Forteca na bezludnej wyspie

Ultraluksusowy hotel Mamula Island w XIX-wiecznej fortecy na malutkiej wysepce Lastavica zachwyca niepowtarzalnym klimatem. Za projekt wnętrz odpowiadało berlińskie weStudio pod kierownictwem Piotra Wiśniewskiego.

Wejście do Zatoki Kotorskiej w Czarnogórze stanowiło optymalne miejsce do zbudowania fortecy chroniącej region i jego wody – a przynajmniej tak myślał austro-węgierski generał Lazar Mamula. W 1852 roku zbudował tu, na malutkiej wysepce Lastavica, imponującą kamienną twierdzę – odtąd i wyspa, i forteca nazywane były jego imieniem.

Pomysł, aby tchnąć nowe życie w historyczną, niezamieszkałą wysepkę i XIX-wieczną fortecę, wyszedł od firmy Orascom Development. Na jej czele stoi egipski miliarder Samih Sawiris, który buduje i prowadzi ośrodki wypoczynkowe w Egipcie, Czarnogórze i Szwajcarii. Do zaprojektowania hotelu zaprosił portugalskiego architekta Miguela Cancia Martinsa.

Zaznaczył, że: „Mamula powinna zostać zachowana w jak największym stopniu, ale skoro jesteśmy w XXI wieku, musimy również dodać trochę nowoczesnych wpływów”.

Architekt odpowiedział: „Jest to mały, surowy diament, który należy starannie wypolerować”. I tak powstał pięciogwiazdkowy luksusowy hotel, a w odbudowę wyspy i twierdzy zainwestowano 15 mln euro.

Rewitalizacja tchnęła nowe życie w XIX-wieczną fortecę, ale projekt hotelu Mamula Island uszanował także historię.

Ultraluksusowy koncept nie naruszył integralności strukturalnej istniejących budynków, remont pozwolił tylko odtworzyć zabytkowe wnętrza – utworzono w nich funkcjonalne pokoje gościnne i apartamenty. Towarzyszą im przeszklony dziedziniec, holistyczne spa, trzy odkryte baseny i hotelowa plaża. Jest tu również muzeum, otwarte nie tylko dla gości hotelowych, a wyszukanej oferty dopełnia kulinarna wizja francusko-kanadyjskiej szefowej kuchni Eriki Archambault z paryskiej restauracji Septime z gwiazdką Michelin.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

We wnętrzach można zauważyć silną inspirację, dominującym w oryginalnym forcie motywem łuku – symbolem siły i wsparcia, ale także odnowy i otwartości. Forma łuku jest również punktem wyjścia dla wykonanych na zamówienie mebli. Ich autorem jest berlińskie weStudio, które poprowadziło projekt wnętrz pod kierownictwem Piotra Wiśniewskiego.

– W architekturze kluczowy jest kontekst, aranżując wnętrza, chcę wywoływać pewne uczucia. Z kolei w projektowaniu mebli najważniejsza jest funkcjonalność. Moim zdaniem nie da się oddzielić tych trzech rzeczy, zwłaszcza w projektowaniu hoteli. Kiedy je połączymy, udaje się stworzyć idealną scenografię dla przyszłych gości – wyjaśnia projektant.

Nasycone odniesieniami do otaczającego regionu i dziedzictwa kulturowego wnętrza i meble w Mamuli mają dwa istotne walory – są jednocześnie nowoczesne i trwałe. Postawiono na takie materiały jak lokalny kamień, postarzany mosiądz, lity dąb i organiczne tkaniny. Ponadto lokalni artyści stworzyli grafiki, używając palety kolorów ziemi zaczerpniętych z okolicznego krajobrazu. Echo dawnych fortyfikacji tonuje jasny kamień i drewno, a uspokojone formy i faktury zaskakująco skutecznie dodają wnętrzom przytulności.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Lazurowy błękit

Lazurowy błękit

Cap d’Antibes | 16 listopada 2024

Cap d'Antibes Beach – architektoniczna perła Lazurowego Wybrzeża

Secesja w detalach

Secesja w detalach

Wiedeń | 21 października 2024

AKA Studio przenosi ducha Wiener Werkstätte do współczesnego hotelu

Sztuka wypoczynku

Sztuka wypoczynku

Paryż | 31 sierpnia 2024

Hotelowy luksus w kameralnym wydaniu. Highstay rewolucjonizuje rynek!

Bałtycki azyl

Bałtycki azyl

Wisełka | 30 lipca 2024

Odwiedzamy Hotel Glar na wyspie Wolin projektu Noke Architects