Shadow House to projekt rozbudowy i przebudowy australijskiego domu, który harmonijnie łączy elementy starego i nowego, celebrując zarazem piękno natury oraz naturalnego światła. Nowa część mieszkalna, zaprojektowana przez Grotto Studio, pokryta wypalonym jarrah – drewnem eukaliptusowym – dyskretnie wtapia się w otoczenie, pozwalając oryginalnej wiejskiej chatce z około 1900 roku zachować swoją tożsamość i obecność w sąsiedztwie.
Inspiracją dla projektu była gra światła i cienia. Ciemne, przytulne wnętrza studia kontrastują z jasnym, słonecznym salonem, gdzie promienie słońca tworzą na podłogach i ścianach zmieniające się wzory.
Cień staje się tu dynamicznym elementem, kształtującym atmosferę wnętrza.
Zrównoważony rozwój stanowił kluczowy aspekt projektu – większość wykorzystanych materiałów pochodziła z recyklingu.
Przestronny salon, rozciągający się od południowego zachodu do północnego wschodu, oferuje możliwość cieszenia się porannym słońcem i widokiem na drzewa jacaranda, podczas gdy popołudniowe światło oświetla wnętrze aż do zmierzchu.
Południową część posesji zajmuje osobne studio z prywatnym dziedzińcem, którego ciemne, drewniane wnętrze tworzy przytulną przestrzeń do pracy lub wypoczynku.
Między studiem a główną częścią domu znajduje się atrium, prowadzące do dziedzińca wyłożonego surowym jarrah, zapraszające do refleksji i odpoczynku, tworząc naturalne przejście do ogrodu.
Shadow House to nie tylko architektoniczne dzieło, ale również symboliczna eksploracja „cieni” – ukrytych kosztów środowiskowych, ekonomicznych i społecznych, jakie towarzyszą każdej budowie. Każdy element domu, od opalanej elewacji z jarrah po materiały i meble z odzysku, opowiada historię świadomego i odpowiedzialnego projektowania.
Projekt jest również hołdem dla rzemiosła i lokalnej społeczności. Główny stolarz, odpowiedzialny za drewnianą konstrukcję, początkowo uważał projekt za niemal niemożliwy do wykonania. Jednak jego umiejętności pozwoliły sprostać wyzwaniu, a satysfakcja z ukończonej pracy skłoniła go do podzielenia się tym osiągnięciem z własnymi rodzicami, których zaprosił na budowę, dzieląc się dumą ze swojej pracy.
Architekci nie ukrywają również podziwu wobec zaangażowania w realizację projektu samych właścicieli, Pete’a i Tanyi. – Ich sumienne wysiłki w pozyskiwaniu materiałów, wypalaniu i obkładaniu elewacji, wykładaniu wnętrza oraz wykonywaniu wielu innych zadań podczas budowy i tworzenia krajobrazu były kluczowe dla sukcesu projektu – podkreśla Craig Nener, założyciel Grotto Studio. – Bez ich zaangażowania Shadow House nie byłby aż tak unikalny. Wysoki poziom dbałości o szczegóły jakim się wykazali, jest rzadki i godny najwyższego uznania.