Przy ulicy Ordynackiej 11 w Warszawie swoją działalność zainaugurowała Galeria Craftica, projekt powołany do życia przez Fundację Rodziny Staraków.
– Craftica to przestrzeń, która powstała z moich wieloletnich fascynacji rzemiosłem artystycznym i obserwacji, jak sztuka użytkowa może być równoprawną częścią kultury. Rzemiosło to nośnik historii, emocji i umiejętności – i właśnie to chcę pokazać w tym projekcie – podkreśla Anna Woźniak-Starak, inicjatorka projektu.
Otwarcie galerii poprowadziła krytyczka sztuki Anda Rottenberg, a gościnią specjalną była jedna z najbardziej wpływowych postaci światowego designu — Rossana Orlandi.
Galeria Craftica to jednak znacznie więcej niż przestrzeń ekspozycji i sprzedaży dzieł sztuki użytkowej. Misją galerii jest promocja polskiego rzemiosła na arenie międzynarodowej. Zyski z jej działalności będą wspierać programy Fundacji Rodziny Staraków, takie jak „Wena”, dedykowany edukacji artystycznej młodych talentów, oraz „Kunszt”, konkurs na realizację unikalnych obiektów rzemieślniczych.
Galeria stawia sobie ambitny cel wprowadzenia polskich artystów na światowe sceny designu. Już wkrótce ich prace zostaną zaprezentowane na prestiżowych targach Nomad w St. Moritz, gdzie twórcy będą mieli okazję nawiązać kontakty z międzynarodowymi kolekcjonerami, kuratorami i krytykami.
– Prace prezentowane w galerii ujawniają artystyczną wrażliwość twórców i mistrzowskie rzemiosło. Nie tylko ostateczna forma, ale sam proces tworzenia inspiruje do namysłu nad współgraniem tradycyjnego rzemiosła i unikalnego wyrazu artysty. To przestrzeń dialogu, w której ujawnia się głębsze znaczenie i wartość obiektów kolekcjonerskich – podkreśla Anna Woźniak -Starak.
Podczas inauguracji zaprezentowano prace takich artystów jak Anna Milczanowska, Marcin Kuberna, Cyryl Zakrzewski, Marek Bimer, Bart Brylew, Katarzyna Harasym, Paweł Jasiewicz, Alicja Patanowska, Studio Tafla, czy UAU Project.
Wystawę można oglądać do końca stycznia 2025 roku, po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Kolekcje będą regularnie zmieniane, aby ukazać bogactwo i różnorodność polskiej twórczości, a także inspirować dialog między twórcami, kolekcjonerami i odbiorcami sztuki użytkowej.