IKEA i Tom Dixon zaprezentowali podczas Milan Design Week pierwszy owoc kooperacji – DELAKTIG, sofę z aluminiową ramą zaprojektowaną jako otwartą platformę. Słynny brytyjski projektant jest oczarowany współpracą ze Szwedami. – Chciałem być zaangażowany w produkcję przemysłową na większą skalę, a IKEA to umożliwia. Chodzi o wyjście poza granice swojej profesji i próbowanie czegoś nowego, bardziej demokratycznego i niedrogiego, co cieszy się zainteresowaniem.
DELAKTIG można modyfikować i adaptować w zależności od potrzeb oraz różnych stylów wnętrza. Dzięki wyborowi pokrycia, dodaniu poduszek, lamp czy stolika montowanego z boku sofy, mebel może zyskać bardziej osobisty charakter. Podczas całego procesu projektowania IKEA i Tom Dixon poprosili o pomoc studentów wzornictwa z całego świata, by opracowali pomysły na sofę. Na potrzeby launchu produktu w lutym 2018 r. IKEA i Tom Dixon zaprojektują dodatki oraz akcesoria, które będą sprzedawane zarówno w sklepach szwedzkiego giganta, jak i za pośrednictwem firmy Toma Dixona.
Tom Dixon o współpracy z IKEA
Tom Dixon o projekcie: – W szkole artystycznej nie spędziłem więcej niż 6 miesięcy – nienawidziłem tego. Grałem w zespole, w ciągu dnia miałem mnóstwo czasu, więc zająłem się obróbką metali i spawaniem w garażu. Ludzie zaczęli to kupować. Pomysł, zrealizowanie go i zarobienie na tym pieniędzy – to było niesamowite i wyzwalające. Kiedy zaczęto nazywać mnie projektantem, nie wiedziałem nawet, że to zawód. Nawet dziś chciałbym powiedzieć, że robię „coś”, niż nazywać siebie projektantem. Na początku współpracy z IKEA zacząłem myśleć o tym, czego nie możemy zrobić w mojej firmie, ale to, co chciałem zrobić, to ewentualnie mieć na to swój punkt widzenia. Dla firmy Tom Dixon wykonanie łóżka jest po prostu zbyt trudne. Każdy kraj posiada inne wymagania – chodzi o rozmiary łóżek, rodzaj materaca czy też nieskończenie wiele wymagań dotyczących komfortu. IKEA wie i potrafi sprostać tym wszystkim wymogom. Łóżka są interesujące, bo są podstawowym meblem, ponieważ każdy musi gdzieś spać – w więzieniu, w luksusowym hotelu czy w domu. Moim pierwotnym pomysłem na współpracę z IKEA było zrobienie łóżeczek dziecięcych i kołysek, czyli pierwszych łóżek w życiu każdego człowieka. Firmie nie przypadł do gustu ten pomysł. Kiedy rozpocząłem współpracę, zapoznałem się ze społecznością zgromadzoną wokół IKEA – ludźmi, którzy przerabiają („hackują”) produkty IKEA w coś wyjątkowego i osobistego. Wiedziałem, że chciałbym to jakoś zgłębić. Technologia przemysłowa i to, w jaki sposób to wszystko działa, było ogromną inspiracją w procesie projektowania. Lubię myśleć o DELAKTIG jako otwartej platformie, która może być przekształcana podczas różnych etapów życia. Rama wykonana jest z aluminium, dzięki czemu jest niezwykle wytrzymała i trwała. Może być również poddawana recyklingowi. DELAKTIG może być wyposażony w akcesoria i dodatki, dostępne w mojej firmie lub w IKEA. Chodzi o zagłówek, lampę, pokrycie lub coś, co zmieni mebel w przestrzeń do pracy. Każdy może tworzyć swoje własne dodatki – im więcej osób jest zaangażowanych w DELAKTIG, tym lepiej. Myślę, że tak właśnie powinien działać nowoczesny biznes.
By zdobyć nowe pomysły i świeże spojrzenie na projekt, poprosiliśmy 75 magistrantów o to, by pomyśleli o różnych sposobach korzystania z DELAKTIG. Kiedy zobaczyłem ich idee, uświadomiłem sobie potencjał tego produktu – nasz pomysł na otwartą platformę rzeczywiście działa.
Dlaczego zacząłem współpracować z IKEA? Ponieważ możesz bardzo dużo się nauczyć. Chciałem być zaangażowany w produkcję przemysłową na większą skalę, a IKEA to umożliwia. Chodzi o wyjście poza granice swojej profesji i próbowanie czegoś nowego, bardziej demokratycznego i niedrogiego, co cieszy się zainteresowaniem. Od zawsze nie chciałem być przyporządkowywany do jakiejś kategorii.
Medal ma zawsze dwie strony. Patrzę na IKEA i myślę: „Gdybym tylko miał taki warsztat, dystrybucję, zasięg i rozgłos!”. Oni pewnie myślą: „Jeśli tylko bylibyśmy mniejsi, wszystko byłoby dużo szybsze i łatwiejsze”. Myślę, że współpracując, konieczna jest taka wzajemna fascynacja.
Piękno IKEA polega na tym, że DELAKTIG może trafić do domu każdego, w jakimkolwiek pomieszczeniu, gdziekolwiek na świecie. Nie chodzi o konkretnego klienta – chodzi o to, że w rzeczywistości każdy potrzebuje dobrego łóżka.
***
Tom Dixon urodził się w Tunezji, a w 1963 r. przeprowadził się do Anglii. Zrezygnował z nauki w Chelsea School of Art., by móc grać na basie w zespole Funkapolitan, jeszcze przed rozpoczęciem nauki spawania i produkowania mebli. Jako projektant po raz pierwszy został zauważony w połowie lat 80., a rozpoznawalność zyskał dziesięć lat później. Przed założeniem swojej projektowej firmy w 2002, pracował dla firmy Cappellini, a następnie był dyrektorem kreatywnym marki Habitat. Prace Toma znajdują się w najsłynniejszych muzeach na świecie. Są to m.in. Muzeum Wiktorii i Alberta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i Tokio oraz w Centrum Beaubourg (Pompidou). Artysta posiada na swoim koncie liczne nagrody z dziedziny designu. Zdobył również tytuł doktora na Uniwersytecie Sztuki w Londynie.