Niby brutalnie, ale romantycznie

Odlew, który przypomina zastygłą lawę, balansuje na granicy natury i rzemiosła. Formsophy odnajduje równowagę pomiędzy szorstkością i gładkością, wielkością i delikatnością, kobiecością i męskością, odzwierciedlając dynamiczną synergię duetu Alicji Prussakowskiej i Jakuba Kijowskiego.

Oboje są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jakub, który czerpie ze swoich rzeźbiarskich korzeni, to rzemieślnik, a Alicja – projektantka, która lubi eksperymentować.

Fascynują ich faktury, materiały i historie, jakie za nimi stoją. Łącząc tradycyjne i nowatorskie techniki, studio tworzy meble i rzeźby charakteryzujące się prostą, wręcz pierwotną estetyką, wzbogaconą biżuteryjnymi detalami. Każdy element wykonują ręcznie.

Swój styl określają mianem romantycznego brutalizmu.

Magazyn Design Alive

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Dzieła Formsophy są pełne charakteru i artystycznej autentyczności, jak choćby stolik kawowy Rúni, który łączy smukłość z monumentalnością, oraz stół Taru ozdobiony kamiennymi detalami z marmuru, cytrynu, jaspisu i kamieni księżycowych.

Oba można było zobaczyć jesienią 2023 roku w Warszawie podczas wystawy „Space is a Place”, zorganizowanej przez twórców inicjatywy Comune.

Aktualnie prace Formsophy można zobaczyć podczas wystawy „Biosphere” w warszawskiej galerii Craftica (do końca stycznia 2025), z którą to następnie wystawią dwa swoje projekty, w tym stół Taru, podczas wydarzenia Nomad w St. Moritz.

Stolik kawowy Rúni to perfekcyjna gra formy i równowagi. Jego smukły, eliptyczny blat w zestawieniu z dwoma masywnymi nogami przywodzi na myśl rzeźbiarski charakter, który ma w sobie coś subtelnego, a jednocześnie potężnego.

Odlewany z aluminium w technice piaskowego odlewu, blat stołu jest ozdobiony mineralnym detalem, ręcznie enkrustowanym, co nadaje każdemu egzemplarzowi unikalny charakter.

Formsophy

Wykonany z recyklingowanego aluminium, Taru jest ozdobiony detalami z marmuru, cytrynu, jaspisu i kamieni księżycowych, które dodają mu wyrafinowanej elegancji.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wazony przytulanki

Wazony przytulanki

Bruksela | 22 marca 2025

Wielkoformatowe, dywanowe rzeźby Shishi San są jej międzynarodową wizytówką

Rzemiosło, które koi

Rzemiosło, które koi

Amsterdam | 15 lutego 2025

W czasach niepewności Alfhild Külper tworzy ostoje miękkości i bezpieczeństwa