Jak optycznie powiększyć niewielkie mieszkanie?

Niewielkie pomieszczenie, pokój czy mieszkanie można z powodzeniem zaaranżować w sposób, który je optycznie powiększy. Wystarczy zastosować odpowiednią kolorystykę ścian, sufitu i podłogi, zadbać o odpowiednie oświetlenie i aranżację. I wykorzystać triki, które potrafią wiele zdziałać. Małe pomieszczenie duży problem? Niekoniecznie.

Niewielkie pomieszczenie – jaka kolorystyka?

Urządzanie małego pomieszczenia trzeba rozpocząć od podstaw, czyli od… czterech ścian. Przesunąć ich nie możemy, ale stworzyć optyczną iluzję – jak najbardziej. Po pierwsze podłoga i sufit powinny być w jasnym kolorze. Jest wyjątek. Jeśli pomieszczenie ma szczęście być wyjątkowo jasne, z dużymi oknami i dostępem do naturalnego światła, wówczas to kolorowa podłoga daje potencjał wizualnego powiększenia małego mieszkania. Szersze wyda się z kolei pomieszczenie, w którym podłoga lub sufit i ściana naprzeciwko wejścia są utrzymane w tym samym odcieniu. Głębsze zaś, gdy w tym samym kolorze pomalowane są ściany boczne. Przy pomieszczeniach z niskim sufitem najlepiej nie eksperymentować z kolorem, pozostawiając ściany w możliwie jasnym odcieniu. Niewielkie mieszkanie z niskim sufitem wyda się za to wyższe, gdy ścianę naprzeciwko wejścia ozdobimy tapetą z pionowymi pasami.

małe mieszkanie optycznie powiększone
Na zdjęciu: projektant Szymon Hanczar udowodnił, że 13 metrów kwadratowych pomieści wszystko, czego potrzebuje miejski indywidualista.

Jakie oświetlenie do małego wnętrza?

Drugą odpowiedzią na pytanie, jak zaaranżować małe pomieszczenie jest: zapewnić mu jak najwięcej umiejscowionych w przemyślany sposób źródeł światła. Nieocenione jest oczywiście to naturalne i jeśli okna są duże to w ciągu dnia zawsze będzie się ono wydawało obszerniejsze. W przypadku niewielkich mieszkań z małym oknem sztuką jest takie zaaranżowanie źródeł światła, by cień czy mrok nie odbierały mu kubatury. Nie wystarczy więc jedna lampa zawieszona w centralnym punkcie sufitu. I na pewno nie w formie rozbudowanego żyrandola. Źródła światła należy rozplanować na całej przestrzeni. Rozproszyć je, a ich oprawa powinna być minimalistyczna i lekka. I najlepiej w jednym stylu. Odpowiednio rozplanowane oświetlenie do małego wnętrza potrafi zdziałać cuda.

Niewielkie mieszkanie. Jak je umeblować?

Wysokie meble o lekkiej konstrukcji, to zawsze najlepszy sposób na zaaranżowanie kawalerek czy niewielkich pomieszczeń. Sprawdzają się przede wszystkim te z wyraźnie zaznaczoną linią wertykalną. Małego pomieszczenia nie należy również – oczywiście – przeładowywać nadmiarem przedmiotów. Idealny wydaje się dla niego styl nowoczesny i minimalistyczny czy skandynawski, oparty o naturalne materiały i jasne kolory. Najlepiej postawić na jeden mebel wiodący, np. stół z litego drewna, bądź miękką kanapę w oryginalnym kolorze, a pozostałe meble potraktować jako ich uzupełnienie. Dobrym rozwiązaniem są dla kawalerek zestawy łączące w sobie rozmaite funkcje: łóżko, biurko, szafkę, przechowywanie. Zastanawiając się, jak umeblować małe pomieszczenie dobrze jest się trzymać optymalnego układu. Dopasować lekkie, nowoczesne meble, których jest niewiele i z jednym akcentem, wokół którego skromnie „orbitują” starannie dobrane te pozostałe.

optyczne powiększenie mieszkania z wykorzystaniem mebli
Na zdjęciu: nostalgiczny projekt mieszkania na Solcu, którego projekt zrealizowała przez Karolina Kulis.

Triki optyczne na powiększenie przestrzeni

Małe pomieszczenie zyska wizualnie, jeśli umieścimy w nim lustra. Dzięki temu, że odbijają obraz, potrafią wiele zdziałać. Równie skuteczne jest zastosowanie wzorów z pasami. Nie tylko na wspomnianej wyżej ścianie, ale również w formie dywanów czy wykładziny, której pasy kierują się, np. od wejścia ku końcowi pomieszczenia, jeśli chcemy je wydłużyć. Na ścianie powinny się znaleźć zdjęcia, obrazy czy grafiki w dużym rozmiarze, a nie kilka mniejszych. A jeśli już to tylko na jednej z nich. Triki na optyczne powiększenie przestrzeni wiążą się także z meblami. Łóżka, kredensy i komody najlepiej jest wybierać z nóżkami. Drobiazg, ale jednak i on daje iluzję dodatkowej przestrzeni. I warto pokochać biel, która zaciera granice w małych pomieszczeniach pomiędzy sufitem i ścianami, odbija światło i rozświetla pomieszczenie. Więcej na temat aranżowania małego mieszkania przeczytacie tutaj:

Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie i o czym pamiętać?

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Harmonia w małej skali

Harmonia w małej skali

Warszawa | 15 stycznia 2025

Kolor i funkcjonalność na 36 metrach na Żoliborzu. Poznajcie projekt Mistovia

Ponadczasowa klasyka

Ponadczasowa klasyka

Helsinki | 9 stycznia 2023

Odwiedzamy kawalerkę projektu polsko-fińskiej architektki Anny Koivumäki