Ulokowane na skalistym falochronie łaźnie geotermalne Guðlaug szybko stały się ulubionym miejscem spotkań lokalnej społeczności Akranes, miasteczka na zachodnim wybrzeżu Islandii. Za surowy projekt architektoniczny, nawiązujący do nurtu brutalizmu, odpowiadała pracownia Basalt Architects.
– Bliskość oceanu wymusiła wykorzystanie prefabrykatów betonowych – wyjaśniają projektanci. – Wykończenie przypominające drewniany szalunek nawiązuje zaś do starych łodzi rybackich, które niegdyś stanowiły istotną część bogatej żeglarskiej historii miasta.
Łaźnie geotermalne Guðlaug – dlaczego sa tak wyjątkowe
Nazwa Guðlaug, jest zarówno imieniem kobiety, jak i może oznaczać „sadzawkę boga” trafnie oddając charakter tego zadziwiającego miejsca. Forma łaźni została zaczerpnięta z naturalnie występujących basenów wody morskiej, jednocześnie czerpiąc z wielowiekowej tradycji kąpieli geotermalnych w tym regionie. Zapewniające widok na surową panoramę Oceanu Atlantyckiego baseny są ogólnodostępne, bezpłatne i składają się z trzech platform. Najwyższa z nich prócz przestrzeni kąpielowej pełni również rolę tarasu widokowego. Środkowa kondygnacja to główny basen, chroniący swoją strukturą przed panującą pogodą. Najniższy poziom, który zasila wodospad z głównego basenu, jest chłodniejszy od pozostałych. To właśnie tu fani ekstremalnych wrażeń przygotowują się przed wejściem do lodowatego oceanu.
Langisandur to jedyna na Islandii plaża z certyfikatem Błękitnej Flagi. Woda geotermalna pochodzi z Deildartunguhver, największego gorącego źródła w Europie. Guðlaug odegrał również znaczącą rolę we wzmocnieniu wizerunku miasteczka i przyciąga dziesiątki gości z oddalonego o 40 minut drogi Reykjaviku.
Łaźnie otwarte są w środy i piątki od 16:00 do 20:00 oraz w weekendy od 10:00 do 14:00.
Więcej na: www.basalt.is
Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce! Zapisz się na nasz newsletter