Gratka dla miłośników sztuki i designu. Już wkrótce do wylicytowania m.in. wazony Malwiny Konopackiej poddane interwencjom twórczym artystów: Pawła Althamera, Agaty Bogackiej, Tymka Borowskiego, Agnieszki Brzeżańskiej, Doroty Buczkowskiej, Jana Dobkowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Jadwigi Sawickiej i Honzy Zamojskiego.
12 lutego 2018 roku, na zakończenie karnawału, w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się Drugi Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna. Nowoczesność. Lata 50. i 60.” organizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. W tym roku bal inspirowany jest niezwykle twórczym okresem polskiego wzornictwa lat 50. i 60. nawiązując tym samym do otwartej niedawno Galerii Wzornictwa Polskiego, do powstania której Przyjaciele MNW przyczynili się przekazując na ten cel część dochodu z pierwszej edycji projektu „Spragnieni Piękna”.
W programie wieczoru zaplanowano aukcję, podczas której wylicytować będzie można unikatowe dzieła i przedmioty, a wśród nich wazony Malwiny Konopackiej. Wazony tej artystki pod nazwą OKO wystawiane były już na całym świecie od Tokio, przez Nowy Jork i Rejkiawik do Budapesztu. Specjalnie na aukcję przygotowana została seria wazonów „OKO Teresa”, które od klasycznego pierwowzoru różnią się dwukrotnie większą wysokością, mierzą niemal 80 cm, czyli dokładnie tyle, co roczna córeczka Konopackiej – Teresa. Wazony zostały poddane interwencjom artystów: Pawła Althamera, Agaty Bogackiej, Tymka Borowskiego, Agnieszki Brzeżańskiej, Doroty Buczkowskiej, Jana Dobkowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Jadwigi Sawickiej i Honzy Zamojskiego, oraz samej Malwiny Konopackiej. Na aukcję zostały przekazane również dwa kultowe fotele RM 58 autorstwa Romana Modzelewskiego w kolorze wcześniej nieprodukowanym oraz rzeźba polsko-meksykańskiego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego. Tradycją aukcji jest także licytowanie dwóch pozycji niematerialnych. W tym roku są to: mecenat nad Salą Pasteli Stanisława Wyspiańskiego oraz adopcja jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa, obrazu „Hamlet polski” autorstwa Jacka Malczewskiego. Aukcję na żywo poprowadzi Juliusz Windorbski, a w Internecie artinfo.pl.
Dochód z balu przekazany zostanie na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. Zamierzeniem tegorocznego projektu jest zbiórka na przywracanie świetności zabytkom muzeum, w tym obiektom przeznaczonym na wystawy w ramach cyklu „3 x Niepodległa” w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Więcej na: www.przyjacielemnw.pl