Nie ma dobrej architektury wnętrz bez dialogu

– Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli się podejmuje decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Czym jest dla niego projektowanie? Jak powinno przebiegać, by dało najlepszy efekt? Gdzie szukać istoty twórczego rozwoju? Odpowiedzi na te i inne pytania zarówno zawodowe, jak i osobiste przynosi nowy odcinek cyklu rozmów „Projekt Wywiad”.

Bohaterami wcześniejszych odcinków byli: Magdalena Smolanka, Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra oraz Jacek Tryc. W czwartym głos zabiera Roland Stańczyk.  – Wnętrza powinny funkcjonować w kontekście otoczenia, korespondować z nim. A moja praca polega właśnie na poszukiwaniu optymalnych rozwiązań i godzeniu pragnień klientów z zastaną sytuacją – ocenia bohater nagrania. – Bardzo mi zależy, by mieszkania odzwierciedlały upodobania i były wypełnione osobowością osób, dla których je tworzę – podkreśla.

Zdaniem Rolanda Stańczyka, nie ma zatem dobrej architektury wnętrz bez dialogu, porozumienia między architektem a inwestorem. – Musimy poznać oczekiwania klienta. Sposób, w jaki żyje. Jak patrzy na świat. Co mu się podoba. Co sprawia mu przyjemność. W jakich rytmach dnia funkcjonuje. Bardzo ważne jest, by spróbować zaangażować inwestora w proces projektowy – tak by stał się partnerem współtworzącym przestrzeń dla samego siebie. Wtedy ona będzie miała największe szanse zadowolić go w przyszłości.

Według Rolanda Stańczyka kluczową cechą dobrego architekta wnętrz jest wrażliwość na piękno wewnątrz i wokół człowieka.

Co poza tym? – Bardzo solidna wiedza, stale pogłębiana. Przydaje się odrobina talentu i trudnego do uchwycenia wyczucia, które się po prostu ma albo nie ma. Uważam jednak, że ogromnie ważne jest wykształcenie kierunkowe. Daje bardzo mocne podstawy.

I wymienia: – Wiedzę techniczną. Wiedzę z teorii funkcjonalności. Wiedzę historyczną. Uczymy się kompozycji, uczymy się o kolorach, przede wszystkim umiemy dobierać proporcje.

Ale, jak zaznacza Roland Stańczyk, rozwój architekta wnętrz nie kończy się wraz z uzyskaniem dyplomu. – W naszym zawodzie jest tak, że w pewnym momencie to my sami musimy sobie ustalać standardy i stawiać przed sobą wyzwania. Nie wolno zaprzestać pracy nad sobą – przekonuje.

Roland Stańczyk

Architekt, absolwent i współpracownik Wydziału Architektury PW, stypendysta University of Detroit. Zajmował się animacją reklamową, scenografią i oprawą wizualną programów telewizyjnych. W 1999 r. założył autorską pracownię projektowania wnętrz RS Studio Projektowe. Jest współzałożycielem, członkiem zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Projektując luksusowe wnętrza rezydencji oraz apartamentów mieszkalnych na terenie Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, reinterpretuje historyczne rozwiązania, nadając im współczesną formę. Zarządza procesem realizowania inwestycji, współpracując z najlepszymi wykonawcami w Polsce i za granicą. W swoim portfolio ma także zrealizowane projekty wnętrz obiektów użyteczności publicznej: sklepów, biur, restauracji i salonów spa.

Sztuka (w) aranżacji wnętrza

Projekt Wywiad

„Projekt Wywiad”, autorski cykl rozmów z utalentowanymi i doświadczonymi architektami wnętrz, pozwala poznać ich z innej niż zwykle strony. Pokazuje, w jaki sposób na ich twórczość wpływają wyznawane wartości, przeżycia osobiste, refleksje o świecie oraz szersze dążenia zawodowe. Naświetla nie tylko główne zadania czy podstawy warsztatu, ale również rolę przedstawicieli tej profesji w kształtowaniu obrazu świata. Założenia te wynikają z idei przyświecających działalności Stowarzyszenia Architektów Wnętrz – pomysłodawcy i producenta cyklu. Misją organizacji jest bowiem ukazywanie wagi zawodu bezpośrednio związanego z tworzeniem przestrzeni funkcjonowania człowieka – jego życia prywatnego, edukacji, pracy, rozrywki, komunikacji czy zdrowia.

Projekt wywiad. SAW inauguruje cykl rozmów z architektami wnętrz

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: