Nie ma lepszego scenarzysty niż życie i nie ma lepszej rozrywki na weekendowy wieczór niż inspirujące dokumenty o sztuce i designie.
Filmy relacjonujące prawdziwe zdarzenia to nieustające źródło inspiracji w świecie, który afirmuje wyłącznie zwycięstwa. Dokumenty o artystach i designerach przypominają, że droga do sukcesu, spełnienia a może nawet szczęścia nigdy nie przebiega w linii prostej od punktu A do B, a pokonywany dystans i wyzwania są niezbędne do tego żeby powstała jakość, która zapada w pamięć.
Oto 10 pozycji wartych sprawdzenia. Udanego seansu!
Dokumenty o sztuce i designie:
Abstrakt. Sztuka Designu
Kultowy serial (2 sezony) o sylwetkach współczesnych projektantów z różnych dziedzin. Twórcy zabierają widzów w niezwykłą podróż szlakiem tajemnic sztuki, technologii oraz filozofii wzornictwa. Poznaj najlepszych projektantów na świecie i zachwyć się kreatywnością najbardziej inspirujących wizjonerów działających w różnych dziedzinach, których dzieła kształtują naszą kulturę i przyszłość. Wśród bohaterów znaleźli się m.in.: Olafiur Eliasson, Christoph Niemann, Es Devlin czy fotograf Platon.
Halvetica
O czym szepce, krzyczy i poucza najsłynniejsza czcionka na świecie? Pełnometrażowy dokument o typografii, projektowaniu graficznym i globalnej kulturze wizualnej. Patrzy na rozprzestrzenianie się jednego kroju pisma jako część większej rozmowy na temat sposobu, w jaki czcionka jako medium, wpływa na nasze życie.
Minimalizm: Czas na mniej
Architectural Digest w recenzji filmu napisał: „Mniej jest wyzwaniem”. Historia skupia się na dwóch przyjaciołach, Joshua Fields Millburn i Ryanie Nikodemie, lepiej znanych jako Minimaliści, którzy demonstrują korzyści płynące z życia zgodnie z minimalizmem. Film pokazuje zagadnienie nadmiernego kupowania i gromadzenia przedmiotów w szerszym kontekście kulturowym, rozprawiając się przy okazji z poczuciem wstydu związanym z nadmierną konsumpcją dóbr.
Made by Design
Serial jest hołdem dla pracy 13 architektów i projektantów, którzy mieszkają i pracują w Nigerii. Każdy odcinek wykorzystuje pogłębione wywiady, aby poznać proces i pracę twórców. Od architekta CM Design Atelier, Tosina Oshinowa, po dyrektora Moe+ Art Architecture, Papę Omotayo, seria ma rzucić światło na potęgę designu pochodzącego z Afryki, czyli tego, co twórcy dokumentu nazywają „łonem kreatywności”.
Pamiętniki Andy’ego Warhola
Chociaż Warhol był przerysowaną postacią, mocno strzegł swojej prywatności. Serial ujawnia wiele szczegółów o tym skomplikowanym człowieku, sięgając po jego własne słowa — a często również głos, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii AI — oraz wypowiedzi osób, które pracowały, tworzyły i grały u jego boku, przedstawicieli kontrkultury i mainstreamu. Producent Ryan Murphy i reżyser Andrew Rossi przedstawiają oszałamiająco pogłębiony sześcioodcinkowy portret legendy ukazujący niesamowite życie Andy’ego Warhola poprzez jego wydane pośmiertnie pamiętniki.
Zaskakujące wnętrza
Ekscentryczni właściciele, których często niepozorne domy są pełne niespodzianek — od kolejki górskiej w ogródku po gigantyczne akwarium w salonie. Ten serial to prawdziwa wnętrzarska jazda bez trzymanki!
The Light Ladder
Dokumenty o artystach i sztuce współczesnej są trudne, ponieważ reżyser musi wiedzieć, jak pracować z abstrakcyjnymi elementami prac i procesem powstawania dzieła. Reżyser Kevin Macdonald wciela się w rolę kuratora opowiadającego o drodze do ukończenia trwającej całe życie pracy chińskiego twórcy Cai Guo-Qiang, „Sky Ladder”, która została wystawiona w 2015 roku.
Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego
Podróż w głąb umysłu wybitnej postaci ubiegłego stulecia. Dokument pokazuje, jak w zaskakujący sposób historia potrafi stanąć na drodze prawdziwego artystycznego geniuszu w jednym pokoleniu, by potem z całą mocą ujawnić go w kolejnym. W 1968 roku kolekcjoner dzieł popkultury i miłośnik sztuki surrealistycznej Glenn Bray natrafił na niezwykłą książkę z twórczością Stanisława Szukalskiego. Podobnie jak większość ludzi Bray nigdy przedtem nie słyszał o Szukalskim. Zachwycony jego twórczością, pokazał rysunki i zdjęcia rzeźb artysty znajomym z undergroundowego świata komiksu. Wśród nich znaleźli się Robert i Suzanne Williamsowie oraz George DiCaprio, którzy zgodnie stwierdzili, że wizja zapomnianego polskiego mistrza zdecydowanie wyprzedzała swoją epokę.
Kupcie mój dom
Właściciele domów z całej Ameryki próbują szybko sprzedać swoje posiadłości jednemu z czterech potentatów rynku nieruchomości: prezesowi firmy Redfin – Glennowi Kelmanowi, dyrektor generalnej Corcoran Group – Pameli Liebman, Brandonowi Copelandowi z NFL Linebacker i magnatce nieruchomości inwestycyjnych Danishy Wrighster. Do wygrania mają fantastyczne i unikalne domy, a ich właściciele chętnie dzielą się swoimi wzruszającymi historiami i angażują w pełne emocji negocjacje z miliarderami.
Bob Ross: Szczęśliwe wypadki, zdrada i chciwość
Bob Ross przyniósł radość milionom Amerykanów jako najsłynniejszy na świecie instruktor sztuki. Jego program telewizyjny The Joy of Painting trwał zdumiewające 3113 odcinków w latach 1983-1994. Jednak walka o imperium biznesowe rzuciła cień na jego wydawałoby się niezmącone poczucie humoru.
Słowa Ursuli K. Le Guin
Pisarka Ursula Kroeber Le Guin (1929–2018), najbardziej znana z serii science fiction i fantasy „Ziemiomorze”, napisała 21 powieści, 11 tomów opowiadań, cztery zbiory esejów oraz 12 książek dla dzieci. Film bada życie osobiste i zawodowe notorycznie prywatnej autorki wykorzystując bujne oryginalne animacje inspirowane jej literaturą. Twórcy filmu przekonują, że postać Harrego Pottera nie mogłaby powstać bez dorobku Ursuli!