Neogotyk udomowiony

Niektóre budynki mają w sobie niepowtarzalną atmosferę – ich mury przechowują historie i emocje dawnych mieszkańców. Każdy detal przypomina o przeszłości, dlatego ich adaptacja wymaga szczególnej wrażliwości.

Hinterland Hall, dawny kościół św. Łukasza w Lanesborough z 1836 roku, przez ponad wiek stał opuszczony. W 2021 roku przedsiębiorca Ian Purkayastha i artystka Jane Lowe postanowili ponownie wypełnić jego wnętrze życiem.

Zadanie nie było łatwe. Neogotycki budynek pozbawiony był podstawowych instalacji, takich jak ogrzewanie, elektryczność czy kanalizacja. W dodatku – jako obiekt wpisany w 1972 roku do Krajowego Rejestru Zabytków, każdy etap prac wymagał akceptacji Massachusetts Historical Commission i współpracy z wyspecjalizowanymi rzemieślnikami.

– Kluczowe było zachowanie symetrii wnętrza i jak największej liczby oryginalnych elementów. Chcieliśmy stworzyć płynne przejście między starym a nowym – mówi Jane Lowe.

Magazyn Design Alive

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Dawna świątynia stała się przestrzenią, w której organizowane są również imprezy okolicznościowe takie jak śluby i koncerty.

W centralnej części Hinterland Hall, gdzie niegdyś stały modlitewne ławy, znajduje się przestronny salon wypełniony światłem wpadającym przez 20 gotyckich okien, z których dwa zdobią oryginalne witraże z 1851 roku. Sosnowa podłoga, schowana przez lata pod warstwami farby, została starannie odsłonięta i zabezpieczona.

Zachowano i odrestaurowano także organy z 1862 roku, dzieło Williama Johnsona z Westfield – jedne z ostatnich tego typu w USA. Przeniesione z antresoli na parter, są dziś atrakcją dla gości, szczególnie podczas regularnie organizowanych koncertów.

Dawny trzypoziomowy chór wyrównano do jednej płaszczyzny, zabezpieczono i przekształcono w klimatyczną część prywatną z meblami vintage, łóżkiem wykonanym przez rzemieślnika z Pensylwani, pralnią ukrytą za drzwiami z plecionki oraz łazienką wykończoną lokalnym kamieniem bluestone i unowocześnioną o ogrzewanie podłogowe.

Schody prowadzące z sanktuarium na chór uzupełniono o nową balustradę wykonaną z miedzianych rur i mosiężnych wsporników. Wybór tego materiału nie tylko koresponduje z innymi elementami wystroju, ale także ułatwiło dostosowanie konstrukcji do krętej formy schodów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórcze odrodzenie

Twórcze odrodzenie

Sauvie Island | 31 maja 2024

Renowacja domu na Sauvie Island łączy tradycję z nowoczesnym podejściem

W starym spichlerzu

W starym spichlerzu

Wrocław | 20 grudnia 2022

Dwupoziomowy apartament w starym spichlerzu przeszedł gruntowną przemianę