Gra w kolory i kształty

Nietypowy projekt wnętrza mieszkania przyszłej scenografki to owoc inspiracji równie niestandardową elewacją budynku, w którym się znajduje. Apartamentowiec na krakowskim Podgórzu już z daleka przyciąga wzrok jasnoróżową elewacją oraz wyrazistymi, ciemnoczerwonymi oknami i balkonami.

57-metrowe mieszkanie pod swoje skrzydła wzięli projektanci z pracowni Mistovia, słynący z niebanalnego podejścia do tworzenia aranżacji. Pracę rozpoczęli od stanu deweloperskiego, który pozwolił już na wstępnie wprowadzić kilka zmian do układu funkcjonalnego. Najbardziej znaczącą było bez wątpienia usunięcie ściany pomiędzy aneksem kuchennym a sypialnią. Dzięki temu udało się stworzyć komfortową, otwartą część wspólną, na której ogromnie zależało właścicielce.

Pewnym mankamentem wynikającym z narożnego usytuowania mieszkania i sporym wyzwaniem projektowym też był bardzo długi, bo liczący ponad 9,5m przedpokój. Wyburzenie ściany pozwoliło go nieco skrócić z zachowaniem funkcjonalnej przestrzeni do przechowywania, zaś sprytnie zaoblona ściana pozwoliła ukryć w jego przedłużeniu prawdziwie minimalistyczną sypialnię. Dla wygody mieszkańców niewielkie pomieszczenie udało się połączyć zarówno z umieszczoną w korytarzu garderobą – prowadzą do niej wpół transparentne drzwi wypełnione szkłem ornamentowym – jak i z łazienką.

W tej ostatniej niemało trudności przysporzyło ulokowanie wanny i prysznica w liczącym niecałe 5 m kw. pomieszczeniu. Sprzyjająca okazała się w tym miejscu sama konstrukcja budynku, która pozwoliła wpasować marmurową umywalkę w zagłębieniu wąskiej wnęki. Ściany natomiast wyłożono włoskimi wielkoformatowymi płytkami, które z powodzeniem imitują onyks.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Kontrasty, które łączą

W salonie króluje obszerna modułowa sofa, taka, jaką wymarzyła sobie właścicielka oraz zaprojektowana przez architektów z biura Mistovia zabudowa RTV wykonana z forniru orzecha amerykańskiego.

– Jej kształt wynika z potrzeb i funkcji – gięty element przy suficie kryje za sobą ekran rzutnika, używanego podczas długich filmowych wieczorów. Z kolei panele za telewizorem skutecznie maskują kanał wentylacyjny na przewody – opowiadają projektanci.

Pozostałe elementy to już swobodna zabawa kolorami i kształtami – obły kinkiet z transparentnego, czerwonego szkła został zaprojektowany specjalnie do tego wnętrza, a trzy stoliki kawowe, pozornie bardzo różne, łączy geometria, kolor i pewien element zaskoczenia – blat kobaltowego stolika może łatwo zmienić się w tacę, wsparty na dwóch nogach stoliczek od MENU okazuje się być półką, a niewielki mebel w kolorze brzoskwiniowym wykonano… z kamionki.

–  W tym mieszkaniu surowa podłoga z mikrocementu została zestawiona z głęboką, matową czernią fornirowanych szafek kuchennych oraz ciepłem orzechowej zabudowy w salonie. Są to dwa dominujące elementy we wnętrzu, które dopieszczone zostało barwnymi akcentami potraktowanymi z pewnym przymrużeniem oka. Ukłonem w stronę kolorystyki budynku i jego części wspólnych są czerwony regał na książki wykonany z malowanej proszkowo stali oraz bordowe krzesła Meadow marki The Good Living z tego samego materiału – opowiadają o swojej pracy projektanci.

W kuchni zrezygnowano z szafek nad blatem, a przechowywanie i wszystkie potrzebne sprzęty kuchenne udało się zmieścić w wysokiej zabudowie bocznej. Jej górny pas kryje dodatkowo wentylację budynku oraz klimatyzację. Czerń zabudowy stanowi tu znakomity kontrast dla marmurowych płytek włoskiej marki 41zero42 oraz wyrazistych intensywnie czerwonych akcentów w postaci połyskujących włączników z serii GIRA S-Color i prostych kinkietów. Kolorystyczną „kropką nad i” jest natomiast podłużna różowa lampa Misalliance Ex polskiej marki Lexavala, której geometryczna forma kontrastuje z obłościami stołu oraz krzeseł.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Elegancja po krakowsku

Elegancja po krakowsku

Kraków | 19 listopada 2024

Subtelna elegancja i wyraziste detale w nowym projekcie Furora Studio