Za nami urodzinowa 5. gala Design Alive Awards. 28 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach przedstawiliśmy najlepszych animatorów, strategów i kreatorów. Nasze coroczne wydarzenie stało się radosną celebracją – tym razem przy stole, z ciekawą opowieścią o nagrodzonych i ich sukcesach, naszej codziennej pracy, autorach, przyjaciołach. W towarzystwie wspaniałych gości, przepięknej architektury, drewna i papieru podsumowaliśmy 5 lat z magazynem „Design Alive”, który po 20 numerach teraz zmienia się dla Was.
Od początku chcieliśmy, by nasze coroczne spotkanie było inne. Tak jak zmienia się oblicze projektowania i świat ludzi kreatywnych, tak również my dotarliśmy do miejsca, w którym tworzenie opowieści, pisanie, relacjonowanie nabiera nowych znaczeń i wartości. 5 lat z magazynem „Design Alive”, 5. jubileuszowa gala Design Alive Awards, okrągłe rocznice, które w naturalny sposób wpływają na potrzebę zmiany, odkrywają doświadczenie i wskazują kolejne cele. Przez ostatnie lata widzieliśmy dużo – wspaniałych projektantów, wzniosłe idee, dobre produkty. Każde spotkanie, wywiad, felieton ukształtowały formę, którą jesteśmy teraz. Nie gorszą, czy lepszą. Inną. I właśnie dlatego nasz jubileusz przynosi tak wiele zmian, które przedstawiliśmy po raz pierwszy w trakcie rozdania nagród Design Alive Awards 2016.
Nowe miejsce. Nowa forma
Gala Design Alive Awards odbyła się w miejscu nam najbliższym. Gdy powstawała idea portalu, i magazynu to właśnie Śląsk był naszym pierwszym sprzymierzeńcem. Wróciliśmy więc do korzeni, i to tutaj zaprosiliśmy gości z całego kraju. A najlepszym symbolem zmiany jest Muzeum Śląskie – budynek o spektakularnej architekturze stworzonej przez Riegler Riewe Architekten nadający historycznym, pokopalnianym terenom pięknej symboliki, pokazujący dziedzictwo Górnego Śląska i Katowic w nowoczesny sposób, nie zapominając o tradycyjnym industrialnym charakterze.
Również słowo gala nabrało dla nas nowego znaczenia. Zrezygnowaliśmy z konwencji i standardowych definicji. Przygotowaliśmy gościnne stoły, które miał przede wszystkim zapraszać do rozmowy, wymiany myśli, pomysłów i ciekawych opowieści, stać się początkiem dobrej zabawą i przyjaznym gestem. Na wejściu postawiliśmy drewno, opowiadające o naszej pracy w sposób inny niż zwykle. Szlachetne, surowe tworzywo, współgrało z minimalizmem wnętrz Muzuem Śląskiego, przywodząc na myśl naturę i spokój, przypominając początek drogi każdej zapisanej w magazynie historii. Stworzyliśmy opowieść wokół jakże ważnego dla nas papieru, który od tylu lat jest celem naszej pracy, i od którego wszystko się zaczyna – każda opowieść o świecie kreatywnym.
Opowieść rozpoczęliśmy niemal od samych korzeni. O wyjątkowości surowca naturalnego, jakim jest drewno i o tym, jak świadomie go dobierać i z niego korzystać opowiedział Wiktor Naturski, prezes Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych, oraz pracownik Lasów Państwowych, dzięki którym powstała powitalna, pachnąca instalacja oczywiście z drewna, które zostanie przeznaczone na papier.
A tak zamiast obrusów, na stołach pojawiły się białe, papierowe arkusze, na których każdy z obecnych zapisywał, notował, tworzył barwne rysunki i kolaże, często pieczętowane szlachetnym, czerwonym winem. W ten ważny dla nas dzień podsumowań i nagród, w jednym miejscu zebraliśmy wszystko to, co sprawia nam przyjemność… utalentowanych ludzi, dobrą architekturę, papier i wspaniałe historie o projektowaniu.
Nagrodzeni Design Alive Awards
W trakcie uroczystego spotkania poznaliśmy przede wszystkim nominowanych i zwycięzców w trzech najważniejszych kategoriach – Strateg, Kreator, Animator. Nagrody, przyznawane za umiejętność odpowiadania na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa, doceniają wszystkich, którzy konsekwentnie współtworzą marki, usługi, produkty i przestrzenie oraz tych, którzy skutecznie animują wymianę wiedzy, umiejętności i inspiracji.
Początek gali oddaliśmy przede wszystkim naszym partnerom, którym prowadząca spotkanie Ewa Trzcionka podziękowała za ostatnie lata współpracy. O Śląsku z wyboru, o miejscu, w którym się znaleźliśmy, o przeszłości i teraźniejszości, o tym, jak ważne jest pokazywanie sztuki i kreacji opowiedziała dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast. Śląskie smaki w nowym wydaniu przedstawiła restauracja Umami, partner wieczoru. – Mamy wspólny cel. A tam gdzie design, tam Mazda – powiedziała, dziękując za zaproszenie Magdalena Węglewska.
W pierwszej kategorii Kreator czytelnicy portalu „Design Alive” przyznali wyróżnienie Gosi Sobiczewskiej za kolejne udane kolekcje marki ESTby ES i tworzenie mody wygodnej, oryginalnej i ponadczasowej. Za kreacje, które zawsze intrygują i nigdy nie „krzyczą”, za to, że zawsze myśli o potrzebach prawdziwej kobiety, a nie tylko modelce z kolorowych pism. Pierwszą z nagród jury wręczył Tomek Rygalik, który w krótkim podsumowaniu podziękował zwycięzcy za lata ciężkiej pracy, której efekty podziwiać możemy w wielu wnętrzach – bo jak sam podkreślił nie ma osoby w naszym gronie, która choć raz nie siedziałaby na zaprojektowanych przez niego meblach. Tytuł Kreatora Roku 2016 zdobył Piotr Kuchciński, a nagrodę przyznano za niezwykłą wrażliwość projektową i doskonałe wyczucie potrzeb odbiorcy, za umiejętne łączenie świetnego produktu z równie dobrą komunikacją marki. Za nieoceniony udział w zmianie oblicza polskiej branży meblarskiej i współtworzenie silnych marek krajowych poprzez najlepszą jakość wzorniczą.
W kategorii Kreator wyróżnienie Mazda Design otrzymały Kasia Skórzyńska i Julia Skórzyńska-Ślusarek, twórczynie marki Kaaskas.
W kategorii Animator Czytelnicy docenili architekta Hugona Kowalskiego i kuratora Marcina Szczelinę za stworzenie wystawy „Let’s talk about garbage” („Porozmawiajmy o śmieciach”) reprezentującej Polskę na głównej wystawie 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Za umiejętne przekazanie zebranej wiedzy, na temat tego, w jaki sposób architektura może faktycznie wpływać na zmniejszenie ilości odpadów.
– Są ludzie, którzy dają impuls wiedzy, a ta zostaje z nami na dłuższy czas. Jest to mistrz, który nawet jeżeli nic nie mówi, to i tak się od niego uczymy. Tylko dzięki temu, że jest, że pomaga, że opowiada, my i tak uczymy się od niego – w poruszającym uzasadnieniu Oskar Zięta podsumował decyzję jury w kategorii Animator. – Ta osoba zasługuje na wszystkie statuetki razem wzięte – dodał projektant ogłaszając Marka Cecułę Animatorem Roku 2016. Tytuł przyznano za wieloletnią, bezkompromisową pracę na rzecz polskiego wzornictwa zarówno w wymiarze lokalnym jak i międzynarodowym, za niezwykłą umiejętność opowiadania historii o wzornictwie przemysłowym i sztuce konceptualnej. Za umiejętność pobudzania osób twórczych i utalentowanych do kreatywnego działania, będąc doświadczonym doradcą, nauczycielem i mentorem.
W imieniu laureata, który utknął pod Częstochową w drodze na galę, statuetkę przejęła Ewa Trzcionka, by przekazać mu ją osobiście w najbliższych dniach.
W kategorii Animator, swoje wyróżnienie wręczyli również Gosia i Tomek Rygalikowie. Zaproszenie na rezydencję twórczą do stworzonej przez nich Fundacji Sobole otrzymał Ludomir Franczak, artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator, autor wydawnictw artystycznych, zajmujący się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę.
Bartek Kraciuk, Norbert Redkie, Hubert Karsz, twórcy Grupa Warszawa zostali wyróżnieni przez czytelników w kategorii Strateg. Łączą miejsca z historią, dzięki czemu każda tworzona przez nich knajpa to sukces zarówno w wymiarze kulinarnym jak i estetycznym. Wyróżnienie przyznano za odkrywanie miejsc zapomnianych i wypełnianie ich nowymi ideami dzięki czemu między innymi takie budynki jak awangardowa modernistyczna willa na Saskiej Kępie, zwana dawniej Białą Willą ma szansę stać się równie kultowa, co Warszawa Powiśle, Syreni Śpiew, czy też Zorza.
– Nie ma nas twórców, kreatorów bez strategów. Nie byłoby bez nich również animatorów. Oni wszyscy wydobywają nasze projekty zalegające w szufladach i na twardych dyskach. Dzięki nim nasze działania wychodzą dalej, możemy je rozwijać – powiedział Przemo Łukasik zanim wręczył nagrodę Strategowi Roku 2016. Jury przyznało nagrodę w tej kategorii Pawłowi Potoroczynowi, menedżerowi i dyplomacie, za odwagę i skuteczność promowania kultury polskiej na całym świecie. Za ciekawą „opowieść” o polskich twórcach, która dzięki pracy Instytutu Adama Mickiewicza docierała do najbardziej prestiżowych instytucji w kraju i za granicą. Za skuteczne łączenie kultury z biznesem oraz rozwoju kulturalnego z rozwojem gospodarczym.
Wieczór zmian i premier
Gala Design Alive Awards oprócz wręczenia nagród stała się również podsumowaniem 5 lat pracy redakcji. Zdradziliśmy nasze plany i pokazaliśmy nową koncepcję magazynu. Przyznane statuetki, spotkani ludzie, doświadczenie, to wszystko zbliżyło nas do twórców, o których piszemy, jak i czytelników dla których to robimy. Już teraz wiemy, że łączy nas wszystkich chęć kolekcjonowania wiedzy i rzeczy. Wszyscy poszukujemy przewodników po świecie kreatywnym, którym możemy zaufać, do których zawsze możemy wracać. Dlatego wraz z naszym jubileuszem tworzymy nowy magazyn o świecie kreatywnym, album do czytania, stawiany na półkę, kolekcjonujący to, co najlepsze – DA Rzeczy o nas – kwartalnik, którego pierwszą zajawkę można zobaczyć w 20. numerze „Design Alive”.
– Pięć lat życia, dwadzieścia numerów. Po raz kolejny koło się zamyka. Oby nie zapomnieć o celebracji! Świętujmy zatem, róbmy rachunek sumienia, zostawmy za sobą balast, bądźmy tu i teraz, zanim popatrzymy w przyszłość. Bo tam będziemy zupełnie inni i nie mamy bladego pojęcia jacy, nawet jeśli bardzo będziemy chcieli siebie tam wyobrazić – podsumowała spotkanie Ewa Trzcionka.
Dziękujemy, że kolejny raz byliście z nami! Dziękujemy sponsorom i partnerom za wsparcie i zaangażowanie w realizację Design Alive Awards 2016.
Mecenas: Mazda
Sponsorzy: Barlinek, Schattdecor
Partner Strategiczny: Muzeum Śląskie
Partnerzy: Zieta, Ultrabrand, Puro hotels, UMAMI
Tegorocznych laureatów wybrało jury w składzie: Ewa Trzcionka (przewodnicząca), redaktor naczelna magazynu „Design Alive”, Magdalena Węglewska, dyrektor PR Mazda Polska, Małgorzata Żmijska, socjolog, kurator wystaw i praktyk procesów projektowych, Edyta Ołdak, założycielka stowarzyszenia „Z siedzibą w Warszawie”, dziennikarka Agnieszka Obszańska, projektanci Gosia i Tomek Rygalikowie, Przemo Łukasik, architekt Medusa Group, Oskar Zięta, projektant i naukowiec, autor oryginalnych statuetek, powstających w technologii FIDU, przyznawanych w trakcie gali już 5 rok. Swoje nagrody przyznali również Czytelnicy portalu w otwartym głosowaniu.