Japandi z widokiem na starówkę

Praca architekta czasem przypomina wchodzenie w rolę detektywa. Jak przyszli mieszkańcy spędzają czas wolny? Jak pracują? W jakim otoczeniu się relaksują, a w jakim tworzą? Co zapewnia im poczucie komfortu? Pytań jest wiele a rozwiązanie musi być szyte na miarę. Jan Sikora, prowadzący pracownię Sikora Wnętrza bezbłędnie je odgaduje.

Tym razem zadanie było szczególnie wymagające. Na szczycie gdańskiej kamienicy na Wyspie Spichrzów powstała dwukondygnacyjna przestrzeń z widokiem na ponadtysiącletnie miasto i Motławę. W wakacje będzie tu mieszkać japońsko-amerykańska para.

Jak znaleźć wspólny mianownik trzech różnych kultur?  – To, co jest niezwykłe i z czego jesteśmy bardzo dumni to wpisanie w hanzeatycką tradycję miasta inspiracji z Japonii i USA – podkreśla Jan Sikora.

– Jedną z odpowiedzi są prawdziwe lica głazów – wielkich kamieni, które znaleźliśmy u kaszubskich rzemieślników. To właśnie taki element spaja tradycję japońskich i gdańskich domostw, gdyż w obu kulturach występował on jako próg zapraszający do wnętrza – dodaje architekt, wskazując nietypową drewniano-kamienną podłogę.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Apartament ma 130 m kw. Na parterze znajdziemy salon, kuchnię i małą łazienką, a piętro to sypialnia z dużą łazienką i garderobą. – Niepowtarzalnym elementem jest także most, który zbudowaliśmy we wnętrzu: znajduje się nad lewą częścią salonu i prowadzi do części, w której znajduje się wyjątkowe miejsce pracy – podkreśla architekt.

W aranżacji, mimo licznych detali i nawiązań, udało się zachować poczucie subtelnego minimalizmu. Na umeblowanie i dodatki składa się wysmakowany przegląd światowego designu.

– By przestrzeń przybrała swój finalny charakter przemierzyliśmy magazyny w Australii, Japonii, USA i oczywiście w Polsce. Efektem jest zestawienie tego, co piękne, nasze i lokalne, z tym, co wyjątkowe i odważne jak kafle wielkoformatowe tworzące prawdziwe obrazy w tej przestrzeni – mówi Jan Sikora.

W salonie główną rolę gra imponująca panorama miasta widoczna za oknami. Aby móc ją swobodnie kontemplować, to właśnie w jej stronę zwrócona jest sofa Fogia w piaskowym kolorze wraz z towarzyszącymi jej fotelami od Flexlux i Flexform. Cała część dzienna utrzymana jest w jasnym odcieniu beżu, wyjątkiem jest jedynie ściana po lewej stronie, która swoim błękitem nawiązuje do sąsiedztwa morza.

Tuż obok znajduje się kuchnia, w której połączenie drewna z kaflami przywołuje na myśl japońskie rzemiosło. Szczególną uwagę w tym miejscu zwraca kwiatowa ceramika 41zero42 na ścianie, skomponowana z blatem ze stali inox.

Na piętrze, na strefę relaksu składa się minimalistyczne łóżko w azjatyckim stylu, którego zagłówek stanowi przedłużenie otworu schodów. Łazienka pełna japońskich nawiązań urozmaicona została industrialną mosiężną armaturą. Na piętrze znajdziemy też garderobę i niewielki gabinet z pięknym widokiem na Gdańsk.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ukryte wśród ciszy

Ukryte wśród ciszy

Gdańsk | 11 października 2024

Kameralny koncept mieszkaniowy w willowej dzielnicy Gdańska od Invest Komfort

Klinika architektury

Klinika architektury

Gdańsk | 16 stycznia 2024

Odwiedzamy niezwykłą klinikę stomatologiczną projektu IFA Kamil Domachowski

Ponadczasowa geometria

Ponadczasowa geometria

Gdańsk | 6 grudnia 2023

Studio bo/sko prezentuje gdańskie wnetrza z polskim designem w roli głównej