszając zagadnienia projektowania przestrzeni, między innymi w odniesieniu do osiedli mieszkaniowych, władzy, biznesu, czy ośrodków sportu.