Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie i o czym pamiętać?

Małe mieszkanie duży kłopot? Niekoniecznie. Wykorzystanie trików optycznych, dbałość o płynność wizualną i odpowiednie oświetlenie, ucieczka od nadmiaru wzorów i kolorów oraz przemyślane wydzielenie poszczególnych stref to kilka podstawowych zasad, których trzymanie się sprawi, że nawet niewielkie wnętrza robią wielkie wrażenie.

Jak projektować małe pomieszczenia?

Wydzielenie stref to podstawa odpowiedniego rozplanowania przestrzeni małego mieszkania, jednak bardziej w sposób symboliczny, umowny, a nie poprzez budowanie barier architektonicznych. Często szczególnie nieustawne jest niewielkie mieszkanie w bloku i w tym przypadku wcześniejsze precyzyjne rozplanowanie przestrzeni jest po prostu niezbędne. Liczy się każdy centymetr i praktyczne podejście. Małe mieszkanie typu kawalerka najlepiej funkcjonuje, gdy kuchnię połączy się z salonem. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, można z nimi zintegrować również korytarz. Im mniej ścian, tym więcej naturalnego światła, które zawsze wizualnie działa na korzyść niewielkich wnętrz. Jeśli widok zlewu z perspektywy kanapy nie wydaje nam się atrakcyjny, możemy pomiędzy kuchnią a salonem ustawić ażurową przegrodę, np. regał, który nie zmniejszy optycznie przestrzeni, a jednak przegrodzi. Samą kuchnię najlepiej jest wyposażyć w meble na wymiar, a w łazience postawić na kabinę prysznicową. W małych mieszkaniach do sztuki urasta wykorzystanie wnęk, które niewiele zabierają przestrzeni i nie zmniejszają jej optycznie, a są przy tym sposobem na przechowywanie rzeczy. W przypadku małych mieszkań w kamienicy optymalnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie praktycznej antresoli.

małe mieszkanie z praktycznymi rozwiązaniami
Na zdjęciu: mieszkanie i biuro na 37 metrach kwadratowych, za których aranżację odpowiadała pracownia mode:lina.

Niewielkie mieszkanie – oświetlenie i kolory w małych wnętrzach

Jednym z błędów, jakie popełniamy w przypadku małych metraży jest niedocenienie znaczenia oświetlenia. Często stawiamy na jedno ogólne źródło umiejscowione na suficie. Tymczasem oświetlenie odgrywa kluczową rolę, którą – gdy się je umiejętnie rozplanuje – możemy dodać małemu mieszkaniu parę dodatkowych metrów. Przynajmniej wizualnie. W przypadku oświetlenia do małego mieszkania trafne jest stwierdzenie „im więcej, tym lepiej”! Oprócz oświetlenia ogólnego warto wziąć pod uwagę lampy ścienne, podłogową w części przeznaczonej do spania, ale także niezabierające miejsca listwy LED, którymi możemy atrakcyjnie doświetlić rozmaite elementy architektoniczne.

Jakie kolory do małego mieszkania? Z pewnością nie sprawdzą się ciemniejsze odcienie, a już szczególnie na suficie, ponieważ dramatycznie zmniejszają optycznie wnętrza. Nie bez przyczyny do niewielkiego mieszkania pasuje styl skandynawski, utrzymany w jasnych i naturalnych kolorach. Trochę industrialu? Można mieszkanie pozostawić pomalowane na biało, ale z jedną ścianą wykończoną betonem architektonicznym.

Małe mieszkanie. Jakie meble dobrać do małych wnętrz?

Kawalerka nie lubi być przeładowana i zagracona. Meble minimalistyczne, geometryczne i proste, najlepiej z frontami odbijającymi światło z pewnością odnajdą się w niej najlepiej. Nie oznacza to, że całkowicie trzeba zrezygnować z designerskich i wyrazistych form. Można postawić na jedną i dla niej zbudować stonowane tło. Klimat skandynawski i industrialny są optymalnym rozwiązaniem, a wnętrze można dodatkowo ocieplić jasnym drewnem – szafkami w kuchni i jednolitą na całej powierzchni podłogą.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Harmonia w małej skali

Harmonia w małej skali

Warszawa | 15 stycznia 2025

Kolor i funkcjonalność na 36 metrach na Żoliborzu. Poznajcie projekt Mistovia

Gresowe rewolucje

Gresowe rewolucje

Warszawa | 19 grudnia 2024

Nowoczesne materiały nawierzchniowe zmieniają oblicze współczesnej architektury