Czułość światłocienia

Shadow House to projekt rozbudowy i przebudowy australijskiego domu, który harmonijnie łączy elementy starego i nowego, celebrując zarazem piękno natury oraz naturalnego światła. Nowa część mieszkalna, zaprojektowana przez Grotto Studio, pokryta wypalonym jarrah – drewnem eukaliptusowym – dyskretnie wtapia się w otoczenie, pozwalając oryginalnej wiejskiej chatce z około 1900 roku zachować swoją tożsamość i obecność w sąsiedztwie.

Inspiracją dla projektu była gra światła i cienia. Ciemne, przytulne wnętrza studia kontrastują z jasnym, słonecznym salonem, gdzie promienie słońca tworzą na podłogach i ścianach zmieniające się wzory.

Cień staje się tu dynamicznym elementem, kształtującym atmosferę wnętrza.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Zrównoważony rozwój stanowił kluczowy aspekt projektu – większość wykorzystanych materiałów pochodziła z recyklingu.

Przestronny salon, rozciągający się od południowego zachodu do północnego wschodu, oferuje możliwość cieszenia się porannym słońcem i widokiem na drzewa jacaranda, podczas gdy popołudniowe światło oświetla wnętrze aż do zmierzchu.

Południową część posesji zajmuje osobne studio z prywatnym dziedzińcem, którego ciemne, drewniane wnętrze tworzy przytulną przestrzeń do pracy lub wypoczynku.

Między studiem a główną częścią domu znajduje się atrium, prowadzące do dziedzińca wyłożonego surowym jarrah, zapraszające do refleksji i odpoczynku, tworząc naturalne przejście do ogrodu.

Kontrast pomiędzy starymi a nowymi strukturami buduje różnorodne, klimatyczne przestrzenie, które zmieniają się w rytmie naturalnego światła w ciągu dnia.

Shadow House to nie tylko architektoniczne dzieło, ale również symboliczna eksploracja „cieni” – ukrytych kosztów środowiskowych, ekonomicznych i społecznych, jakie towarzyszą każdej budowie. Każdy element domu, od opalanej elewacji z jarrah po materiały i meble z odzysku, opowiada historię świadomego i odpowiedzialnego projektowania.

Projekt jest również hołdem dla rzemiosła i lokalnej społeczności. Główny stolarz, odpowiedzialny za drewnianą konstrukcję, początkowo uważał projekt za niemal niemożliwy do wykonania. Jednak jego umiejętności pozwoliły sprostać wyzwaniu, a satysfakcja z ukończonej pracy skłoniła go do podzielenia się tym osiągnięciem z własnymi rodzicami, których zaprosił na budowę, dzieląc się dumą ze swojej pracy.

Architekci nie ukrywają również podziwu wobec zaangażowania w realizację projektu samych właścicieli, Pete’a i Tanyi. – Ich sumienne wysiłki w pozyskiwaniu materiałów, wypalaniu i obkładaniu elewacji, wykładaniu wnętrza oraz wykonywaniu wielu innych zadań podczas budowy i tworzenia krajobrazu były kluczowe dla sukcesu projektu – podkreśla Craig Nener, założyciel Grotto Studio. – Bez ich zaangażowania Shadow House nie byłby aż tak unikalny. Wysoki poziom dbałości o szczegóły jakim się wykazali, jest rzadki i godny najwyższego uznania.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kojące ciemności

Kojące ciemności

West Hobart | 11 lutego 2023

Slow Beam to wypoczynek w towarzystwie sztuki i australijskiej przyrody

Klimat dla piątki

Klimat dla piątki

Northcote | 7 lutego 2023

Pięcioosobowa rodzina wysoko postawiła poprzeczkę przed architektami