Jak urządzić domowe biuro? Przydatne rady i wskazówki

Praca zdalna jest już naszą codziennością, co oznacza, że całkiem na poważnie trzeba się zabrać za swoje domowe biuro. W przypadku możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia sprawa jest dość prosta i wymaga przede wszystkim dopasowania ergonomicznych i funkcjonalnych mebli. Zupełnie inne zasady trzeba zastosować, gdy urządzamy home office w przestrzeni wspólnej.

Miejsce do pracy w domu – ogólne zasady

Praca w domu wymaga skupienia i podobnych warunków, do jakich mamy dostęp w biurze. Po pierwsze więc trzeba wydzielić do niej odpowiednie miejsce i wprowadzić – choćby symboliczną – granicę pomiędzy domowym biurem a pozostałą częścią mieszkania. Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego szczególnie w przestrzeni prywatnej jest nieodzowne i ułatwia zachowanie work life balance. Taką przegrodą może być ażurowy regał, bądź kwietnik, który wypełniony roślinami zapewni nam przy okazji lepsze samopoczucie. Może to być również ustawiona przy biurku szafka cargo, która – gdy jest otwarta – sygnalizuje rodzinie, że teraz pracujemy. Domowe biuro wymaga również odpowiedniego oświetlenia. Idealnie, jeśli biurko możemy ustawić w pobliżu okna korzystając z walorów naturalnego światła. Jeśli nie, wówczas dobieramy jego źródła w oparciu o podstawowe zasady wpływu jego natężenia i barwy na daną aktywność. Lampa na biurko powinna mieć źródło światła o temperaturze barwowej od 4000 do 5300K i z wysokim wskaźnikiem oddawania barw (minimum 80Ra), który znacznie mniej męczy oczy.

domowe biuro
„OFIS” to najnowsza kolekcja mebli biurowych chmara.rosinke, która powstała w kwietniu 2020 roku, w czasie lockdownu. Stanowi projektowy manifest, stawiając ręcznie tworzone kolekcje w opozycji do konwencjonalnych linii mebli biurowych. Zdjęcie: Kuba Dąbrowski

Gabinet w domu – jak dopasować fotel i biurko?

Gabinet w domu nie wymaga, jak w przypadku home office znajdującego się w przestrzeni wspólnej, dopasowania aranżacyjnego do pozostałej części mieszkania. Tu można się skupić na odpowiednim dopasowaniu do potrzeb biurka i fotela. Meble do domowego biura w przypadku gabinetu dopasowujemy tez zwykle do jednego użytkownika, dlatego mogą mieć one mniej uniwersalny, a bardziej indywidualny charakter. Nie zmienia to faktu, że warto postawić na jakość i trwałość. Wybrać meble produkowane pod kątem intensywnego, biurowego użytkowania od wyspecjalizowanych producentów. Fotel obrotowy dobrze jest wybrać odwiedzając showroom meblarski. Poświęcić chwilę czasu na dopasowanie funkcjonalności pod kątem swoich potrzeb. Zdefiniować, które funkcje są dla nas ważne – podłokietniki, kąt pochylenia oparcia, regulacja wysokości siedziska, fotel z zagłówkiem, itd. Jakie wybrać biurko? Jeśli jest tylko dla nas, stosujemy podobne zasady. Również i tu nie brakuje rozmaitych funkcjonalności. Przy wyborze blatu biurka dobrze jest pamiętać, że gładkie powierzchnie odbijają światło, co daje niekorzystny efekt w przypadku, gdy biurko stoi przy oknie. Dobrze jest zastanowić się też nad regulacją wysokości biurka. Jeśli spędzamy przy komputerze wiele godzin, warto zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą.

domowy gabinet
Utrzymany w stylu Bauhausu budynek z lat 30. zlokalizowany jest na Dynasach, będących częścią warszawskiego Powiśla. Za jego projekt odpowiadał architekt Jacek Piechura. Zdjęcie: Maja Wirkus

Domowe biuro w przestrzeni wspólnej

Domowe biuro wydzielone z przestrzeni salonu czy sypialni wymaga większej ekwilibrystyki. Szczególnie gdy korzystają z niego inni domownicy. Ważne są po pierwsze wspomniane granice i odpowiednie oświetlenie, natomiast zupełnie inaczej podejdziemy tutaj do ergonomii i estetyki. Jeśli przy biurku raz pracuje wysoki mężczyzna, a za chwilę filigranowa kobieta, najlepiej jest postawić na biurko z regulowaną wysokością. To, które przy okazji pozwala na zapamiętywanie indywidualnych ustawień użytkowników. Fotel biurowy powinien być bardziej uniwersalny i zapewniać szybką zmianę ustawień. Zarówno pod kątem tego silnego mężczyzny, jak i delikatnej kobiety. Ustawiona obok szafka cargo pełnić może przy tym funkcję zarówno symbolicznie oddzielającą od pozostałej części mieszkania, jak i pozwalającą każdemu z użytkowników przechowywać i z łatwością wyciągać swoje akcesoria do pracy. A na jej szczycie ustawmy roślinę doniczkową, która każdemu poprawi humor. Przeczytajcie także o tym, jak zaaranżować małe mieszkanie.

biuro w domu
Domowe biuro według szwajcarskiego producenta mebli modułowych USM. Zdjęcie: Christophe Glaudel

Kolorystyka w domowym biurze, jaka powinna być?

Jeśli domowe biuro znajduje się w  salonie czy sypialni, wówczas kolorystyka powinna oczywiście w miarę możliwości korespondować z wystrojem wnętrza, a przynajmniej jego stylem. Dobra wiadomość jest taka, że producenci profesjonalnych biurek i foteli obrotowych – idąc za trendem – zapewniają coraz szerszą gamę wykończeń swoich mebli. Zupełnie swobodnie dzięki temu można dopasować tapicerkę i podstawę krzesła do pracy nawiązując do dominujących akcentów aranżacji mieszkania. Zarówno tych kolorystycznych, jak i wybranego stylu. Blat biurka możemy dopasować z równą swobodą. Na przykład, jeśli w domu dominuje naturalne drewno – zamawiamy fabryczną podstawę, a blat u stolarza. W designie granice coraz bardziej się zacierają, dlatego na pytanie, jak urządzić gabinet w domu, odpowiedź jest w gruncie rzeczy prosta – po domowemu! Choć z zachowaniem zasad biurowej funkcjonalności.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowe życie w starych murach

Nowe życie w starych murach

Wrocław | 24 października 2024

Zabytkowe mieszkanie zamieniło się w tętniące życiem biuro i przestrzeń warsztat

Harmonia formy i funkcji

Harmonia formy i funkcji

Wrocław | 18 września 2024

Biuro, w którym chce się pracować? Odwiedzamy Profit Development we Wrocławiu

Kreatywna Szpitalna

Kreatywna Szpitalna

Warszawa | 25 lipca 2023

Dot Architekci zaprojektowali siedzibę znanej agencji w stolicy