Niezależnie od metrażu, jaki mamy do dyspozycji i stylu, w jakim urządzamy mieszkanie, jedno jest niezmienne – chcemy, by sypialnia sprzyjała odpoczynkowi. Ułatwiała zasypianie, pozwalała ukoić zmysły i oderwać myśli od codziennej rutyny. Była naszą prywatną przestrzenią, skutecznie separującą od świata. Na pytanie zatem, jak urządzić idealną sypialnię odpowiedź jest jedna: wygodnie i przytulnie.
Odpowiednia aranżacja wnętrza sypialni
W urządzaniu sypialni sztuką jest przede wszystkim odpowiednie ustawienie łóżka. Niezależnie od jego wielkości optymalne jest takie, w którym dalej od drzwi znajduje się wezgłowie. I niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest stawianie go tuż przy oknie. Hałaśliwa ulica czy przeciągi niespecjalnie służą dobrym snom. Drugą ważną rzeczą jest zapewnienie swobodnego dostępu do łóżka z obu jego stron. Przy większej sypialni dobry balans uzyskamy, gdy naprzeciwko niego postawimy większy mebel, np. komodę. Przy mniejszej najlepiej przestrzeń pozostawić wolną. Najpopularniejszym, bo funkcjonalnym rozwiązaniem jest ustawienie po obu stronach łóżka szafek nocnych. Aranżacja wnętrza sypialni, w której dobrze się wypoczywa wymaga również odpowiedniej kolorystyki. Co na to psychologia? Według badań przeprowadzonych przez naukowców w Wielkiej Brytanii, najmniej sprzyjającym odpowiedniej dawce snu kolorem jest fiolet. Podobnie silnie pobudzająca czerwień oraz ciemny brąz, który może z kolei pogarszać nastrój. A które kolory do sypialni są najlepsze? Stonowane odcienie niebieskiego. To kolor działający uspokajająco. Dobrze przygotowuje do snu. Odpowiedni będzie również nasycony pozytywną energią żółty, relaksujący zielony i srebrny. Więcej na temat modnej kolorystyki we wnętrzach.
Jakie meble wybrać do sypialni?
Układ mebli w sypialni determinuje łóżko. Optymalna jego wielkość dla dwóch osób to 16 x 200 lub 180 x 200. To w zupełności wystarcza, by się dobrze wyspać. W przypadku łóżka do sypialni dwie ważne rzeczy należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze odpowiednio dobrać materac, a po drugie zastanowić się nad zagłówkiem, szczególnie jeśli jest się molem książkowym. Wówczas najodpowiedniejsze będzie łóżko z wysokim zagłówkiem, bądź zastępujące go panele tapicerowane na ścianie. Funkcjonalnie jest też kupić łóżko z pojemnikiem, w którym zmieści się pościel, koce, poduszki. Jakie meble do sypialni wybrać jako dodatkowe? Kierując się tym, czego jeszcze od niej oczekujemy. Komfortowym rozwiązaniem jest półka zawieszona nad zagłówkiem lub szafka nocna do przechowywania książek i osobistych drobiazgów. Jeśli chcemy z perspektywy horyzontalnej oglądać telewizję, wówczas na wprost wezgłowia umieszczamy szafkę RTV lub komodę, która pozwoli ustawić odbiornik na odpowiedniej wysokości. Jeśli sypialnia pełni funkcję garderoby – idealne będą wysokie zabudowy meblowe ulokowane w taki sposób, by zapewniały swobodę korzystania z ich zawartości. Oświetlenie w sypialni też może tu pomóc.
Oświetlenie w sypialni – jakie powinno być?
Ciepła temperatura barwowa światła uspokaja i wycisza, a chłodna energetyzuje. Oświetlenie w sypialni może doskonale wspierać wieczory i poranki – ułatwiać zasypianie i wstawanie. Najlepiej więc sprawdzą się inteligentne źródła światła pozwalające sterować ich natężeniem i barwą w zależności od potrzeb. Wieczorem zapewniają zmysłową lub uspokajającą aurę, a rano zastępują kubek kawy. Obie te role doskonale spełni lampka nocna ustawiona na szafce nocnej u wezgłowia. Do tego w zupełności wystarczy mocne światło ogólne umiejscowione na suficie i – jeśli w sypialni znajduje się garderoba – oświetlenie wspierające. Oświetlenie do sypialni nie ma olśniewać, tylko wspierać nasze potrzeby i nastroje.
Dodatki do sypialni
W jakim stylu urządzić sypialnię? Jakie dodatki do sypialni wybrać? Najlepiej kierując się swoimi upodobaniami, bo przecież to nasza intymna przestrzeń i może to odzwierciedlać. My podpowiadamy kilka funkcjonalnych i estetycznych akcentów, które znajdą w sypialni dobre zastosowanie. Po pierwsze zasłony, najlepiej takie, które blokują dostęp do wnętrza naturalnemu światłu. Wykonane z gęsto tkanego materiału. Jeśli sypialnia jest wykończoną stonowaną paletą kolorów, wówczas zasłony mogą być wyjątkowo dekoracyjne. W nasyconych odcieniach i z wyrazistymi wzorami budując przy tym przytulność we wnętrzu. Ciepło i przyjemne wrażenia sensoryczne zapewni również miękki dywan, wykładzina czy chodniczek w taki sposób położone, by z obu stron łóżka można było na nich stanąć. Wizualnie idealnie, jeśli ich kolory korespondują z tymi na zasłonach bądź innymi tekstyliami w tym pomieszczeniu. Bo dodatki do sypialni to również przeróżne koce, narzuty, poduchy. Warto stworzyć z nich żywe akcenty kolorystyczne, dla których przytulna i stonowana sypialnia jest dobrym tłem.