Inspirujące dokumenty o sztuce i designie

Nie ma lepszego scenarzysty niż życie i nie ma lepszej rozrywki na weekendowy wieczór niż inspirujące dokumenty o sztuce i designie.

Filmy relacjonujące prawdziwe zdarzenia to nieustające źródło inspiracji w świecie, który afirmuje wyłącznie zwycięstwa. Dokumenty o artystach i designerach przypominają, że droga do sukcesu, spełnienia a może nawet szczęścia nigdy nie przebiega w linii prostej od punktu A do B, a pokonywany dystans i wyzwania są niezbędne do tego żeby powstała jakość, która zapada w pamięć. 

Oto 10 pozycji wartych sprawdzenia.  Udanego seansu! 

Dokumenty o sztuce i designie:

Abstrakt. Sztuka Designu

Kultowy serial (2 sezony) o sylwetkach współczesnych projektantów z różnych dziedzin. Twórcy zabierają widzów w niezwykłą podróż szlakiem tajemnic sztuki, technologii oraz filozofii wzornictwa. Poznaj najlepszych projektantów na świecie i zachwyć się kreatywnością najbardziej inspirujących wizjonerów działających w różnych dziedzinach, których dzieła kształtują naszą kulturę i przyszłość. Wśród bohaterów znaleźli się m.in.: Olafiur Eliasson, Christoph Niemann, Es Devlin czy fotograf Platon.

 

Halvetica 

O czym szepce, krzyczy i poucza najsłynniejsza czcionka na świecie? Pełnometrażowy dokument o typografii, projektowaniu graficznym i globalnej kulturze wizualnej. Patrzy na rozprzestrzenianie się jednego kroju pisma jako część większej rozmowy na temat sposobu, w jaki czcionka jako medium, wpływa na nasze życie. 

Minimalizm: Czas na mniej

Architectural Digest w recenzji filmu napisał: „Mniej jest wyzwaniem”. Historia skupia się na dwóch przyjaciołach, Joshua Fields Millburn i Ryanie Nikodemie, lepiej znanych jako Minimaliści, którzy demonstrują korzyści płynące z życia zgodnie z minimalizmem. Film pokazuje zagadnienie nadmiernego kupowania i gromadzenia przedmiotów w szerszym kontekście kulturowym, rozprawiając się przy okazji z poczuciem wstydu związanym z nadmierną konsumpcją dóbr. 

Made by Design 

Serial jest hołdem dla pracy 13 architektów i projektantów, którzy mieszkają i pracują w Nigerii. Każdy odcinek wykorzystuje pogłębione wywiady, aby poznać proces i pracę twórców. Od architekta CM Design Atelier, Tosina Oshinowa, po dyrektora Moe+ Art Architecture, Papę Omotayo, seria ma rzucić światło na potęgę designu pochodzącego z Afryki, czyli tego, co twórcy dokumentu nazywają „łonem kreatywności”.

Pamiętniki Andy’ego Warhola

Chociaż Warhol był przerysowaną postacią, mocno strzegł swojej prywatności. Serial ujawnia wiele szczegółów o tym skomplikowanym człowieku, sięgając po jego własne słowa — a często również głos, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii AI — oraz wypowiedzi osób, które pracowały, tworzyły i grały u jego boku, przedstawicieli kontrkultury i mainstreamu. Producent Ryan Murphy i reżyser Andrew Rossi przedstawiają oszałamiająco pogłębiony sześcioodcinkowy portret legendy ukazujący niesamowite życie Andy’ego Warhola poprzez jego wydane pośmiertnie pamiętniki. 

Zaskakujące wnętrza 

Ekscentryczni właściciele, których często niepozorne domy są pełne niespodzianek — od kolejki górskiej w ogródku po gigantyczne akwarium w salonie. Ten serial to prawdziwa wnętrzarska jazda bez trzymanki! 

The Light Ladder 

Dokumenty o artystach i sztuce współczesnej są trudne, ponieważ reżyser musi wiedzieć, jak pracować z abstrakcyjnymi elementami prac i procesem powstawania dzieła. Reżyser Kevin Macdonald wciela się w rolę kuratora opowiadającego o drodze do ukończenia trwającej całe życie pracy chińskiego twórcy Cai Guo-Qiang, „Sky Ladder”, która została wystawiona w 2015 roku. 

Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Podróż w głąb umysłu wybitnej postaci ubiegłego stulecia. Dokument pokazuje, jak w zaskakujący sposób historia potrafi stanąć na drodze prawdziwego artystycznego geniuszu w jednym pokoleniu, by potem z całą mocą ujawnić go w kolejnym. W 1968 roku kolekcjoner dzieł popkultury i miłośnik sztuki surrealistycznej Glenn Bray natrafił na niezwykłą książkę z twórczością Stanisława Szukalskiego. Podobnie jak większość ludzi Bray nigdy przedtem nie słyszał o Szukalskim. Zachwycony jego twórczością, pokazał rysunki i zdjęcia rzeźb artysty znajomym z undergroundowego świata komiksu. Wśród nich znaleźli się Robert i Suzanne Williamsowie oraz George DiCaprio, którzy zgodnie stwierdzili, że wizja zapomnianego polskiego mistrza zdecydowanie wyprzedzała swoją epokę. 

Kupcie mój dom 

Właściciele domów z całej Ameryki próbują szybko sprzedać swoje posiadłości jednemu z czterech potentatów rynku nieruchomości: prezesowi firmy Redfin – Glennowi Kelmanowi, dyrektor generalnej Corcoran Group – Pameli Liebman, Brandonowi Copelandowi z NFL Linebacker i magnatce nieruchomości inwestycyjnych Danishy Wrighster. Do wygrania mają fantastyczne i unikalne domy, a ich właściciele chętnie dzielą się swoimi wzruszającymi historiami i angażują w pełne emocji negocjacje z miliarderami.

Bob Ross: Szczęśliwe wypadki, zdrada i chciwość

Bob Ross przyniósł radość milionom Amerykanów jako najsłynniejszy na świecie instruktor sztuki. Jego program telewizyjny The Joy of Painting trwał zdumiewające 3113 odcinków w latach 1983-1994. Jednak walka o imperium biznesowe rzuciła cień na jego wydawałoby się niezmącone poczucie humoru. 

Słowa Ursuli K. Le Guin

Pisarka Ursula Kroeber Le Guin (1929–2018), najbardziej znana z serii science fiction i fantasy „Ziemiomorze”, napisała 21 powieści, 11 tomów opowiadań, cztery zbiory esejów oraz 12 książek dla dzieci. Film bada życie osobiste i zawodowe notorycznie prywatnej autorki wykorzystując bujne oryginalne animacje inspirowane jej literaturą. Twórcy filmu przekonują, że postać Harrego Pottera nie mogłaby powstać bez dorobku Ursuli!  

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Betonowe marzenia

Betonowe marzenia

Wenecja | 26 października 2024

Adrien Brody, jako wybitny architekt, na festiwalach filmowych w „The Brutalist”

Luksusowe Domy z Omeną

Luksusowe Domy z Omeną

Warszawa | 12 maja 2024

Filmowa w podróż po wyjątkowych rezydencjach ukrytych w różnych zakątkach Polski