Gdynia Design Days 2021 coraz bliżej!

Gdynia Design Days 2021 pod hasłem „Solidarni” startuje już 3 lipca. To 14. edycja festiwalu poruszająca temat projektowania i pierwsza o współodpowiedzialności.

Tegorocznej edycji festiwalu będą towarzyszyły liczne wystawy poruszające ważne, bieżące tematy. Relacje człowieka z naturą, zdrowie psychiczne, społeczna rola kobiet i odpowiedzialne projektowanie to tylko kilka pozycji z długiej listy zagadnień, z jakimi zmierzą się twórcy. Efekty będzie można oglądać przez 9 dni w różnych lokalizacjach w Gdyni oraz online.

– Naukowcy oceniają, że do ostatecznej katastrofy ekologicznej pozostało nam 40 lat. Jakiej przyszłości możemy się spodziewać? Nie wiemy, ale chcemy o tym rozmawiać podczas Gdynia Design Days 2021 – zapowiadają organizatorzy GDD.

Tegoroczna edycja festiwalu, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, będzie miała charakter hybrydowy. Wszystkie wydarzenia odbędą się online, natomiast wystawy prezentowane będą stacjonarnie. Informacje o prezentowanych projektach znajdą się w obszernym przewodniku, dostępnym na stronie internetowej festiwalu.

– Zbadamy dane, obejrzymy propozycje rozwiązań realnych problemów i rozważymy różne scenariusze przyszłości – zapowiada Paulina Kisiel, kierowniczka GDD. Wystawy będą prezentowane w kilku lokalizacjach w Gdyni oraz online. Wszystko po to, aby sprostać ograniczeniom pandemicznim, nie rezygnując z możliwości obejrzenia projektów osobiście. Dla tych, którzy nie będą mogli przyjechać nad morze, udostępniony zostanie również wirtualny przewodnik. Wszystko to w myśl hasła tegorocznej edycji „Solidarni”.

Wstęp na wystawy oraz dostęp do materiałów online jest bezpłatny. Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

Gdynia Design Days 2021 pod hasłem „Solidarni”, 3–11 lipca 2021

Gdy edukacja trwa całe życie

kuratorka wystawy: Izabela Bołoz

Wystawa „Gdy edukacja trwa całe życie” ukazuje projekty, które polemizują z tradycyjnymi modelami przekazywania wiedzy. Przedstawione prace dotyczą możliwości zmian w dotychczas przyjętych rozwiązaniach edukacyjnych, proponują nowe formy uczenia się i nauczania, pokazują nowatorskie inicjatywy dostosowane do przemian społecznych. Współczesna edukacja ma przed sobą nowe wyzwania związane z przyszłością. Dlatego coraz częściej nauczanie dotyczy nowych obszarów tematycznych, na przykład umiejętnego posługiwania się danymi, szukania i weryfikowania informacji, dbałości o zrównoważony rozwój, umiejętności technologicznych, i wielu innych. By sprostać potrzebom i integracji przyszłych i obecnych pokoleń ważne jest również dostrzeżenie wartości w kompetencjach miękkich. Budowanie wiedzy zarówno na temat świadomości własnych emocji, pracy w zespole, komunikacji, świadomości międzykulturowej czy zrozumienia dla inności jest niezwykle cenne. Potrzebujemy ewolucji i adaptacji alternatywnych, rozwijających nas metod uczenia się, aby móc ciągle wzrastać i uczyć się w każdym wieku.

O wiele lepiej

kuratorzy wystawy: Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski

Wystawa przygotowana przez warszawskie studio Uauproject skupia się na doświadczeniu wielości i różnorodności. Na zaaranżowanej łące kwitną kolorowe świeczniki i rosną barwne wazony. Wszystkie te przedmioty zostały wydrukowane w technologii druku 3D, wszystkie kiedy przestaną spełniać swoje funkcje mogą być ponownie przetworzone, a niektóre zostały wydrukowane już z raz użytego plastiku. Dzięki gąszczowi kolorowych obiektów zdajemy sobie sprawę, że to, co nas porywa to właśnie ta ich ilość, razem tworzą obłędną kolorową magmę, która przypomina nam o różnorodnej przyrodzie, roślinach, grzybach i o tym jakie są one dla nas cenne. Dzięki tej koloroterapii czujemy się o wiele lepiej.

Głowa to podstawa

kuratorka wystawy: Agata Nowak

Najwyższa pora, żeby zadbać o nasze zdrowie psychiczne – zauważa kuratorka wystawy, Agata Nowak. Zdrowie psychiczne to nadal temat tabu. Wstydzimy się o nim mówić, a co za tym idzie – sięgać po pomoc. Większości wydaje się, że to nigdy nie będzie ich dotyczyć, tymczasem okazuje się, że jedna czwarta Polaków cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Nie można jednak mówić o zdrowiu pomijając zdrowie psychiczne, które jest fundamentem prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Dlatego wystawa „Głowa to podstawa” prezentuje sposoby na zadbanie o naszą równowagę na co dzień. Można na niej zobaczyć także projekty, które wspomagają prowadzenie terapii i dowiedzieć się, jakie są współczesne rozwiązania usprawniające otrzymanie wsparcia psychicznego. Najwyższa pora, żeby zadbać o nasze głowy. Po pandemicznych przeżyciach postarajmy się być bardziej solidarni, mieć w sobie więcej empatii i zrozumienia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, ponieważ wielu z nas ich aktualnie doświadcza.

Urok wiedzy

kuratorki wystawy: Dorota Stępniak oraz Agnieszka Bar

Kuratorka Dorota Stępniak wraz z projektantką Agnieszką Bar, łącząc kruchość i trwałość szkła, jego płynność i miękkość, ale również przezroczystość, opowiedzą niezwykłą historię o mądrości, dojrzałości i relacji cywilizacji z naturą. „Urok wiedzy” to wystawa o znaczeniu kobiet, równowadze między danymi, doświadczeniem i ekosystemem. To historia o zarządzaniu zasobami, ale też ścieżka, by lepiej zrozumieć i poznać siebie, tak aby budować mądre w perspektywie czasu relacje.

Solidarni. Jak to robią drzewa?

kuratorka wystawy: Megi Malinowsky

– Prezentując instalację land art „Solidarni. Jak to robią drzewa?” umiejscowioną na klifie Kamiennej Góry, mam wielką nadzieję, że i wy staniecie się ciekawi, wrażliwi i chętni, by dowiedzieć się więcej na każdym swoim kolejnym spacerze do lasu. A co najważniejsze, że zaczniecie leśne reguły i wartości wprowadzać w swoje życia – zachęca do odwiedzenia wystawy jej autorka, Megi Malinowsky.

Elementarz Polskiej Kultury

kuratorzy wystawy: Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec, Ewa Solarz
Wystawa „Elementarz polskiej kultury” to próba podsumowania rodzimego dorobku artystycznego ostatniego stulecia. W wystawie udział bierze jedenastu młodych twórców – graficzek i grafików, którzy swoimi plakatami interpretują słynne polskie dzieła na nowo. Ich prace są wizualnym sercem projektu. Wspólnie poszukują możliwości solidarnego dialogu międzypokoleniowego, w ramach którego dobrze rozpoznana i przedyskutowana przeszłość może stać się bazą do dalszych twórczych działań, zapewniając ciągłość polskiej kultury.

Up-Cykle – obieg zamknięty to sztuka

kuratorka wystawy: Oliwia Wołosiuk

Twoje odpady mogą być przyczyną zmiany! Wystawa Up-Cykle prezentuje laureatów 1. edycji konkursu zorganizowanego przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Projekty zrealizowano z odpadów, dzięki czemu ich wartość została podwyższona, a odpady wrócił do obiegu w nowej odsłonie. 

Zdjęcie: Arkadiusz Podstawka (Zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci

kuratorki wystawy: Barbara Banaś, Marta Borowska-Tryczak, Anna Śliwa

Celem wystawy jest pokazanie jak nowatorskie działania projektowe Drostów uczyniły ze szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku. Wiele lat po wygaśnięciu pieców hutniczych w Ząbkowicach, szkła projektu Eryki i Jana Drostów wciąż używane są w polskich domach, jednocześnie przeżywając renesans na rynkach aukcyjnych i w środowiskach kolekcjonerskich, osiągając często zawrotną wartość. Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektantach oraz polsko-angielski katalog. Organizatorem wystawy jest Muzeum Miasta Gdynia we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Siatka

Kuratorka: Joanna Rzepka

Interwencje i działania performatywne w Halach Targowych. Siatka to projekt artystyczny składający się z działań performatywnych, interwencji oraz interakcji na terenie Hal Targowych w Gdyni we współpracy z Stowarzyszeniem Halo Kultura. Do udziału w projekcie zaproszono Monikę Szpener, Alicję Nowicz, Łukasza Surowca, Dariusza Fodczuka i Wojciecha Radtke.

Punktem wyjścia dla ich realizacji są gdyńskie Hale Targowe, zarówno jako obiekt architektoniczny, miejsce historyczne, jak i, a może przede wszystkim, rozbudowana i różnorodna tkanka społeczna, ponieważ to właśnie ludzie, ich życiorysy, biznesy, potrzeby i relacje tworzą to miejsce. Artystki i artyści przez dwa miesiące (maj, czerwiec) będą eksplorować przestrzeń Hali oraz się spotykać i wchodzić w interakcje z jej użytkownikami i użytkowniczkami, a efekty ich pracy zobaczymy już w lipcu b.r., w trakcie trwania Gdynia Design Days 2021.

Nowa Generacja

kuratorzy wystawy: Justyna Matysiak, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Daria Bolewicka, Arkadiusz Szwed

Każdego roku mury szkół projektowych opuszczają setki młodych, zdolnych projektantów. Podczas studiów zdobywają niezbędne kompetencje, które pozwolą im wykonywać wyuczony zawód. To od nich zależy jednak, jak zareagują na otaczającą ich rzeczywistość. Czy będą gotowi zaproponować projektowe rozwiązania bieżących problemów naszej planety i jej mieszkańców? Wystawa prezentuje projekty studentów trzech polskich uczelni – School of Form w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Politechniki Koszalińskiej – odpowiadające na hasło Solidarni. Po raz pierwszy na Gdynia Design Days koncepcje wychowanków różnych szkół zostaną pokazane razem na jednej ekspozycji, co pozwoli poznać różne sposoby myślenia i projektowania młodych twórców.

MANUBA kolekcja GDD

kuratorka wystawy: Agata Nowak

Manuba  jest jedną z możliwych odpowiedzi na to, jak ze świadomością rosnącej nadprodukcji nadal wykonywać zawód projektanta. Projekty powstałe w ramach tegorocznej edycji nawiązują do głównego hasła festiwalu – Solidarni. Tegoroczna kolekcja odpowiada na festiwalowe hasło także na drugiej płaszczyźnie, którą jest ponadczasowość i międzypokoleniowe doświadczenie. Projekty odwołują się do tradycyjnego wzornictwa, przedmiotów, które doskonale znamy z kredensów naszych babć i dziadków. Efektem pracy projektantek oraz kuratorki jest limitowana kolekcja trzech produktów. Każdy z nich został wykonany w 50 egzemplarzach na podstawie ręcznej produkcji, tradycyjnej techniki i naturalnych materiałów. Wszystkie produkty będzie można kupić online w sklepie, który powstanie specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu Gdynia Design Days.

Plan T

kuratorka wystawy: Barbara Stelmachowska

W ostatnich latach coraz chętniej zapraszamy rośliny do naszych domów. Przyglądamy się im inaczej niż wcześniej, z większą uważnością, zachwytem i szacunkiem. W pewnym sensie stajemy się z nimi bardziej solidarni. Czy dostrzegliśmy wreszcie, że przetrwanie wielu z nich zależy od nas, a nasze życie od nich? Prezentowane na wystawie obiekty spotykają się i przecinają na polach sztuki, technologii czy kulinariów, układając się w schemat nowego sposobu myślenia o roślinach nam towarzyszących. Plan T to propozycja nowego planu na życie. Planu, który przywraca solidarność międzygatunkową.

https://www.designalive.pl/polska-archikona-gdynia-sloneczne-miasto/

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: