Jak cywil w składzie książek

Najpierw sortowano tu pocztę, potem przechowywano książki. Teraz powstają tu innowacyjne pomysły realizowane przez start-upy. Niepohamowanej kreatywności przedsiębiorców, inżynierów i naukowców sprzyjają te wyjątkowe wnętrza zaprojektowane przez studio Civilian.

Jesteśmy w Newlab w Michigan Central, nowej przestrzeni w Detroit w stanie Michigan. To historyczny obiekt w stylu Art Déco zaprojektowany przez Alberta Kahna i zbudowany w 1936 r. Teraz został przekształcony w najnowocześniejsze centrum innowacji i technologii.

Albert Kahn był amerykańskim architektem przemysłowym. Zaprojektował m in. kompleks zakładów  produkujący samochody – Ford River Rouge. Na jego desce kreślarskiej powstawały też wieżowce i biurowce Detroit, ale i rezydencje. Na mocy specjalnego i unikalnego kontraktu w 1929 r. Kahn założył w Moskwie biuro projektowo-szkoleniowe. Jego pracownicy uczyli w nim radzieckich architektów i inżynierów oraz projektowali setki budynków przemysłowych. W sumie wyszkolili ponad 4 tys. architektów i inżynierów.

W ścisłej symbiozie z Genslerem architektem, pełniącym funkcję kreatywnego inicjatora tego projektu, firma Civilian zrewitalizowała przestrzenie o łącznej powierzchni 25 tys. m kw., nadając im nową dynamikę.

Civilian stworzył miejsce pracy z nieoczekiwanym sąsiedztwem i wyszukanymi wizualnymi połączeniami między obszarami produkcyjnymi, przestrzeniami biurowymi i publicznymi.

Celem było wykreowanie atmosfery przejrzystości, integracji i współpracy. W ramach ambitnego przedsięwzięcia adaptacyjnego Civilian nawiązał dialog z architekturą. Stworzył projekt podkreślający wpływ Alberta Kahna na region oraz fundamentalną rolę tego miejsca w kształtowaniu współczesnego świata.

Przez cały proces projektowy studio starało się zintegrować klasyczną amerykańską estetykę ikonicznej marki mebli MillerKnoll z odrestaurowanymi meblami vintage. Do takiej konfiguracji pasują też indywidualnie wykonane meble.

Civilian

To studio projektowe budynków i wnętrz, które współpracuje z instytucjami kultury, rozwijającymi się firmami z sektora przemysłu kreatywnego. Pracują przy projektach różnej skali i dyscyplin. Jak sami mówią, projektują środowisko, przedmioty i doświadczenia, które wymagają odpowiedniego nastroju i klimatu. Założone w 2018 roku przez architektów Nicko Elliotta i Ksenię Kagner studio tworzy język projektowania odpowiadający kontekstowi społecznemu i historycznemu. Ich wizje zawsze są oryginalne i wyjątkowe.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ciao Gaetano!

Ciao Gaetano!

Nowy Jork | 7 kwietnia 2024

Słynny włoski architekt i projektant Gaetano Pesce zmarł w wieku 84 lat