Ikony designu. Bocca, czyli ach te czerwone usta!

Te usta są wszechobecne. Bocca Sofa, stworzona w początku lat 70. zawojowała świat, a jej egzemplarze nie tylko można znaleźć w prywatnych domach, ale również w najsłynniejszych muzeach i galeriach świata.

Być może sofy Bocca w ogóle by nie było, gdyby nie Salvador Dali i cały prężny ruch surrealistyczny. Bo choć najsłynniejszy model mebla „z ustami” zaprojektował w 1972 roku Franco Audrito z nowojorskiego Studia 65, to jednak sam otwarcie przyznawał się do inspiracji jedną z prac najsłynniejszego z surrealistów. Dali rzeczywiście stworzył mebel w kształcie pewnych słynnych kobiecych ust – zainspirowały go usta niezwykle popularnej w latach 20. i 30. hollywoodzkiej aktorki Mae West, znanej m.in. z ówczesnych superprodukcji jak choćby „Night After Night”, „She Done Him Wrong” czy „I’m No Angel”, filmie który stal się wielkim sukcesem finansowym.

Dali najpierw stworzył portret aktorki filmowej i teatralnej używając do tego przedmiotów codziennego użytku, jak kotary, kominek, obrazy ścienne. A już po powstaniu portretu zdecydował się skonstruować prototypowy mebel. Słynną twarz aktorki zdecydowanie zredukował, i jako inspirację dla swojego mebla wykorzystał jedynie jej usta. Usta, które już wówczas były obiektem marzeń nie tylko kinomanów, ale również i artystów.

Mistrzowie antydesignu

Po prawie 40 latach do pomysłu powrócił nowojorski projektant. Postanowił jednak zmierzyć się jednak z innym ideałem piękności – w latach 70. bez wątpienia była nią Marylin Monroe. I do dziś w podstawowej kanonicznej wersji sofy Bocca możemy wypoczywać w meblu, którego formę zainspirowały usta słynnej aktorki. A Franco Audrito nie ukrywał, że tworząc sofę składa hołd słynnemu surrealiście.

Bocca Sofa jest produkowana do dziś, wciąż można spotkać jej wersje, zarówno tą pokrytą kaszmirem jak też i wełną. Każdy egzemplarz ma jednak zawsze swój znak rozpoznawczy, a jest nim soczysta czerwień. Wewnątrz sofa jest wypełniona pianką, dzięki czemu wypoczynek w niej jest gwarantowany.

Do dziś Bocca jest uznawana na symbol zarówno sztuki współczesnej jak i nowoczesnego wzornictwa. Mebel włączono do m.in. stałej kolekcji w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Można ją także zobaczyć m.in. w foyer hotelu Sanderson w Londynie, który zaprojektował Philippe Starck.

Sofę Bocca produkuje od początku, czyli roku 1972, włoska firma Gufram. Kosztuje ok. 8 tys. dolarów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mistrzyni światła

Mistrzyni światła

Nowy Jork | 10 listopada 2024

Jak powstają magiczne lampy Lindsey Adelman? Odwiedzamy jej pracownię!

W kolorach latte

W kolorach latte

Nowy Jork | 23 marca 2024

Ukraińskie Studio Sivak & Partners zaprojektowało dom na Long Island